Espresso.jpg

Espresso (e'spresso diye telaffuz edilir) İtalyanca bir kelimedir. Kelime olarak 'dışarı preslenmiş anlamına gelir.

Bir söylentiye göre ise espressivo (biri için, özelikle) kelimesinden geldiği de söylenir ve 1880'lere yani

Espresso Makinelerinin icadından yıllar öncesine dayanır.

 

Espresso'nun geçmişi çokta uzun bir süreye dayanmamasına rağmen arka arkaya kısa zamanda bir çok kahveyi demleme olanağı ve İtalyanların kişiliği, sempatikliği sayesinden espresso popüler bir kahve haline gelmiştir. Espresso, kahve çekirdeğinin konsantresidir. Espresso ve demleme tekniği hakkında sayfalarca, kalın bir kitap yazılabilir. Bu yüzden ana hatları ile espresso demleme tekniğini inceleyelim.

Espresso Makinesinin tarihi:

1884 yılında ilk Espresso makinesi yılında Angelo Moriondo adında bir icadın Turin, İtalya'da elleri ile yapıldı. Ve patenti 33/256 seri numarası ile 16 Mayıs 1884 alındı. Bu ilk Espresso Makinesi buhar basıncı ile çalışıyordu ama espressivo teriminin anlamı itibari ile kahve yapamıyordu. 

1901 Luigi Bezzera İtalyan bir mühendis idi ve Angelo Moriondo'nun yukarıda gördüğünüz makinesini baz alarak bir çok kahveyi arka arka ya bekletmeden hazırlayabilecek sıcak su ve buhar ile çalışabilecek bir makineyi icat etti ve 1903 yılında Tipo Gigante olarak patentini aldı.

 

1905 yılında Desiderio Pavoni Luigi Bezzera'dan patenti satın alıp 195 derecede 9 bar basınç ile ilk espresso makinesini geliştirdi. 

 

1946 Gaggia'nın yüksek basınç ile çalışan makinesi sayesinde yapılan espresso üzerinde bir krema oluşuyordu. İnsanlar kahvelerinin üzerindeki bu kremaya alışık olmadığından ve ilk espresso kremasız kara bir içecek olarak karşımıza çıktığından insanlar kremadan korkar olunca Gaggia bir strateji uygulamaya başlar. Kremaya ekstra bir değer biçerek cafe crema adını alır. Ve o gün bu gündür ki espressonun standardı oluşur. Daha detaylı bir şekilde espresso makinesinin tarihçesi için bkz.Espresso Makinesi Kilometre Taşları.

Gerekli Malzemeler

 • Kaliteli, taze öğütülmüş, kahve (2 fincan için 18-20 gr.)

 • Espresso Makinesi

 • Tartı

 • Tamper

 • Kahve değirmeni

 • Kronometre

 • Fincan

1. Adım

Fincanınızı sıcak su ile ısıtınız ve Portafiltrenizi havlu yardımı ile temizleyip, kuru hale getiriniz.

2. Adım

Kahvenizi portafiltreye taze bir şekilde öğütünüz.

3. Adım

Porta Filtrenizin içine öğütülen kahveyi eliniz ile seviyeleyiniz (distribution). Bu işlem sırasında kahvenizin dökülmemesine özen gösteriniz.

4. Adım

Portafiltrenizi deskin üzerine dayayarak tamper'ı porta filtrenin üzerine koyup bastırınız. (bu işleme Tamp denir) Dikkat etmeniz gereken nokta tamp'den sonra porta filtre içindeki kahvenin üst düzeyi yere %100 yatay olması, eğik olmamasıdır.

5. Adım

Flush; grup başlıklarında ki artık kahve taneciklerini gidermek amacı ile. (gurupları durulamak için başlıklardan 1-2 saniyeliğine su akmasını sağlayın) 

6. Adım

Portafiltreyi Gurup başlıklarına takınız. Taktığınız an itibaren 3-4 saniye içerisinde düğümeye basıp demleme işlemini başlatınız, aksi takdirde kahvenizi yakmaya başlarsınız. Düğmeye basar basmaz kronometrenizi başlatınız. 

