Hindistan.jpg
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi
Hindistan Orijin Kahve
Hindistan Orijin Kahve
Hindistan Orijin Kahve
Hindistan Orijin Kahve
Hindistan Orijin Kahve
Hindistan Orijin Kahve

 

Nüfus: 1.210.193.000

Kişi başında yıllık gelir: 1262,64$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 5.303.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Heavy, Creamy, Low Asidity ve Rarely Complex.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Üretimin %98’inin ufak çiftçiler tarafından gerçekleşmesinden dolayı, Single Estate kahve bulmak zordur. Genelde bölge veya işleme istasyonlarına kadar izlenebilirliği mümkündür.

 

Hindistan’ın kahve ile tanışması tam olarak bilinmemektedir. Efsaneye göre; Baba Budan adında Müslüman bir Hintli, Mekke’ye hacca gider ve dönerken Yemen’den geçer. Yemen’de eline geçen 7 adet kahve tohumunu, gizlice Osmanlı sınırlarından çıkarır ve Hindistan’a götürür. Chikmagalur/ Karnataka bölgesinde bir tepeye eker. Hala önemli bir kahve üreticisi olan bu bölgedeki o tepenin adı Bababudangiri adını taşır.

 

19. Yüzyılın ortasında, İngiliz sömürgeciliği altında, güney Hindistan kahve üretimine yönelmek zorunda kalır. Bu uzun sürmez ve 1970’lerde çaya olan talepten dolayı ve yaprak pası hastalığı nedeni ile azalır. Bu yüzden birçok çiftlik, çay üretimine geçer. Buna rağmen kahve üretimi durmaz ve bu hastalığa daha dayanıklı kahve türleri ekilmeye başlanır.

 

1942’de Hindistan Kahve Kurulu (the Coffee Board of India) hükümet tarafından kurulur. Bu sayede Hindistan’da kahve üretimi devletin kontrolü altında kalitenin yükselmesine neden olur. 1990’larda, hükümetin kahve ticaretinde yeni düzenlemeler yapması ile üretimde ve yerli kahve ticaretinde ani büyüme yaşanmasına yardımcı oldu. Geleneksel çay tüketicisi Hindistan’da kahve tüketimi, çaya alternatif olarak büyüdü. Kişi başına ortalama tüketim 100grama çıktı. Yoğun nüfusa sahip olduğunu göz önüne alacak olursak bu oran aslında hiçte az değil. Toplam 5 milyon kahve çuvalı üretiminde, 2 milyon kahve çuvalı (120 milyon kg.) yerli tüketiminden bahsediyor oluyoruz. Ülkenin kliması ve rakımına uygunluğundan dolayı üretimin büyük bir kısmı Robustadır. Dünya üretiminde %3,5 oran ile 6. sırada olan Hindistan %60 Robusta, %40 Arabica üretilmektedir. Yetişen arabica kahve türleri: Cauvery/ Catimor, Kent, S795, Selections4, 5B, 9, 10, San Ramon, Caturra ve Devamachy. Kahve, biber, kakule, zencefil, portakal vanilya, muz, mango gibi diğer meyve ve sebzelerin gölgesinde yetişir. Hindistan’da yetişen kahve Washed Process, Natural Process ve geleneksel kendilerine has Monsooning olarak bilinen işleme yöntemi ile işlenir. 250 bin çiftçi ve 1 milyon işçi kahve sektörü ile geçinir. Son 5 yılda ortalama hasat 5 milyon çuval kadar olmuştur. %80'i ihraç edilmiştir.

 

Grading/ Sınıflandırma

Hindistan kahvelerinde 2 farklı sınıflandırma bulunur. Birincisi Hindistan’a özel bir sınıflandırma olup Washed ve Natural processed kahveyi ayırır. Buna göre Washed: Plantation Coffee, Natural: Cherry ve Robusta için: Parchement Coffee’dir.

 

Diğer sınıflandırma sistemi:

AAA: En büyük ebattaki çekirdekler

AA: Orta ebat

A: En ufak ebat

PB: Peaberry

 

Monsooning

 

Hindistan’da en bilinen kahvelerden biri Monsoon Malabar’dır ve Monsooning diye bilinen Hindistan’a ait geleneksel bir kahve işleme yönteminden geçer. Monsooning günümüzde kontrollü bir kahve işlemi haline gelmiştir, ama zamanında bir tesadüf sonucu oluşmuştur. İngiliz sömürgeciliği altında Hindistan’dan Avrupa’ya tahta kutularda ihraç edilen kahve, nemli ve ıslak muson aylarında yapılırdı. Yeşil kahve çekirdeği, tahta kutular içinde neme maruz kalırdı ve bunun fincandaki kahveye tatsal olarak büyük etkisi olurdu. Bu zamanla gelişen nakliyat ile Monsooning işlemi batı kıyılarında, fabrikalarda yapılmaya başlanılmıştır. Bu işlem sadece natural process kahveler üzerinde uygulanır. Bu işlem sonrası kahve çekirdeği renksiz ve solgun bir görünüm kazanır ve hassaslaşır. Monsooning sonucu hassas ve kırılgan hale gelen yeşil çekirdekleri, nakliyat sonucu hasar görüp, kırılmaları ile oluşan farklı boyutlarından dolayı, eşit bir şekilde kavurmak zordur. Bu yüzden, kavrulmadan önce hasarlı kahve çekirdekleri giderilir, ama satın alınan miktarda kayıptan dolayı maliyetin yükselmesine neden olur. Monsooning sonucu kahve çekirdeği asiditesini kaybeder ve tadı keskinleşir, vahşi bir tat kazanır. Kahve sektöründe kimi zengin ve yoğun kahveyi severken, kimi ise bu tatların lezizi olmadığını ve yanlış işlemeden dolayı ortaya çıktığını savunur.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

