Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 10.890.000

Kişi başında yıllık gelir: 3.104,96 USD (2016)

Kahve Üretimi (2014): 100.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Very Sweet ve very clean, rarly Fruity.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Çiftliğe veya korporatife kadar izlenebilir seviyede. 1991 Reformları yüzünden arazi mülkiyeti oranı düştü. 23.000 ufak çiftçi, ortalama 1.2-8 hektarlık arazilerinde kahve üretmektedir.

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Bolivya Kahvesi

Yüksek kalitede kahve üretme potansiyeline sahip bir ülke. Ülkenin kahve üretimi, Brezilya’nın en büyük çiftliklerinden daha ufak olsa da kahve kalitesi yüksek ve gün geçtikçe üretim azalmakta…

 

Bolivya kahve üretimi ve tarihi hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. 1880’lere ait önemli raporlar bulunmakta olsa da daha fazla bilgi maalesef yok. Ülke yüz ölçümü olarak geniş bir alana yayılmakta, Etiyopya veya Kolombiya kadar büyük. Denize sınırı olmadığından ve zorlu coğrafi özelliklerinden dolayı, kahve ihracatı yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Nüfus oranı çok düşük, sadece 10.500.000 nüfusa sahip. Aynı zamanda gelir düzeyi çok düşük. Ülkenin ekonomisi yer altı minerallerine, tarıma ve doğalgaz kaynaklarına bağlı. Buna rağmen kahve tarımı bundan pay alamamıştır. Tarımın büyük kısmı Coca bitkisi üstüne yoğunlaşmıştır. Coca az sayıda Tropik ülkelerde yetişen ve sağlık sektöründe kullanılan bir bitkidir. Geliri daha yüksek olduğundan, kahve üreticileri Coca üretimine yönelmektedir. 2010-2011 yıllarında kahve fiyatları yüksek iken Anti Drugs örgütleri ve Amerika Birleşik Devletleri kahve üretimi için finans yardımında bulunmuştur. Bu sayede birçok Coca çiftçisi kahveye yönelmiştir. Kahve fiyatlarının düşmesi ile birçok çiftçi tekrardan Coca üretimine yöneldi. Coca fiyatlarının, kahve fiyatlarına göre daha istikrarlı ve sabit olması da diğer bir neden.

 

Bolivya’nın iklim (yağışlı ve kuru sezonlar) ve coğrafi (verimli toprak ve yüksek rakımlar) özellikleri kahve tarımı için ideal koşullar sağlamaktadır. Burada yetiştirilen kahvelerin büyük kısmı Old Heirloom türleridir, Typica va Caturra. Son yıllarda yetişen ve ihracatı yapılan kahvelerin büyük kısmı, Nitelikli Kahve sektöründe şaşırtıcı bir şekilde Excellence, Clean ve Complex olarak tanımlandı. Geçmişte çiftçiler hasat ettikleri kahve meyvelerini Pulp ettikten sonra işleme istasyonlarına nakliye ederek işlemişlerdir. Burada iki büyük problem yaşanmaktaydı; 1- Nakliye esnasında ısının değişmesi ile kahve meyvelerinin donmasına neden oluyordu, 2- Kahve meyvelerinde bulunan nem oranı, kahvenin fermente sürecinin devam etmesine, kısaca uzamasına neden oluyordu. Buda kahvenin kalitesinin düşmesine ve istenmeyen aromalara, tatlara neden oluyordu. Amerika Birleşik Devletleri kahve üretiminin artması için birçok Washing Station/ Yıkama istasyonlarını finanse etti. Her şeye rağmen komşu ülkeler, Kolombiya veya Brezilya kahvelerine göre Bolivya kahvesi kalite itibarını kazanamadı. The Cup of Excellence gibi yarışmalar, Bolivya kahvesinde kalitenin önemi için bir ışık oldu. Nitelikli Kahve sektörünün ilgisi ile, bazı kahve çiftlikleri kaliteli kahve üretmeye devam etmektedir.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Yungas

Ülkenin %90 oranında kahve üretimini karşılamaktadır. Bu bölgede yetişen kahve geçmişte kalitesi ile anılırdı. Bu bölge aynı zamanda orman bölgesi olarak ta tanımlanabilir. Andes’in doğusuna kadar uzanmaktadır, Peru’dan Bolivya’ya ve buradan Arjantin’e uzanır. Bu bölge aynı zamanda en yüksek rakımda kahve yetiştiren bölgeler arasında yer alır. Blivya’nın en eski kahve üretimi yapan bölgesidir. Yungas’a ulaşım dünyanın en tehlikeli yollarından nitelendirilen Yungas yolu (Road of Death olarakta bilinir) ile mümkündür. Büyük bir alana yayılan Yungas bölgesi, Caranavi, Inquisivi ve Corocio bölgelerini içermektedir.

Rakım: 800-2300 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Kasım

 

Santa Cruz

Ülkenin en doğusunda bulunan bu bölge düşük rakımlara sahiptir. Az da olsa kahve üretilmektedir. Ichilo eyaleti  etrafında bulunan arazilerde daha çok pirinç ve kereste üretimi yapılmaktadır. Bu bölge aynı zamanda ülkenin önemli doğalgaz kaynaklarına sahiptir.

Rakım: 410 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Kasım

 

Beni

Büyük ve seyrek yerleşim alanlarından olan bu bölge, ülkenin en kuzeyinde bulunmaktadır. Bu bölgenin bir kısmı Yungas bölgesi içerisinde bulunmakta. Kahve üretimi buna rağmen çok düşüktür. Tarımın büyük kısmını pirinç, kakao ve tropik meyvelerin üretimi için kullanılmaktadır.

Rakım: 155 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Kasım