Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 23.130.000

Kişi başında yıllık gelir: 67.458,36

Kahve Üretimi (2014): 

Taste Profile:

Nuty, chocolate, low acidity, soft cirus ve fruity tones

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Single Estate kahveye kadar izlenebilir.

Avustralya Orijin
Avusturalya Orijin
Avustralya Orijin

Avustralya’da 200 aşkın süredir kahve tarımı yapılmaktadır. Gelişen tarım endüstrinin kahve tarımına etkisi büyüktür. Son 30 yılda üretilen yeni nesil tarım makineleri ile yeni kahve çiftlikleri kuruldu. Ada ülkenin %40’ı Coffee Belt/ Kahve kuşağında olmasına rağmen, bu bölgeler kahve tarımına uygun rakım ve iklim olanaklarına sahip değildir. 1970 yılından itibaren Queensland’da, skybury arabica türü ile kahve tarımına başlanmıştır, ancak 1980’li yıllarda, dünya kahve piyasasında adı duyulup, ilgi çekmeye başlamıştır. Skybury arabica türü Blue Mountain türünden gelmektedir.

 

Australya dünya kahve üretimine %0,01 üretim katkısı ile 50. sırada yer almaktadır. Genelde yeni tür arabica türlerinin tarımı yapılmaktadır. Ülkede yerel kahve tüketiminin, üretilen kahveden kat-kat fazla olmasından dolayı popüler skybury çok az oranda ihraç edilir. Özelikle Melbourne dünyaca saygın bir Nitelikli Kahve kültürüne sahiptir.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Atherton Highland

Queensland’ın kuzeyindeki bu bölge, ülke kahve üretiminin yarısını karşılamaktadır. Ülkenin en tanınmış ve en büyük kahve çiftliklerinin bulunduğu bölgedir.

Rakım:

Hasat Sezonu: Haziran-Ekim

Varieties: K7, Catuai Mundo Novo, Typica ve Boubon

 

Middle and West Queensland

Bu bölgede kahve tarımı birkaç ufak çiftlik dışında genelde ticari amaçlı büyük kahve çiftliklerinde kahve üretilmektedir.

Rakım:

Hasat Sezonu: Haziran-Ekim

Varieties: K7, Catuai Mundo Novo, Typica ve Boubon

 

Kuzey New South Wales

Soğuk iklime ve yüksek rakıma sahip bu bölgedeki kahve çiftliklerde yetişen kahvenin olgunlaşması daha yavaş olur ve bundan dolayı daha derin aromalara sahiptir. 

Rakım:

Hasat Sezonu: Haziran-Ekim

Varieties: K7, Catuai Mundo Novo, Typica ve Boubon