7. Adım

Fincanı portafiltre kanallarının altına yerleştiriniz ve demleme esnasında espressonunuzun demlenme sürecini takip ediniz. Düğmeye basıldıktan sonra 3-4 saniye içerisinde ilk damlalar bal gibi akmaya başlamalıdır. Demleme süremiz 20-30 saniyedir. İdeal olan ilk damla itibari 25 saniyedir.

8. Adım

Bir bardak su ve peçete ile servis ediniz.

9. Adım

Porta filtredeki demlenmiş kahve telvesini gideriniz.

10. Adım

Flush; grup başlıklarında ki artık kahve taneciklerini gidermek amacı ile. (gurupları durulamak için başlıklardan 1-2 saniyeliğine su akmasını sağlayın)

11. Adım

Temizlenmiş porta filtreyi, ısısını korumak ve bir sonra ki demleme işlemine hazırlık olarak grup başlıklarına takınız.

12. Adım

Portafiltreyi taktıkdan sonra, makinenin ızgarasını temizleyiniz.

Please reload

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

 

Espresso kahve demleme tekniği hakkında sayfalarca kalın bir kitap yazmak mümkündür. Espresso kahve demleme hakkında çeşitli enstitüler araştırmalar yaptı ve dernekler hatta üniversiteler kuruldu. Bu kuruluşlar en ideal espressonun nasıl olması gerektiği ve bu teknik hakkında araştırmalar yapmaktadır. Kısaca bu enstitülerin ve derneklerin araştırmaları sonucu en ideal espresso kahve, demleme tekniği ve demleme tekniği döngülerini inceleyelim.

1998 de Instituto Nazionale Espresso Italiano (Ulusal İtalyan Espresso Enstitüsü) kuruldu. Ve espresso kahvesini araştırıp incelemesini yapıp en iyi şeklinin nasıl olacağını bir standardını oluşturdular.

Parametre                                  Değerler

Öğütülmüş kahve dozajı           7 ± 0.5 g

Suyun sıcaklığı (çıkış sıcaklığı)  88 ± 2 °C

Fincandaki ısısı (kahvenin)        67 ± 3 °C

Suyun basıncı (bar)                    9 ± 1 bar

Ekstraksiyon Süreci                   25 ± 5 saniye

Kahvenin fincandaki hacmi       25 ± 2.5 ml

Viskozite (45°C'de)                     > 1,5 mPa

Yağ oranı                                    > 2 ml/gr

Kafein oranı (porsiyon başına)  100 mg/ml

Enstitünün standardı espressonun hazırlanışının ne kadar komplike olduğunu göstermekte. Bu kahve demleme tekniği ile yandaki standardı baz alarak öğütülmüş kahveden 25 saniyede (+/- 2,5 saniyede) belli başlı asitler, kafein, şeker, yağ, protein, karbonhidratların su içerisinde çözümlenmesi sağlanılıyor.

 

Bir fincan Espresso %90 kahve aromasına sahiptir. Yüksek basınç ve ısıdan dolayı eterik yağlar çözümlenir ve bu espresso ya has bir olaydır.

Espresso filtre kahveye göre daha az aside, acı maddelere ve %40 daha az kafeine sahiptir. Genelde Espressonun daha çok kafeine sahip olduğu sanılır. Bunun nedeni kahvenin esansının, aromasının daha yoğun oluşudur. Su ile kahvenin teması ne kadar uzun olursa o kadar çok kafein ortaya çıkar.

Espresso hazırlanışında Sihirli 4 M

 

1-Miscela (mişela): Kahve melanjı

2-Macina Caffè (makina caffe): Kahve değirmeni/ öğütücüsü

3-Macchina (makina): Espresso Makinesi

4-Mano (mano): El yani hazırlayan insanın (baristanın) eli

 

Bu sihirli 4 M'ile yani bu 4 nokta baz alınarak geleneksel, kompleks espresso hazırlanır. Tabiki şu gerçeği unutmayalım bunlar 4 ana nokta, kahvenin tadını etkileyen bir sürü başka faktörler var ve her faktör çok önemlidir.

