Nitelikli Kahve

 

Aeropress  yeni bir akım kahve demleme tekniğidir. Kısa zaman içinde bir fincan kahve demlemek isteyenler için idealdir. Kısaca ince öğütülmüş kahveye sıcak su ekleyip suyu öğütülmüş kahvenin içinden bastırarak, filtreden direk fincanın içine demlemekten ibarettendir.

 

Tarihçesi

Aeropress 2005 yılında Aerobie şirketinin sahibi Alan Adler tarafından icat edilmiştir. Yıllarca kahve demleme teknikleri ile deneyler yaptıktan sonra kahvenin tadını etkileyen 3 önemli faktörün kahvenin tadına, kalitesine etkisi olduğunu fark etti; suyun sıcaklığı, taze çekilmiş kahvenin suyun içindeki durumu ve hızlı filtrelenmesi. Bu 3 faktörleri baz alarak tasarımını yani bugün kullandığımız Aeropress'i icat etmiş oldu. Aeropress diğer filtre kahve demleme tekniklerine göre çok daha kolay ve diğer filtre kahve demleme teknikleri gibi yer çekimi kuralları üzerine kurulmuş bir teknik değildir. İnce kağıt filtre ile temiz bir kahve demlememize yardımcı oluyor. En ideal Aeropress kahve tadı, ağız tadına göre değişmektedir, bu yüzden size hitap eden en uygun tadı deneyerek bulabilirsiniz.

 

Alan Adler'in bu icadını bir arkadaşı www.priceonomis.com'daki bir röportajda şu şekilde anlatıyor; Alan bir kaç hafta garajında uğraş verdikten sonra portatifini yapıp karşımıza çıktı ve kim bir fincan kahve istiyor diye sordu, elinde plastikten kısa bir boru ve bir de pistona benzer bir şey vardı. Ve yeni icadı ile ilk kahveyi bizim için demledi.

 

Aeropress'in icat edilmesi ile popüler olmadı. Alan Adler uzun bir yol yürüyüp bu icadını kanıtlamak zorunda kaldı.  Kahve konferanslarında ve festivallerinde tanıtımını yapmak zorunda kaldı. İcat o kadar çabuk kabul edildi ki günümüzde kahve sektöründe kabul gördü ve resmi yarışmalar düzenlenmektedir. www.worldaeropresschampionship.com

Gerekli Malzemeler

Aeropress ile mükemmel bir kahve demlemek çok kısa zamanda ve kolaydır. Bunun için gereli malzemelerimiz:

 

  • Kaliteli, taze öğütülmüş, light roast kahve

  • Aeropress filtre

  • tartı

  • Su Kettle'ı

  • Kahve değirmeni

  • Termometre

  • Kronometre

  • Fincan veya sürahi

1. Adım

Kağıt filtrenizi filtre başlığına yerleştiriniz ve daha sonra filtre kapağını fincana yerleştiriniz. Kettle ile sıcak su ile kağıt filtrenizi durulayınız. Bu sayede fincanınızı ısıtınız.

2. Adım

18 gram kahvenizi taze olarak medium öğüttünüz (kahvenize ve kendi ağız tadınıza göre gramajını ve öğütme derecesini ayarlamanız gerekecektir.)

3. Adım

Filtre kapağını AeroPress'e takınız. Fincanınızdaki suyu boşaltınız.

4. Adım

Taze çekilmiş kahvenizi Aeropress huninizin yardımı ile Aeropress'in içine koyunuz ve hasas tarınızı 0 grama getiriniz.

5. Adım

Hasas tartınızın kronometresini başlatın ve 82-85°C derecedeki suyunuzu, kahvenizin tümü ıslanacak şekilde demlemeye başlayınız. (0-30 saniye)

6. Adım

Ortalama olarak 130-140 gramda kahvenizde oluşacak blooming aşamasının bitmesini bekledikten sonra, 240 grama kadar demlemeye devam ediniz.

7. Adım

Kahveniz 240 grama ulaşınca Aeropress Paddle (kaşığı)'nı kullanarak kahvenizi karıştırınız (30-60 saniye arası).

8. Adım

AeroPress'in itici pistonunu takınız ve 60. saniye itibari 30 saniyede içerisinde demlemeği bitirmek için pistonu ileri doğru iktiriniz. Tıslama sesi oluşması ile durunuz.

9. Adım

Kronometreniz 1:30'u gösterdiğinde demleme işleminin bitmesi ile pistonu geri çekiniz ve AeroPress'i ters çevirip tazgaha koyunuz.

10. Adım

Ve kahveniz hazır. (Kahveniz eğer sert olduysa sıcak su ekleyebilirsinzi. Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.)

11. Adım

Aeropress'inizi bir sonraki kahve demleme için filtre kapağını çıkarınız, su ile durulayıp, güzelce temizleyiniz.

Please reload

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.