Kahve Kültürü

Asya-Endonezya

 

Kahve üretici ülkelerdendir. Asya'nın ada ülkelerinden Endonezya kırsal Robusta ve az oranda Arabica kahve üretmektedir. Dünya kahve üretiminde 3. sırada olup %7 oranında kahve üretir. Sulawesi, Sumatra en önemli kahve yetiştiren bölgeleridir (daha fazla bilgi için Bkz Endonezya). Endonezya'ca kahve: Kopi denir. Kopi luwak Endonezya'nın en ünlü kahvesi olup, dünyanın en pahalı kahvelerindendir. 

 

Kısaca hikayesi:

Baba Budan adında Müslüman bir hacı 7 tane kahve çekirdeğini midesine bağlayarak gizlice Osmanlı sınırlarının dışına çıkarır (o zamanlar kahve çekirdeklerinin Osmanlı sınırı dışına çıkarılması yasaktır). VOC (Hollanda Doğu Hindistan Şirketi) askerleri Baba Budan'ı yakalar ve kahve Hollandalıların eline geçer. Hindistan ve Endonezya, Hollanda'nın sömürgesidir. Hindistan'ın Mysor bölgesine ekilmekle beraber Java, Sumatra, Timor, Celebes ve Bali bölgelerine büyük plantasyonlar kurarlar. 1706'da Java adasında ilk hasat Hollanda'ya gönderilir.

 

Kahve plantasyonlarında çalışan köle Endonezyalıların kahve çekirdeklerini evlerine götürmeleri veya kavurup, demleyip içmeleri kesinlikle yasaktır. Cezası büyüktür. Her gün kahve plantasyonlarında çalışan Endonezyalı köleler kontrol edilir plantasyondan ayrılmalarına izin verilirdi. Kontrolden sonra yolda Misk kedisinin dışkısındaki çekirdeklere rastlayan bir Endonezyalı köle bu dışkılardaki kahve çekirdeklerini temizler ve ilk kahve deneyimini yaşar. Kopi Luwak'da bu şekilde doğar.

 

kopi: Kahve
kopi pahit: Siyah Kahve
kopi susu: Sütlü kahve
Kopi manis veya kopi dengan gula: Şekerli Kahve

Kopi Tobruk: Türk kahvesi gibi ince çekilmiş kahve bardağa koyulur, isteğe göre şeker katılır. Kaynamış su kahvenin üzerine eklenir ve karıştırılır. 3-5 dakika arası demlenmesi ve telvesinin dibe çökmesini bekledikten sonra içilmeye hazır.