 

1-Miscela/ Kahve Melanjı Kahve melanjı ilk ve en önemli noktadır. Kahve hazırlanışında ana üründür. Taze olması çok önemlidir ve tabi ki melanjı. Taze olması ve melanjın kombinasyonu, kahvenin demlenme süreci ile beraber, fincandaki kahveye iyi bir tat, aroma ve krema vermesi önemlidir. İyi bir krema espressonun iyi olduğu anlamına gelmez ! Tipik ve geleneksel İtalyan espresso kahve karışımı %50-%50 ile %20-%80 Robusta ve Arabica kahve türlerinin melanjından oluşur. Bu yöreye ve kişisel tercihe göre değişir. %100 Arabica kahveden de güzel bir krema almak mümkündür.

 

2-Macina Caffè/ Kahve Değirmeni/ Öğütücüsü Belki inanılmaz gelecek ama kahve değirmeni kahve makinesi kadar önemlidir. Çünkü öğütülürken kahvenin içindeki aromalar ortaya çıkar ve öğütülmesi ile de aromalar hzılı bir şekilde kayıp olmaya başlar. Bu da şu anlama geliyor kahve öğütüldükten sonra 2-3 dakika içinde demlenmeye koyulmalı. Öğütücünüzün bıçaklarının keskin olması kahvenin eşit parçalar halinde öğütülmesini sağlayacaktır, bu da demleme sürecinde su ile eşit parçaların teması ve fincandaki kahvey etkileyecektir.

 

3-Macchina/ Espresso Makinesi Ortalama 9 bar (+/- 1 bar) basıncı sağlayabilecek, su ısısını 88 °C (+/- 2°C) konstant/ sürekli ve sabit tutabilecek, sağlam malzemelerden yapılmış olması önemli. Diğer önemli nokta ise makinenin gün içi, gün sonu, haftalık ve 3 aylık tamizlik ve bakımı aksatmadan yapılmalıdır.

 

4-Mano/ El (Barista/ Kahveci) Espresso'yu hazırlayan kişi, merkezi bir role sahip. Sonuçta bu bileşenleri manüel olarak iyi kontrol etmesi ve hesaplayabilmesi lazım. Buradaki disiplin, temizlik ve detaya önem kahvenin sonuç itibari ile tadına etki edecektir.

Espresso hazırlarken tadını etkileyecek faktörler:

Espresso_hazırlarken_önemli_faktörler.jp

Kahve Melanjı:

 

Kahve melanjı ilk ve en önemli noktadır. Kahve hazırlanışında ana üründür. Taze olması çok önemlidir ve tabi ki melanjı. Taze olması ve melanjın kombinasyonu, kahvenin demlenme süreci ile beraber, fincandaki kahveye iyi bir tat, aroma ve krema vermesi önemlidir. İyi bir krema espressonun iyi olduğu anlamına gelmez ! Tipik ve geleneksel İtalyan espresso kahve karışımı %50-%50 ile %20-%80 Robusta ve Arabica kahve türlerinin melanjından oluşur. Bu yöreye ve kişisel tercihe göre değişir. %100 Arabica kahveden de güzel bir krema almak mümkündür.

 

Basınç:

 

Espresso ve basınç ayrılmaz ikili. İhtiyacımız olan 9 bar (+/-1 bar) basınç. Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ile makinelerin gücü de artıyor. Bazı makineler 15 bar hatta 18 bar basınç sağlayabiliyorlar, bu makinenin iyi olduğu ve iyi bir espresso yapabileceği anlamına gelmez. Dediğimiz gibi ihtiyarcımız 9 bar (+/-1 bar). Daha fazla basınç suyun porta filtreden geçerken istenmeyen aromaların, kafeinin, acı tatların ortaya çıkmasına yol açar. Daha az basınç ise istenilen yağların, aromaların %100 bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayamaz ve espressonun gerçek tadını yakalayamaz.

