Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 6.345.000

Kişi başında yıllık gelir: 4.223,58 USD ‎(2016)

Kahve Üretimi (2013): 844.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Sweet, well balanced, pleasing soft acidity.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

El Salvador’un oturmuş altyapısı sayesinde, kahveler çiftliklerine kadar izlenebilir. Birçok kahve çiftliği, tür ve processing üzerine micro-lots üretebilmekte.

El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesi
400px-Quetzalcoatl.svg
El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesir22
El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesi
El Salvador Kahvesi

 

Kahve ticari olarak 1850’li yıllarda yetiştirilmeye başlandı ve kısa zamanda en popüler tarım ürünü haline geldi. 1880’li yıllarda dünyanın en büyük 4. üreticisi haline geldi ve ülkenin ekonomisi için büyük anlam taşımaya başladı. Günümüzde 1880’li yılların toplam üretiminin sadece yarısı kadar üretim yapılmaktadır. Kısa zamanda kahve tarımının gelişmesine çivit yerine kimyasal boyaların icadı ve kullanılmaya başlanması neden olmuştur. El Salvador 20. yüzyılın başlarında en gelişen Central Amerika ülkesi durumuna geldi. Taşla döşenmiş yollar, demir yolları, limanlar ve kamu binaları gibi hızlı gelişmekteydi. Kahve endüstrisi, ülkenin gelişmesine büyük katkılarda bulundu. Aynı zamanda elitlerin elinde bulunan kahve sektörü, ülkenin politikasında söz sahibi olmalarına yardımcı oldu. 1930’larda Aristokratlar, ordunun desteğini alarak uzun süre ülkeyi kontrol ettiler. Kahve endüstrisi sayesinde pamuk tarımı ve hafif üretimin gelişmesini destekledi. Ta ki 1980’lardaki sivil iç savaş patlak veresiye kadar.

 

El Salvador kahvesi, uluslar arası kahve pazarında verimli ve kaliteli kahve olarak saygınlığını kazanmıştı. Sivil iç savaşın El Salvador kahvesine etkisi büyük oldu, ülkenin karışık olmasından dolayı üretimin düşmesi ile uluslar arası ihracatçılar başka kahve üreticilerine yönelmek durumunda kalmıştır.

 

Heirloom Varieties

Sivil iç savaş sonucu üretiminin ve ithalatın düşmesinin, kahve sektörüne beklenmedik bir avantaj sağladı. Central Amerika’nın diğer kahve üretici ülkeleri bu dönemde, heirloom kahve türleri yerine, daha verimli kahve türlerini tercih ederek bu türleri ekmeye başlamıştı. Yüksek verimli kahve türleri, heirloom kahve türlerinin fincandaki kalitesi ile boy ölçüştürmesi mümkün değildi. El Salvador bu süreçten geçmediğinden, hala %68 gibi yüksek oranda heirloom Bourbon kahve ağaçlarına sahip olup, üretimini yapmaktadır. Zengin minerallere sahip volkanik topraklar üzerinde yetişen heirloom bourbon kahve ağaçları, yüksek kaliteli kahve üretimi için potansiyele sahip. Son yıllarda nitelikli kahve sektörünün ilgisini tekrardan üzerine çeken El Salvador’da hala birçok büyük kahve çiftliklerine sahip olduğu gibi ufak kahve çiftliklerine de sahip.

 

Pacas Variety

Don Alberto Pacas, 1949 yılında kendine ait kahve çiftliğinde, Bourbon kahve türünün doğal mutasyonunu keşfetti. Bu yüzden bu türe kendi soyadı verildi. Daha sonraları Maragogye türü ile aşılanarak Pacamara türü oluşturuldu.

 

Rakımlara Göre Sınıflandırma

El Salvador günümüzde ürettiği kahveleri hala yetiştiği rakımlara göre sınıflandırmaktadır ve herhangi bir şekilde kaliteyle veya izlenebilirlikle alakası yoktur.

Strictly High Grown (SHG): 1200m. üstü

High Grown (HG): 900m. üstü

Central Standart: 600m. üstü

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Apeneca-Ilamatepec

Yüksek kaliteli kahve üretimi ile saygın bir bölge olup, yarışmalarda birçok ödül kazanmıştır. Ayrıca ülkenin en büyük kahve üretici bölgesidir ve büyük bir ihtimal ile ülkenin ilk kahve üretimi yapan bölgesi. Santa Ana volkanının aktif olması, üretime etkisi büyüktür, en son 2005’te patlamıştır.

Rakım: 500-2300 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Mart

Varieties: %64 Bourbon, %26 Pacas, %15 Pacamara, %5 diğer türler

 

Alotpec-Metapan

Ülkenin diğer bölgelerine göre %30 daha fazla yağış alan, en yağışlı bölgesidir. Bu bölge aynı zamanda, Honduras ve Guatemala’ya sınırdır. Bu ülkelere bu kadar yakın ve sınır olmasına rağmen bölgede yetişen kahvenin tat profili farklıdır.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Mart

Varieties: %30 Bourbon, %50 Pacas, %15 Pacamara, %5 diğer türler

 

El Balsamo-Quezaltepec

Bazı kahve çiftlikleri, ülkenin başkenti San Salvador’u Quezaltepec yamaçlarından görmektedir. Bu bölge aynı zamanda Meso-Amerikan medeniyeti Quetzalcotiton’nın anavatanıdır. Quezaltepec adını bu medeniyetten alır. Bu bölgede aynı zamanda 40 metreye kadar boylanabilen ama genellikle 25 metre dolaylarında kalan büyük bir ağaçlardan Peru Balsamı olarak bilinen balsam üretilmektedir. Kozmetik, parfüm ve tıpta kullanılmaktadır, El Balsamo adını buradan alır.

Rakım: 500-1950 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Mart

Varieties: %52 Bourbon, %22 Pacas, %26 diğer türler

 

Chichontepec Volkanı

Ülkenin bu bölgesinde kahve tarımı 1880’lerde başlamıştır. Zengin minerallere sahip volkanik topraklara sahiptir. Günümüzde yeni kurulan birçok kahve çiftliğine ev sahipliği yapmaktadır.Geleneksel olarak kahve üretimi, portakal ağaçlarının gölgesinde yapılmaktadır. Kimilerine göre portakal çiçeği, kahveye yumuşak, sitrik asidite vermektedir.

Rakım: 500-1000 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

Varieties: %71 Bourbon, %8 Pacas, %21 diğer türler

 

Tepeca-Chinameca

Ülkenin en büyük 3. kahve üreten bölgesidir. Bu bölgede geleneksel olarak kahve ile mısır gevreğinden yapılmış Tustacas servis edilmektedir (mısır unu, tuz ve şeker kamışından yapılan geleneksel bir kurabiye).

Rakım: 500-2150 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Mart

Varieties: %70 Bourbon, %22 Pacas, %8 diğer türler

 

Cacahuatique

Kahvenin El Salvador’un ekonomisine katkısı olabileceğini anlayan ilk ülke başkanı Captain General Gerardo Barrios, Villa de Cacahuatique bölgesinde, kendi çiftliğinde kahve tarımına başlamıştır. Günümüzde bu bölge Ciuadad Barrios olarak bilinmektedir. Çiftçiler bu bölgede kahve yetiştirmek için dağlık bölgede geniş çukurlar kazıp, zengin minarelerle sahip toprak ile kapatarak, kahve yetiştirmektedir.

Rakım: 500-1650 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Mart

Varieties: %65 Bourbon, %20 Pacas, %15 diğer türler