Kahve Kültürü

Avrupa-Almanya

 

 

Almanya'nın Kahve ile tanışması....

 

Kaffee Schwarz ve Milchkaffee

Kahve kültürü olarak Avusturya'nın kahve kültürünün etkisinde kalmıştır. Daha sonraları filtre kahve konusunda uzmanlaşmış bir kahve kültürü oluşmuştur.

 

1670 yılında Hollandalı bir doktor sayesinde Almanya kahve ile tanışır. 1673 yılında Bremen (Schütting Treffpunkt der Kaufleute), hemen arkasından Hamburg, Hannover de ilk Cafeler açılır. 1700'lü yılların başında Leipzig'de sekiz ve Berlin'de ise on kahve evi bulunuyordu. Kahve uzun yıllar Aristoların içeceği olarak kalır. Kahve evleri sadece erkekler için olduğu için kadınlar evlerde buluşup kahve içerlerdi. Ve zamanla bu frauen kaffeeklatch diye adlandırılan kahve dedikoduları buluşmaları sosyal hayatta yerini alır. Tüketimin hızla büyümesi ile bira üreticileri şikâyetçi olmaya başlarlar. Frederik der Grosse (Almanya kralı) bir ferman ile ülkesine duyurur 'benim halkım bira içmelidir, birçok savaş bira içen güçlü Alman askerleri tarafından kazanıldı' 1777 ve yasaklanır. Evde kahve kavurmak artık yasaktır. Bu yüzden bir karaborsa oluşur ve gizlice kahve satılmaya devam eder. Bunu engellemek için kahve koklayıcıları adı altında denetleyiciler oluşturur ve sokaklar yasal olmayan kokuların (kahve kokusu) izine düşerler. 1800'lü yılların başında yine serbest bırakılır. Almanya bu zamanlarda kişi başına en çok kahve tüketilen ülke durumuna gelir. Kahve her öğünde, aile ziyaretinde, kaffeeklatch aktivitelerinde ve özellikle pazar günleri içilirdi. Cafelerin kadınlara yasak olmasından dolayı, halka açık yerde önceden kavrulmuş ve öğütülmüş kahve getiren kadınlar kahvelerini burada demleyerek tüketirdi. 1800'lü yılların sonunda kahve evlerine rakip ailecek gidilen cafeler açılır ve burada sıcak içecekler harici pasta, kek gibi ürünlerde servis edilirdi. 1850'li yılları itibari Alman halkının milli içeceği haline gelir. Özellikle 1900'lü yıllarda bu Cafeler popülerliğini artırdı sanatçılar, iş adamları, müzisyenler bu cafelerde zaman geçirip sanatlarını tanıtıyordu. Özellikle Berlin'de Nollendortplatz insanların buluşma yeriydi, göçmenler burada buluşur, hikâyelerini birbirlerine anlatırlardı.

 

Johann Sebastian Bach 1734'de Kahve Kantant eserini besteler.

Friedrich der Grosse von Prussen sabahları 7-8 tane kahve içermiş, akşamları ise bir pot. Söylentiye göre kahvesi şampanya ile demlenirmiş. Diğer Avrupa ülkelerine göre biraz geç kalsalar da 1900'lü yılların başında Almanya, sömürgesi olan Kenya ve Tanzanya'ya kahve plantasyonları kurar.

 

1903 de Alman kahve ithalatçısı Ludwig Roseluis ve asistanı Karl Wimmer kahveyi kafeinden arındırma yöntemini buldu. Filtre Kahvenin anavatanı Almanya olarak bilinir 1908 de Alman ev hanımı Melitta Bentz günümüzde kullandığımız kahve filtresini icat etti.

Berlin günümüzde diğer bir Specialty Coffee merkezlerinden biridir, özellikle Slow Coffee/ Filtre Kahve konusunda saygın bir şehir konumundadır. 

 

Almanya Keisereich döneminde 1900'lü yıllarda, Almanya'nın sömürgesi olan Ruanda'daya ilk kahveyi götürür ve kahve plantasyonları kurar.

Almanya'da Geleneksel Kahve Demleme Tekniği:

 

Geleneksel olarak kahve öğütüldükten sonra bir kahve potuna koyulurdu, daha sonra kaynatılmış su kahve potuna eklenir ve kahvenin çekmesi beklenirdi. Hazır olan kahveye az şeker ve süt eklenir içilirdi. Daha sonraları bezden filtreler kullanılmaya başlandı. 1908'de Alman ev hanımı Melitta Bentz'in kağıt filtreyi icat etmesi ile Almanya'da geleneksel kahve demleme tekniği, filtre kahve olarak son haline gelir.

Damenkränzchen/ Frauen Kaffeeklatch

 

Kahve evlerine kadınların girmesi yasak olduğu 17.-18. yüzyıllarda, kadınların evlerde kahvaltı veya öğlen yemeği için buluşup ve kahve içerek muhabbet ettikleri bir kadın aktivitesi olarak Almanya'nın olmazsa olmaz sosyal aktivitelerindendir. 

Kadın çelengi anlamına gelir. Kadınların buluştukları yerde birbirlerini görebilmek amacı ile dairesel bir şekilde oturup derin sohbetlerin edildiği bir kadın günüdür. Kadınların kocaları bu aktiviteye Frauenklatch olarak adlandırmasının nedeni ise kadınların sohbet ile daha çok dedikodu yaptıklarını ima etmeleri ile Frauen Kaffeeklatch olarak sosyal hayatta yerini alır.

Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü
Alman Kahve Kültürü

Almanya'da Kahve içecekleri:

 

Milchkaffee: Filtre kahve%50–süt %50

Eiskaffee: Soğutulmuş filtre kahve ve 2 top vanilya dondruma

Pharisäer: Filtre Kahve ve 1 shot rum üzerine krem şanti ve çikolata tanecikleri ile süslenir.

Holzländer Rumkaffee (Thüringen): Filtre kahve ve 1 shot şekerle ısıtılmış rum

Schwaten veya Schwatten: Filtre kahve, şeker ve korn (buğday likörü)

Rüdesheimer Kaffee: Filtre kahve, 1 shot Weinbrand (Alman Konyağı), vanilya şekeri, krem şantinin üzerinde çikolata tanecikleri ile servis edilir.

Blümchenkaffee: Çok sulu, sert olmayan filtre kahve

Holländischer Kaffee: Filtre kahve ve 1 shot yumurta likörü, üzerine krem şanti.

Muckefuck: Yalancı kahve olarak bilinir. Kahvenin olmadığı zor zamanlarda, yokluğunda çeşitli bitkilerin kökleri ve bölümleri istenmeyen zarlardan, kabuklar ayrıştırılıp, kahve gibi kavrulup demlenirdi