 

Makinenin standart basıncını 9 bar (+/-1 bar)  olarak ele alırsak etkileyici üç ana faktör kalıyor; dozaj, kahvenin öğütülme derecesi ve son olarak da tamp. Bu üç faktör bir birlerine bağlıdır. Unutmamamız gereken şey bu üç faktörü kombine ederek 25 ml. +/- 2,5 ml. hacminde

25 Saniye +/- 2,5 saniye ekstraksiyon süresi ile kahvemizi demlemeliyiz. 

1-Kahvenin öğütülme derecesi: Bir standardı yok, olması da mümkün değildir. Kahvenin inceliğini Barista'nın ayarlaması gerekir. Bu kahvenin dozajına, türüne, Roast Level'ına, Roast tarihine, kullandığınız öğütücüye göre, öğütücünün bulunduğu mekanın sıcaklığı ve nem oranına göre değişir. Kabaca yemek tuzundan daha ince, Türk kahvesinden daha kalın olmalıdır. Eğer kahve kalın olursa ekstraksiyon süresi daha kısa olur, çok ince olursa ekstraksiyon daha uzun sürer.

Dozaj.jpg

2-Dozaj konusu kahve öğütme derecesi konusu kadar karışık değil. Burada SCAE ve Instituto Nazionale Espresso Italiano'ya göre standart 7 gram +/- 0,5 gram'dır. Kahveden kahveye (türüne, Roast Level'a, yetiştiği yüksekliğe göre). Bunu da deneyerek en uygun dozajı bulabilirsiniz. Bir de süzgecin boyutu. Önemli olan tamp yaptıktan sonra porta filtreyi duşa taktığımızda kahvenin gurup başlığına direk temas etmemesi dir, duşlardan akacak suyun ve oluşacak basıncın tamplanmış kahve üzerine homojen bir şekilde temas etmesi ve başlıklardaki ısının kahveyi yakmamasına özen göstermek gerekir.

kanalisazyon.png

3-Porta Filtreye çekilen kahveyi seviyelikten sonra tamplamamız, süzgeç içinde az-çok (yoğunluk olarak) eşit dağılmış olmasını sağlar. Çok ufak bir detay olabilir ama fincandaki sonucu etkiler. Bunun nedeni 9 bar basıncındaki su her zaman için en hızlı ve kolay yolu seçip süzgeçten geçip akmayı tercih edecektir. 

Tamp işleminde dikkat edilecek husus kahveyi çok sıkıştırmamaktır. Üç aşağı beş yukarı uygulamamız gereken basınç 15 kg.dır ve eşit bir şekilde bastırmak diğer dikkat edilecek husustur. Tamplama işleminden sonra kenar boşlukları aynı seviyede olması önemlidir.

Rigth and wrong.jpg

Su Kalitesi

 

 

Çay içenler bilir. Sert bir suda çay demlendiğinde çayın görünüşün ve en önemlisi tadının nasıl değiştiğini. Espresso da bu, bu kadar çabuk ortaya çıkmaz ama bu önemsiz olduğu anlamına gelmez.

 

Su kahve çekirdeğinden sonra en önemli ikinci ana madde. Su olmadan kahve yapmamız mümkün değil. Bu sadece espressonun tadı ve görünüşü için değil aynı zamanda espresso makinesinin ömrü içinde önemlidir. Makinede sudan dolayı oluşabilecek sorunlardan dolayı ileride espressonun tadına daha çok etkisi olabilir. Sudaki minerallerin ve kireç oranı kadar suyun pH değeri, sertliği de önemlidir. Bu bölgeden bölgeye, şehirden şehre göre değişebilir. Bunu yaşadığınız şehrinizin su arıtma kurumuna sorup öğrenebilirsiniz yada kendiniz test edebilirsiniz. Tavsiyem kendinizin ölçmeniz. Bir pH metre almakta yarar vardır, fiyatları kalitesine göre değişiyor ama çok pahalı bir alet değil. Sonuçta yapacağınız espresso ve makineniz için önemlidir. İleride bu yüzden yaşayacağınız bir sorun size daha pahalıya mal olmadan önleminiz almış olursunuz. 

 

pH Değeri

 

Suyun sertliği pH değerine bağlıdır. Mesela pH değeri düşük olan su daha asitlidir. Buda açık renkte kavrulmuş kahvede ve özelliklede doğasında asitli olan arabica kahvesindeki asitliği daha da keskin yapar. Yumuşak bir su aynı zamanda espresso makinesinin içinde kireçleşmeye yol açar. Sert suda ise meyce asitlerini doğasında bulunduran kahve çekirdeklerini nötralize eder ve daha bir mat bir tat almasına neden olur.

