Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 15.438.000

Kişi başında yıllık gelir: 7.130,00$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 3.143.000 Çuval/60kg

Traceability/ İzlenebilirlik

Çiftliğe veya korporatife kadar izlenebilir kahve bulmak mümkündür. Guetamala’da bazı bölgeler orijin olarak markalaşmış ve adı korunmaktadır. İzlenebilirlik konusunda uzun yıllara dayalı geçmişi bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni altyapısı olan ve kendi Wet-Mill’e sahip birçok kahve çiftliğinin bulunmasıdır.

Taste Profil

Geniş bir aroma yelpazesine sahiptir. Lighter, very sweet, fruity ve complex veya heavier, richer ve chocolatey.

Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini
Guatemala Kahve Orijini

Birçok kişi kahvenin Guatemala’ya, 1750’li yıllarda Jesuits Hıristiyan misyonerleri tarafından getirildiği düşünmektedir. Ama bazı kayıtlara göre 1747 yılında Guetamala’da kahve üretimi ve kahve tüketimi yapılmaktaydı. Guatemala’da, 1856 yılında El Salvador’da olduğu gibi Kimyasal boyaların icadı ile, çivit tarımını bırakıp kahve tarımına yönelmiştir ve ana tarım ürünü haline gelmiştir. O yıllarda hükümet çeşitli adımlar atarak kahve tarımına destek vermiştir. 1845 yılında Kahve Tarım Komisyonu formunu aldı ve kahve tarımına teşvik için eğitimler vermeye başladı. 1868 yılında 1 milyon kahve tohumu dağıtarak, kahve tarımına desteğini sürdürdü. Justo Rufino Barrios 1871 yılında başa geçmesi ile kahve tarımını, ülke ekonomisinin iskeleti haline getirdi. Maalesef bu reformlar, 400.000 hektar alanın satılması ile yerlilerin topraklarını kaybetmelerine neden olmuştur. Bu alanın satılması ile büyük kahve çiftlikleri kuruldu. Bu çabalar kahve tarımını yayılmasına yardımcı oldu ve 1880 yılında ülkenin toplam ihracatının %90’ını kahve oluşturdu. 1930 yılında dünya genelinde yaşanan krizden dolayı, kahve ihracatı bundan etkilendi.

 

Jorge Ubico başa geldiğinde kahve ihracatını canlandırmak için kahve fiyatlarını aşağıya çekti. Altyapıyı kapsamlı bir şekilde geliştirmeye devam etti, aynı zamanda ülkenin en büyük kahve üreticisi olan Amerikan firması United Fruit Company’e (UFC) daha çok toprak vermek zorunda kaldı ve ülkede büyük bir güce sahip olmayı başardı. Bundan dolayı ülkede ona karşı protestolar ve ayaklanmaların başlaması ile görevinden istifa etti. Başa gelen Arbenz, 1953 yılında yeni bir toprak reformunu hayata geçirmek istedi. Tarım alanlarının büyük bir kısmına sahip olan UFC US State Department desteği ile CIA darbesi sonucu, Arbenz ve hükümetini düşürdü. Yapmak istediği reformlar hiçbir zaman hayata geçmedi ve ülkeyi sivil iç savaşa sürükledi (1960-1996). Sivil iç savaşa neden olan açlık, yerlilerin dışlanması, toprak hakkı vesaire günümüzde hala büyük bir sorun teşkil etmektedir. Büyük düşüşe geçen kahve üretimi milenyum yıllarında tekrardan yükselişe geçmeye başlasada, 2001 kahve krizi, la Roya/ Yaprak Pası salgını ile hasar gören çiftliklerden dolayı, birçok çiftçi avokado, macadamia fındığı üretimine yöneldi.

 

Rakımlara Göre Sınıflandırma

Birçok Central Amerika ülkelerinde olduğu gibi Guatemala’da, kahvelerin yetiştiği rakıma göre kahveleri sınıflandırmaktadır ve kalite ile alakası yoktur.

Strictly Hard Bean (SHB): 1300m. ve üstü

Hard Bean (HB): 1220-1300m.

Semi Hard Bean: 1050-1220m.

Extra Prima: 900-1050m.

Prime: 750-900m.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

San Marcos

Ülkenin en sıcak ve en yağışlı bölgesidir. Yağışlardan dolayı, hasat sonrası işleme için zorludur. Bu yüzden bazı çiftlikler güneş altında kurutma ve mekanik kurutmayı kullanmaktadır. Tarım ve hayvancılık bu bölgenin en önemli gelir kaynağıdır. Kahve dışında meyve, tahıl, hayvancılık, yün üretimi yapılmaktadır.

