Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 207.700.000

Kişi başında yıllık gelir: 8.649,95 USD (2016)

Kahve Üretimi (2014): 47.544.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Soft, Sweet, Mild Acity ve Average Texture. Chocolate ve Nutty.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Single Estate kahveye kadar izlenebilir.

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

Brazilya Kahvesi

 

Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya, 150 yıldır bu unvanı taşımakta ve dünya kahve üretiminin 3’te 1’ini karşılamaktadır. Kahve ile tanışması 1727 yılında, Melo Palheta tarafından Para bölgesinde ilk kahve fidanının dikilmesi ile gerçekleşti. Hikayeye göre Melo Palheta diplomatik ziyaret için gittiği Fransız Guyanası’nda belediye başkanının karısını tavlaması sonucu, belediye başkanının karısının bir buket içerisinde saklı bir şekilde gizlice verdiği kahve fidanını Brezilya götürür ve Para bölgesine kahve fidanını eker, böylelikle kahve Brezilya topraklarında yetişmeye başlar. Bu fidanın Brezilya’da yetişen tüm kahve ağaçlarının atası olduğuna inanılır.

 

Ticari kahve tarımı ise Rio de Janerio şehri yakınlarındaki Paraiba Nehri etrafında kurulan çiftlik ile başlamıştır. Bu bölge iklim şartları olarak uygun olması yanı sıra, Rio şehrine yakınlığı nedeni ile de çok uygun bir bölgedir. Diğer Central ve Güney Amerika ülkelerinden diğer bir farklılığı, çiftliklerin çok büyük olması ve üretim köleler tarafından yapılmaktaydı. Köle başına 4 ile 7 bin ağaç düşmekteydi, bu da ne kadar zor şartlar altında çalıştırıldıklarını göstermekte. Toprağın verimliliği azaldığında ise, çiftlik taze, verimli toprağın olduğu başka bir bölgeye taşınırdı.

 

1820 ile 1830 yılında Brezilya kahve üretimi büyük bir çıkış yaptı ve dünya kahve piyasasında söz sahibi oldu. Çiftlik sahipleri kısa zamanda çok güçlenip, zengin oldu. Bu kişiler Kahve Baronu olarak anılmaya başlandı. Ellerindeki ekonomik güç sayesinde hükümet politikaları, Kahve Baronlarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmaya başlandı. 1830 yılı itibari dünya kahve üretiminin 3’te 1’ini üretir duruma geldi, 1840 yılında ise %40. Bu yüksek üretim sonucu, dünya kahve piyasasında kahve fiyatlarının düşmesine neden oldu. 1800’lü yılların ortasına kadar üretim kölelik ile devam etmiştir. 1 bucuk milyondan fazla insan Brezilya’ya kahve çiftliklerinde çalışmaları için zorla getirilmiştir. İngilizlerin köle ticaretine dur demesi ve Brezilya’da 1888 yılında köleliğin kaldırılmasına neden oldu, bu nedenle kahve üretiminin etkileneceği düşünülse de, üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

 

Kahve üretiminde ikinci büyük çıkışı, 1880 ile 1930 yılları arasında yaşandı. Bu dönem arasında kahve en önemli iki üründen bir tanesi olarak anılmaya başlandı. Sao Paolo ve Minas Gerias Kahve Baronlarının hükümet politikalarına etkisi büyük oldu. Bu dönem Brezilya tarihinde ‘Cafe com leite’ olarak anılmaktadır. Brezilya hükümeti, Kahve Baronlarının güçlerini azaltmak için, kahve fiyatlarını sabitlemeye gitti. 1920 yılında dünya kahve üretiminde %80’lik pay oluşturan Brezilya, kahve piyasasının düşmesine neden oldu. 1930’lu yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeninden dolayı ve piyasayı canlandırmak amacı ile, üretim fazlası 78 milyon kahve çuvalı hükümet tarafından yakılarak imha edildi.

 

İkinci Dünya savaşı ile Amerika Birleşik Devletleri kahve fiyatlarını düşmesi ile Central ve Güney Amerika ülkelerinin, Nazi veya Komünizme sempati uyandıracağını düşündüğünden kahve fiyatları uluslararası bir antlaşma ile kota sistemiyle sabitlendi. Bu şekilde 1950’li yıllara kadar kahve fiyatları kontrol altında tutulabildi. Bu antlaşma aynı zamanda 1962 yılında, 42 üretici ülkenin imzaladığı, ICA (International Coffee Agreement)/ Uluslar arası Kahve Antlaşmasına öncülük etmiş oldu. ICO (International Coffee Organization) tarafından belirlenmesi koşulu ile kota sistemi altında, kahve fiyatları sabitlendi. Bu antlaşma Brezilya’nın kota sistemine 1989 yılında karşı çıkması ile sona ermiş oldu. Antlaşmanın bozulması ile kahve fiyatlarının, dramatik bir şekilde düşüşü kahve krizine neden oldu ve Fair Trade/ Etik Ticaret akımının başlamasına öncülük etti.

