Siphon-Vacuumm.jpg

Bu kahve demleme yöntemi iki cam pot arasında buhar basıncı ile kahve demleyen bir tekniktir. Vac Pot, Siphon veya Syphon olarak da bilinir. Loef of Berlin 1830'larda icat etmiştir. Bu demleme tekniği icadı ile kahve harici, Cocktail yapmınında, mutfakta veya çaydemleme gibi çeşitli alanlarda kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır.  Design and composition of the vacuum coffee maker varies. Bu cam potlar, borosilikatlı camdan üretildiği için yüksek ısıya dayanıklıdır. Bu iki potun birleştiği bölümde bir filtre bulunmaktadır, bu filtre camdan olabileceği gibi plastik veya metalden olabilir. Napier Vacuum Pot 1840'da dizayn edilmiş olup, bu demleme tekniğinin ilk örneklerindendir. Günlük hayatta kullanımı kompleks olmasına rağmen, kahve Clear (berrak/ temiz) kahve demler. 1900'lü yılların ortasına göre popüler idi. Bauhaus'ın dizaynı olan Gerhard Mack's Sinrax Vacuum Pot 1925'de dizayn edilmiştir.  

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Siphon kahve demleme tekniği eski ve oturmuş bir kahve demleme tekniği olup mükemmel bir kahve demlemek için idealdir. Her kahve demleme tekniğinde olduğu gibi iyi bir kahve demlemenin yolu: yüksek kaliteli taze ve doğru incelikte öğütülmüş kahve, araç ve gereçlerimizin temiz olması, önceden sıcak su ile durulayıp önceden ısıtmak, gereken ekstraksiyon süresini iyi ayarlamaktır. Siphon kompleks bir demleme tekniği olduğundan kahve demlenene kadar başından ayrılmamanız gerekir.

 

gerekli malzemelerimiz:

  • Kaliteli, taze çekilmiş, light roast kahve

  • Siphon Pot

  • Ocak

  • El havlusu

  • tartı

  • Su Kettle'ı

  • Kahve değirmeni

  • Termometre

  • Kronometre

  • Fincan veya sürahi

1. Adım

Yemek tuzu inceliğinde 40 gram taze, light roast kahve öğütünüz.

2. Adım

Alt pota 570 ml su doldurunuz ve ocağın üzerine koyup ortalama su 93 derece gelince, kahveyi filtreye koyup ve üst potu el havlusu yardımı ile alt pot ile birleştiriniz. 

3. Adım

Kronometrenizi 3:30'a ayarlayıp başlatınız. 

4. Adım

Kronometremiz 2:45'i gösterdiğinde dairesel şekilde üst pota çıkan kahveyi 10 saniye boyunca karıştırınız. 

5. Adım

Kronometremiz 1:55' gösterdiğinde ısıyı kesiniz veya siphonu ocaktan alınız.

6. Adım

Suyun kaynaması ile üst tarafa çıkan su alttaki pota geri akarken bir kaşık yardımı ile karıştırıp bir girdap oluşturunuz. Ve kahvenin tamamının alt pota akmasını bekleyiniz.

7. Adım

Kahve alt pota dolunca kahveniz servis için hazır duruma gelmiş olur.

Please reload