Nitelikli Kahve

 

Chemex® 1896 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde doğan Peter J. Schlumbohm tarafından 1941 yılında icat edildi. Berlin Üniversitesinde Kimya doktorasını yaptıktan sonra 1936 yılında New York'a taşındı. Hayatı boyunca 3000'i aşkın patentli icatlar yapmıştır. Chemex® kahve sürahisi bunlar arasında en başarılısı ve uzun ömürlüsü olmuştur.

 

Kimya Doktoru olması sayesinde laboratuar araç ve gereçlerini nasıl kullanacağını bildiği gibi filtreleme ve ekstraksiyon konuları hakkında bilgisi vardı. Bu bilgisini bir kahve demleme tekniği tasarlamasında kullanıp Chemex'i icat etmiştir.

Laboratuarda kullandığı cam huni ve deney şişesini birleştirdi, cam huniye daha geniş bir hava kanalı ekleyerek modifiye etti. Su eklendiğinde içerideki havanın rahatlıkla dışarı çıkmasını sağlamış oldu.

Orta kısmına yani bel kısmına bir çıkıntı yerleştirdi, bir ölçüm işareti olarak, bu bölüme genelde "belly button" denir.

 

Cam laboratuarda deneylerde kullanılan özel bir cam (borosilikatlı) olup yüksek ısıya dayanaklıdır. Son olarak tahtadan bir kemer yaptı ve Chemex adını verdi. Ve kahve demlemek için lazım olan kahve, filtre ve sıcak su harici her şey hazırdı.

Schlumbohm 3 yıl sonra Kettle'ı daha doğrusu sürahi kettle'ı dizayn etti. Ve yine borosilikatlı cam kullandı. Tek amacı basit, çekici ve harika bir şey üretmekti. Su ısıtmak için kapaksız ve sıcak suyu dökerken buhar çıkarmayan bir demlik icat etti.

Yıllar sonra bu icatlar/ tasarımlar seçkin Amerikan dizaynı olarak tarihe geçti. 1956 yılında bu kahve demleme tekniği modern zamanın en iyi tasarımları olarak the Illinois Institute of Technology tarafından seçildi.

CHEMEX Kahve Demleme Tekniği:

 

Cehemex mükemmel bir kahve için basit ve uygun bir kahve demleme tekniğidir. Uygun derecede öğütülmüş, yüksek kalitede taze kahve, temiz ekipman, doğru şekilde dökülen uygun ısıdaki sıcak su bu demleme tekniğinin anahtarıdır.

 

1:16 oranı kullanılır, yani 1 gr kahve için 16 ml suya ihtiyaç vardır. Buna göre bir kişilik fincan için 300 ml olduğunu kabul edersek 300/16 = 18.75 gr kahveye ihtiyacımız olacak demektir. Kahve iri taneli, yani deniz tuzu kalınlığında olmalı.

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Chemex

  • Filtre

  • Tartı

  • Su Kettle'ı

  • Kahve değirmeni

  • Termometre

  • Kronometre

  • Fincan veya sürahi

1. Adım

Deniz tuzu kalınlığında 22 gram kahvenizi taze olarak öğütünüz ve fincanınızı sıcak su ile doldurup ısınmasını sağlayınız. (kahvenize ve  kendi ağız tadına göre gramajını ayarlamanız gerekecektir.)

2. Adım

3 tabakalı kısmı ağza gelecek şekilde filtreyi yerleştirin ve kahve ile temas edecek her bölgeyi sıcak su ile ıslatıp durulayın. 

3. Adım

Chemex'in içinde akan suyu dökünüz ve filtreye kahveyi koyunuz. 

4. Adım

İlk 20 saniyede hızlıca ve sertçe kahvenin tamamı suya doyacak şekilde 100ml Ortalama 96°C suyu dökün. Dökerken mümkün olduğunca içe doğru eşsel halkalar üretmeye çalışın (alttaki kahvenin yüzeye çıkması, doğal bir ajitasyon için). Bu süre içinde kahve üzerinde blooming dediğimiz kabarcıklar oluşmaya başlayacaktır, bu kahve içindeki asidite ve gazların açığa çıkmasından dolayı oluşur.

5. Adım

1.00 dk. ile birlikte yine 20 saniyede 100 ml suyu dökün. Bu kez içeriden dışarıya doğru eşsel halkalar oluşturun. Siyah noktaları hedefleyin, beyaz alanlardan kaçının ve çoğunlukla ortada kalın.

6. Adım

2.00 dk. ile birlikte kalan 100 ml suyu da dökün. Olabildiğince koyu renkte olan kısımlara dökmeye çalışılmalı ki kullandığımız kahvenin tamamına eşit bir şekilde ulaşalım. Suyun tamamen sğrahiye akmasını bekleyiniz.

7. Adım

Chemex’in ahşap kısmından tutarak filtreyi hızlı bir şekilde giderin. Fincanınızdaki suyu gideriniz.

8. Adım

Chemex’teki kahvenin eşit şekilde karışması için karafı birkaç kez sallayın ve ısıttığınız fincanda hemen servis edin

Please reload