 

Modern Kahve Üretimi

Brezilya tartışmasız dünyanın en gelişmiş ve sanayileşmiş kahve üreticisi. Yüksek verime ve üretime odaklanmış olmasına rağmen, yüksek kalitede kahve üretimi konusunda itibarı yoktur. Büyük kahve çiftliklerinde hasat genelde çok ilkel teknikler ile yapılmaktadır, örnek olarak strip picking veya hasat makineleri ile. Bu tarz hasat olgunlaşmamış kahve kirazlarının, olgunlaşmış olanlar ile karışmasına neden olmaktadır. Uzun bir süre hasat edilen kahve kirazları Natural Process olarak işlenmiştir. Brezilya kahve çiftçilerinin 1990’larda Pulped Natural işleme ile tanışması ile kalite yükselmiştir. Nitelikli Kahve yetiştiren çiftçiler, yüksek rakımlarda, farklı kahve türleri yetiştirip, Washed olarak işlenmiş nitelikli kahve üreterek, ticari amaçlı, düşük kalitede kahve yetiştirilen çiftçilerine karşı yıllarca dayanmaya çalışmıştır. Brezilya kahvelerinin büyük bir kısmı, hala alçak rakımlarda yetiştirilmekte, düşük asidite ve yoğun hacim özellikleri ile espresso blendlerinde yer almakta. Her şeye rağmen ilginç ve leziz Brezilya kahveniz mümkündür. Genelde tatlı ve düşük asiditesi özelikleri ile birçok tüketicinin gönlünü fethetmekte.

 

Kahve üretiminde dünya lideri olmasına rağmen, yerli kahve tüketimi yıllarca dikkat çekici rakamlara ulaşmadı. Çeşitli etkinlikler ve devlet tarafından yürütülen kampanyalar ile yükselişe geçti ve günümüzde tüketilen kahve, ihraç edilen kahvenin kalitesinden düşük olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletlerinin kahve tüketim seviyesine ulaştı. Özelikle büyük şehirlerde yeni açılan nitelikli kahve mekânları, tüketimin yükselmesinde büyük etkisi oldu.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Dünya sıralamasında 1 sırada olup dünya kahve üretiminin %35'ine sahip. Bu üretimin %80'i Arabica Bourbon, Catuai, Acaia, Mundo Novo, Icatu.

 

BAHIA

Ülkenin doğusunda bulunan bu büyük eyalet aynı zamanda ülkenin en kuzeyinde kahve üreten bölgedir. Son yıllardaki hasat ile ilgi çekmeye başlamıştır. Özellikle Cup of Excellence’te Top 10 kahvelerin 5’inin Bahia bölgesinde yetişmiş olmasıyla.

 

Chapada Diamantina

Brezilya’nın en güzel bölgelerinden olan bu bölge, milli doğal parkı ile tanınır. Bu bölge jeolojik özelliğinden adını almıştır; Chapada: uçurum ve 19.cu yüzyılda bulunan elmaslardan dolayı Diamanta: elmas. Dikkate değer sayıda kahve çiftliği bulunan bu bölgede yetişen kahve biodynamically (bir tür organik tarım tekniği)  olarak organik olarak üretilmektedir.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Haziran-Ekim

 

Cerrado De Bahia/ West Bahia

Bu bölge sanayileşmiş, sulama sitemine sahip, yüksek ölçekte kahve üretimi ile öne çıkmaktadır. 1970’lerde ve 1980’lerde devlet desteğiyle yürütülen projeler sayesinde 600 kadar çiftçi bu bölgeye taşındı. 1,5 milyon hektar alan tarıma açılmasına rağmen sadece az bir kısmında kahve üretilmektedir. Sıcak ve güneşli iklim sayesinde yüksek verim vermektedir. Bu bölgede üretilmiş şaşırtıcı ve ilginç kahve bulmak zordur.