 

Makinelerin Düşmanı Kireç

 

Kireç değince bir çoğumuzun aklına yıllardır izlediğimiz bir reklam gelir aklımıza. Bir makine tamircisin çamaşır makinesinden çıkardığı kireölenmiş bir parçanın ve sonunda büyük maliyetli bir tamirin faturasında. Kireç suyun ısınması ile daha rahat çözümlenir ve ve makinenin içine ve özeliklede ısıtıcıya yapışır, zamanla bu kireç kalınlaşır ve suyu ısıtmak için ısıtıcı daha çok enerji kullanır ve en sonunda patlar. Başımıza bu gelmeden önlem almamız gerekir. Ufak ekstra bir masraf ile ilerideki yüksek bir masrafın önüne geçmemiz mümkün ve tabiki kahvenin tadını korumayı da sağlamış oluruz;

 • Brita su kartuşları

 • Filitre sistemleri

 • İyon değiştiriciler

WE251744.jpg
PH_Color_Chart_1024x1024.jpg

Dozaj ve Süzgeç Boyutu:

 

Dozaj en az 6,5 gram olmalı bu kahveye ve tercihe göre değişir bundan zaten bahsetmiştik burda başka bir detaya girmek istiyorum; bazı makinelerin gömme kahve değirmenleri vardır bunlar pratikte hiç kullanışlı değil. Makinede içindeki ısı ve nem kahveyi etkilet. Ayrı bir kahve değirmeni en kullanılışlısıdır. En kullanışlı kahve değirmenleri alırken, seçerken neye dikkat etmemiz gerekir konusunu kahve değirmenleri sayfamızda detaylı işleyeceğiz. Şunu unutmayalım dozajın sabit olması düzenli ve konstant espresso yapmamız için çok önemli. Eğer dozajımız her kahve yapışımızda değişirse ekstraksiyon süresini tutturamayız. Bazı perfeksiyonistler her espresso için çekilen kahveyi tartıp kullanırlar.

Espresso hazırlarken önemli döngü.jpg

Nem:

 

Kahve higroskopik bir madde olduğundan nemden çabuk etkilenir. Çekilmiş kahve nemden çabuk bayatlar ve eğer nem oranı çok yüksek ise kendi kendini demlemeye başlar. Çekilirken de topaklaşır. Eğer ortamdaki nem oranı çok değişiyorsa öğütücü sıklıkla öğütme derecesi ayarlanmalı. Bu özellikle otomatik/ zamanlamalı değirmenler için geçerlidir. Sabah öğlen ve akşam olmak üzere en az 3 defa ayarlanmalı.

 

Kahvenin Kavrulma Derecesi:

 

Daha önceden bahsettiğim gibi kahvenin kavrulma derecesi ve kahvenin melanjı ana maddemizdir, bundan sonraki işlemler bunlar temel olarak alınarak ayarlanıp yapılmalı. Mesela açık kavrulmuş kahve yüksek su ısısında yanabilir. Ne kadar koyu kavrulursa o kadar yüksek ısıda su kullanılabilir. İtalya'nın kuzeyi ve güneyi arasında kahve kültürü de farklılık gösterir. Mesela Napoli'de kahve daha koyu kavrulur, kullandıkları melanjı yüksek derecelerde kavrulur. Yağ oranı daha yüksektir. Kahvenin kavrulma derecesi öğütülürken de farklılık gösterir. Koyu kavrulmuş kahve genelde daha ince çekilmesi gerekir, az kavrulmuş ise biraz daha kalın.

 

Ortam Sıcaklığı:

 

Bu sıcaklık kahvenin ve öğütme derecesi üzerinde negatif etkiler oluşturur. Bu yüzden makine hazinesinde gömme değirmen tercih edilmemeli. Ayrıca kahve değirmenimiz ufak olmamasına dikkat etmemiz lazım. Ufak dişililer çabuk ısınır ve kahveyi öğütürken kahveyi çok ısıtıp kahvenin tadına zarar verebilir.