TAMİL NADU

Tamil’in toprağı anlamına gelen bu bölge, ülkenin 28 eyaletleri arasında en güneyindekidir. Başkenti, Hindu anıt tapınakları ile meşhur Chennai. Ülkeye %10’luk oranında katkı sağlar. Özellikle Sheveroys/ Servarauyan tepeleri, Nilgrids ve Kodaikanal bölgelerinde Robusta ve Arabica yetişir.

 

Pulney

Ülkenin en çok kahve üretimi gerçekleştiren bölgesidir. Üretimde en büyük sorunları Leaf Rust/ Yaprak Pası olarak bilinen hastalık. Bu yüzden Arabica kahve türlerinde, bu hastalığa dayanıklı olan türleri yetişmekte. Diğer bir sorun işgücünün az olması ve su kaynaklarının kısıtlı olması.

Rakım: 600-2000 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Selection 5B ve 9, Cauvery

 

Nilgiri

Bu dağlık bölgede kahve üreticileri ufak çiftçilerden ve kabilelerden oluşuyor. Robusta üretimi Arabica’ya göre iki kat daha fazla. Kısıtlı nakit, yüksek yağış miktarı ve berry boer en büyük sorunları arasında geliyor.

Rakım: 900-1400 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Kent, Cauvery ve Robusta

 

Shevaroy

Ülkenin en seçkin arabica kahve üreten bölgesidir. Genel olarak üreticiler ufak çiftçiler oluşmaktadır. Ancak arazi dağılımı büyük çiftliklerin lehine, sadece %5 oranında kahve yetiştirilmektedir.

Rakım: 900-1500 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Cauvery ve Selection 9

 

KARNATAKA

Ülke kahve üretiminin yarısından fazlasını bu bölge karşılar. Mysore olarak bilinen bu bölge 1973’de Karnataka olarak değişmiştir. Kahve ile tanışması 17. yüzyıl da Baba Budan’nın Giri Tepelerinde Chikkamagaluru’da Yemen’den getirdiği 7 tohumu ekmesi ile olmuştur. 

 

Bababudangiri

Burası Hindistan’nın ilk kahve ekilen bölgesidir ve kahve buradan diğer bölgelere yayılmıştır.

Rakım: 900-1500 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Cauvery ve Selection 9

 

Chikmagalur

Bababudangiri’yi de içinde bulunduran en büyük kahve ürerici bölgedir. Adını, yakınında bulunan Chikmagalur şehrinden alır. Bu bölgede Robusta üretimi Arabicaya göre daha fazladır.

Rakım: 900-1500 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Selection 5B ve 9, Cauvery, Robusta

 

Coorg

Bu bölgedeki çiftliklerin birçoğu, 19. yüzyılda İngiliz sömürgeciliği altında kurulmuştur ve sonradan 1947’de Hindistan bağımsızlığını ilan edince, yerlilere satılmıştır. Bölgede Robusta üretimi, Arabica üretimine göre 3 kat daha fazladır.

Rakım: 750-1100 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Selection 6 ve 9, Robusta

 

Manjarabad

Bu bölgede bazı çiftlikler Coffee Board India tarafından en iyi kalite Robusta üreticisi olarak tanımlanmış olsada, Arabica üretiminde, diğer bölgelere göre daha çok odaklanmış durumda.

Rakım: 900-1100 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Selection 6 ve 9, Cauvery, Robusta

 

KERALA

Ülkenin %30 kahve üretimini karşılar ve üretim büyük ölçüde Robusta'dır. Wayand, Travancore ve Plakakad en büyük çiftliklerin bulunduğu bu bölge, aynı zamanda ünlü Monsooned Malabar’ı da içine kapsar.

 

Travancore

Alçak rakımlarda Robusta ve yüksek rakımlarda Arabica yetiştirilmektedir.

Rakım: 400-1600 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Robusta

 

Wayanad

Düşük rakımlara sahip bu bölgede sadece Robusta yetiştirilmektedir.

Rakım: 600-900 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: Robusta

 

Andhra Pradech, Odisha

Kahve üretimine yeni katılmış bölgeler olup ülke üretiminde %6'lık bir rol oynar. Önemi ise büyük ölçüde Arabica yetiştiriyor olmasıdır.

Rakım: 900-1100 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: S795, Selection 4 ve 5, Cauvery