Rakım: 1300-1800 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai

 

Acatenango

Bu bölgede kahve tarımı Acatenango Volkanı yakınlarındaki Acatenango yaylası etrafında yoğunlaşmaktadır. Geçmişte birçok çiftçi kahvelerini coyotes’e satmıştır. Antigua orijin kahvenin saygınlığından dolayı daha yüksek fiyatlara alıcı bulmakta olduğundan Coyotes hasat edilen meyveleri Antigua bölgesine nakliye ederek burada işleyerek ihraç etmiştir. Günümüzde Acatenango’da üretilen kahvenin kalitesi ispat etmesi ile kendi saygınlığını kazanmıştır. İzlenebilirlik açısından daha değerli kılmak amacı ile artık Antigua bölgesine nakledilmemektedir.

Rakım: 1300-2000 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai

 

Atitlan

Bu bölgede kahve tarımı 1500m. ve üstü rakıma sahip, Atitlan gölü etrafında yoğunlaşmıştır. Bu göl güzelliği ile yıllarca birçok yazarın ve gezginlerin ilgi odağı olmuştur. Sabahları ve akşamları xocomil olarak bilinen çok güçlü rüzgar görünmektedir. Birçok Özel doğa rezervlere sahip bu bölge, şehirleşmenin tehdidi altındadır. Yüksek iş gücü ücretleri kahve tarımını zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzden birçok çiftçi topraklarını satmanın daha kârlı olduğunu düşünmektedir.

Rakım: 1500-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai, Typica

 

Coban

Bu bölge 2. Dünya Savaşına kadar Alman kahve üreticilerin kontrolü altındaydı. Nemli bir iklime sahiptir, bu yüzden çiftçiler hasat sonrası kahve meyvelerini kurutmakta zorluk çekmektedir. Limana uzak olmasından dolayı nakliye ücretleri hem yüksek hem de zorludur. Her şeye rağmen yüksek kalitede kahve üretmektedir.

Rakım: 1300-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai, Pache

 

 

Nuevo Oriente

Ülkenin doğusunda, Honduras’a sınır komşusu bu bölgenin adının anlamı Yeni Doğu anlamına gelmektedir  ve kahve üretimine 1950’li yıllarda başlamıştır. İklim diğer bölgelere göre daha kurudur ve kahve ufak çiftçiler tarafından üretilmektedir.

Rakım: 1300-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai, Pache

 

Huehuetenango

Ülkenin en bilinen kahve üretici bölgelerindendir. Nahautl dilinde eski uygarlığın anavatanı anlamına gelir. Central Amerika’nın en yüksek volkanik olmayan rakımlara sahip bir bölgedir. Kahve tarımı için uygun coğrafyaya ve iklime sahiptir. Bölgenin ekonomisi tamamen kahve ihracatına dayalı olmakla beraber, yüksek kalitede kahve üretmektedir.

Rakım: 1500-2000 metre

Hasat Sezonu: Ocak-Nisan

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai

 

Fraijanes

Bu kahve yetiştiren vadi, ülkenin başkenti Guatemala City’yi çevrelemektedir. Düzenli volkanik hareketlenmeler gözlenmektedir. Altyapı ve insan hayatını için tehlike arz ederken, kahve üretimi için zengin minerallere sahip volkanik topraklar bulunmaktadır. Şehirleşme ile kahve tarım alanları daralmakta ve yok olmaktadır.

Rakım: 1400-1800 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Şubat

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai, Pache

 

Antigua

Ülkenin en bilinen kahve üretici bölgesidir, hatta dünyada en bilinen bölgeler arasındadır. Antigua şehrinden adını almıştır. Bu şehir UNESCO Dünya mirasları arasında olup, İspanyol mimarisi ile ünlüdür. Diğer bölgelerde yetişen kahvelerin buraya getirilip, işlenilmesi ile Antigua adı altında satılması ile de kendin çok söz ettirmiştir. Diğer bölgelerde yetişen kahvelerin kalitelerini ispat etmeleri ile bu daha az görülmektedir. Bu bölgeden gelen kahve yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Her şeye rağmen %100 izlenebilir kahve bulmak mümkündür.

Rakım: 1300-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Caturra, Catuai