Ekstraksiyon Süresi:

 

Burada başka detaylar vermek istiyorum. Ekstraksiyon süresi ne zaman başlar? Kimileri düğmeye basıldığı andan itibaren başlayacak süreyi baz alır ve Ekstraksiyon süresini 25-30 arası hesaplar kimileri ise porta filtreden akan ilk damlayı baz alır. Ortalama olarak ikisi de aynı hesaba geliyor 1-2 saniye fark da olsa. İtalyanlar bu süreyi ilk damladan itibaren başlayan süreyi baz alırlar. Aşağıda kısa, uzun ve ideal Ekstraksiyon süresini daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Ve hataların ne olabileceğini öğrenelim.

 

Kısa Ekstraksiyon:

 

Krema açık renktedir, hafif beyazca ve çok ince bir kremaya sahiptir, üzerinde büyük baloncuklar oluşmuştur. Mat bir tadı vardır, ipeksi değildir. Kahve çekilirken kısa Ekstraksiyon olacağını öğütülen kahveden anlayabilirsiniz. Öğütücüden çıkarken çabuk kayar porta filtrenin içine iki parmağınız arasına aldığınızda kum gibi kalın olduğunu hissedebilirsiniz. Ekstraksiyon başladığında porta filtrenin kanallarından fincana doğru çabuk akar gider. 20 saniyenin altında bir Ekstraksiyon süresinde su kahveden aromayı ve yağları çıkarmak için yeterince zamanı bulamamıştır.

 

·Pompa basıncı 9 bar altında

·Kalın öğütülmüş kahve

·dozaj az

·Süzgeçte kahve seviyeleme eşit değil

·Tamp çok hafif bastırılmış

·Tamp yapılırken eşit yapılmamış

·Su derecesi düşük

·Kahve bayat

·Taze öğütülmemiş

·Duş başlıklar/ guruplar soğuk veya yıpranmış

·Porta filitre soğuk

 

Uzun Ekstraksiyon:

 

Krema koyu renktedir. Hafif kırmızıca. Krema üzerinde beyaz ve koyu renkli lekeler görülür. Tat olarak çok sert ve acımtıraktır. Öğütülme derecesi çok ince olma ihtimali yüksektir. Değirmende çekilirken bir sağ sola sıçrar ve topaklar halinde çıkar. Parmaklar arasına alınca un gibi bir his verir. Uzun Ekstraksiyon sırasından su ile kahvenin teması uzun olduğundan istenilmeyen aromalar, yağlar, asitler ve fazla kafein ortaya çıkar. Kahve kanallardan akmaya başladığında damla damla koyu bir renkte akar ilk damla 7-8'ci saniyeden itibaren akmaya başlar. Makinenin de zorlandığını da duyarsınız.

 

·Pompa basıncı 12 bar üstü

·Çok ince öğütülmüş kahve

·Yüksek dozaj

·Tamp çok sert yapılmış

·Su derecesi yüksek

·Porta Filtre guruplara takılmış ve 4 saniyeden fazla beklenmiş.

brewing chart.png

İdeal Ekstraksiyon:

 

Fındık renginde, mermerimsi kalın bir kremaya sahiptir. Ful aroma mükemmel bir body ye sahiptir. Acı bir tat yoktur. Karamelleşen kahve sayesinde hafif tatlıdır. Kahve çekilirken de bu kontrol edilebilir. Ufak ve ortanca topaklardan oluşur. Parmaklarınızın arasında yemek tuzu kalınlığını hissedersiniz. Ortalama olarak bir saniyede, bir ml. espressonun fincana akar. Aynı bal gibi akmalı kesilmeden konstant bir şekilde.

 

·Pompa basıncı 9-12 bar

·Öğütme derecesi yemek tuzu kalınlığında

·Dozaj en az 6,5 gram

·Süzgece de seviyelenmiş (Level)

·Tamp ortalama 15 kg.

·Eşit ve Horizontal Tamp

·Su derecesi 88 °C +/-  2°C

·Porta filitre sıcak

·Duşlar başlıklar/ guruplar sıcak

·Taze Kahve

·Taze öğütülmüş kahve

Espresso Bazlı Kahve İçecekleri:

 • Affogato: (itanyanca "boğulmuş") Espresso kahve bazlı bir tatlı. Bir shot espresso, bir top vanilya dondurma. Cappuccino fincanında servis edilir.