Rakım: 700-1000 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Planalto De Bahia

Bu bölgede kahve üretimi küçük ölçekli üretime odaklı olup, yüksek rakım ve daha serin iklim şartları avantaşı ile daha yüksek kaliteli kahve üretilmektedir.

Rakım: 700-1300 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Minas Gerais

Ülkenin güneydoğusunda bulunan bu bölge, aynı zamanda ülkenin bazı en yüksek rakımlara sahip olup, yüksek kalitede kahve üretimi için gerekli olanakları sunmaktadır.

 

Cerrado

Tropikal savana anlamına gelen Cerrado, ülkenin birçok eyaletine yayılan savanayı da temsil edebilir. Her şeye rağmen Cerrado orijin olarak tanımlanan kahve, Minas Gerais’in batısı Cerrado bölgesinde yetişen kahveyi tanımlamaktadır. Kahve üretiminde yeni bir bölgedir. Yüksek teknolojili, makineli ve sanayileşmiş kahve üretimi ile büyük ölçekli kahve çiftliklerine sahiptir. Bölgede bulunan çiftliklerin %90 en az 10 hektardan oluşmaktadır.

Rakım: 850-1250 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Sul de Minas

Brezilya kahve üretiminin ilk başladığı bölgedir, nesiller boyunca ufak çiftçiler tarafından kahve üretimi yapılmaktadır. Beklide bu yüzden, bölgede birçok korporatif bulunmaktadır. İlkel birçok ufak çiftliğe rağmen, sanayileşmiş, mekanik hasat yapılmaktadır. Özellikle Carmo de Minas gibi bölgeler son yıllarda ilgi çekmiştir ve yüksek rakımlı, verimli toprağın avantajı ile kaliteli kahve üretmektedir.

Rakım: 700-1350 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Chapada De Minas

1970’lerde kahve üretimine başlamış ufak bir bölge olup, düz yaylaları sayesinde mekanik kahve tarımı yapmaktadır.

Rakım: 800-1100 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Matas de Minas

1850’li yıllarda kahve tarımına başlamış olan bu bölge, 1930’lu yıllara kadar zenginleşmiştir. Son yıllarda tarım çeşitlendirilmiş olsa da, toplam tarımın %80’ine kahvedir. Engebeli coğrafyaya sahip bu bölgede hasat genelde el ile/ hand picked olarak yapılmaktadır. Genel olarak ufak kahve çiftliklerine sahip olup, çiftliklerin %50’si 10 hektardan daha ufaktır. Buna rağmen kaliteli kahveden söz etmek mümkün değildir. Son yıllarda kalitede iyileşme görülmektedir, bu da ileride kaliteli kahve üretimi için umut vermekte.

 

Sao Paolo

Bu bölge, Brezilya’nın iyi kahve üreten bölgelerinden biri olan Mogiana’yı içermektedir. Mogiana, 1883 yılında kahve demiryolunu yapan Mogiana Railroas Company’den almaktadır.

Rakım: 800-1200 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Mato Grosso ve Mato Grosso Do Sul

Brezilya kahve üretiminin çok az bir oranını üreten bu bölge, geniş, düz yaylalara sahip olmasına rağmen soya üretimine daha elverişlidir.

Rakım: 600 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim

 

Espirito Santo

Diğer bölgelere göre ufak kahve üretimi yapan bir bölgedir. Buna rağmen ikinci en büyük hasat Espirito Santo2da üretilmektedir ve Victoria ihracatı yapılan liman şehridir. Her şeye rağmen üretimin %80’i Robusta kahvedir. Bu bölgenin güneyinde son yıllarda Arabica kahveye yönelme olmaktadır, buda ileride ilgi çekici kahvelerin üretilebileceğine işaret etmektedir.

 

Parana

Dünya kahve üretiminin yapıldığı bölgelerin en güneyi olarak kabul edilir. Bu bölge Brezilya tarımı için büyük önem taşımaktadır. Ülkenin %2.5’uğna sahip olmasına rağmen, ülke tarımının %25’ini karşılamaktadır. Kahve bir zamlar en büyük tarım ürünüydü, 1975’te yaşanan aşırı don olayı ile büyük hasar sonucu değişmiştir. 22 milyon çuval üretirken, günümüzde sadece 2 milyon çuval kahve üretmektedir. İlk kolonyal yerleşimciler bölgenin kıyı kısmına yerleşmiştir, kaliteli kahve üretimi için ideal rakımlara sahip değildir, ama soğuk iklim kahvenin olgunlaşmasını yavaşlatmakta.

Rakım: 950 metre

Hasat Sezonu: Mayıs-Ekim