 • Antoccino: Bir shot espresso ve ve aynı oranda (1:1) köpürtülmü sıcak süt. Espresso fincanında servis edilir. İtalyan kahvesi değildir.

 • Black Eye: Drip Filtre Kahveye, Espresso Doppio eklenerek hazırlanan kahve.

 • Black Tie: Geleneksel Tayland Buzlu çayına (baharatlı ve tatlı soğuk siyah çay; portakal çiçeği suyu ile demlenmiş, yıldız anason, öğütülmüş demirhindi, şeker ve yoğunlaştırılmış süt veya krema) ile Espresso Doppio eklenmiş bir kahve-çay karışımı.

 • Breve: Bir Shot Espresso ve yarı yarıya köpürtülmüş süt.

 • Caffè Americano: Caffè Americano veya kısaca Americano; sıcak suya, bir shot espresso eklenmiş kahve. Ratio 1:3 (30ml:120ml.) İtalyanların Amerikaya göçmen olarak gelmesi ile Amerikanların alışık olduğu Filtre Kahveye tadına benzetmek için yapılmış bir kahvedir. Diğer bir bilgiye göre 2. Dünya Savaşında Avrupaya gelen Amerikan askerlerine ülkelerinde alışık oldukları kahve tadına benzetmek amacı ile yapılmıştır.

 • Cafe borgia" Cafe Mocha'nın üzerine krem şanti, rendelenmiş portakal kabuğu ve tarçın ile servis edilir.

 • Café Bombón: Bir shot espresso ve tatlı yoğunlaştırılmış süt Ratio 1:1. Valenzia'da (İspanya) popüler olmuştur. Asyada Malezya ve Singapur'da "Kopi Susu Panas", Tayland "Gafeh Rorn"  olarak bilinir.  Asyada espresso yerine poşet kahve sıcak suda demlenir. Görsel olarak cam bardak kullanılır ve tatlı yoğunlaştırılmış kahve yavaşça dökülerek kbardağın dibine çökmesi sağlanır.

 • Cafe con Hielo: Bir shot espresso içine bir küp buz koyularak servis edilir.

 • Caffè Crema: İki farklı kahveyi tanımlar; 1-) Espressonun eski adı; 1946'da Gaggia'nn ürettiği makine ile espresso'nun üzerinde krema oluşması ile İtalyanların bu kremadan çekinirler ve Gaggia espressoyu Cafe Crema olarak pazarlar. 2-) İsviçre, Kuzey İtalya ve Avusturya'da 1980'ler itibari servis edilem long espresso kahve (180-240ml). Kahve daha kalın çekilir. 

 • Café Cubano: Kübaya özgün bir espressodur. Porta Filtreye çekilen kahve ile beraber esmer şeker koyulup, kahve demlenir. Espresso makinelerinin icadı ile Küba'ya ihraç edilen makinelerin Kübanın sosyal bir aktivitesi haline gelmiştir. Küba harici Miami, West Palm Beach, Tampa ve Keys'de de sosyal bir aktivite olup Cafe Cubano içilmektedir.

 • Caffè Latte: Espresso ve köpürtülmüş süt ve üstü hafif süt kreması (Ratio 1:2).

 • Caffe Noisette: Espresso Doppio üzerine 1oz./30ml. sıcak süt eklenerek servis edilir.

 • Caffè Marocchino: Espressino'ya benzer Espresso, Köpürtülmüş süt ve Kakao pudrasından ile hazırlanır.

 • Cafe Medici: Portakal veya limon kabuğu ve Çikolata şurubunun üzerine demlenen Doppio Espresso. Genelde üzeri krema ile kaplanır. 

 • Caffe Mocha: Espresso ve köpürtülmüş süt ve üstü hafif süt kreması (Ratio 1:2). Üzerine Kakao yada çikolata rendelenerek servis edilir. Amerika'da ise sıcak çikolatanın içine bir shot espresso ile servis edilir. 

 • Caffe Zorro: Espresso Doppioya aynı oranda sıcak su eklenerek hazırlanır. Ratio 1:1

 • Cappuccino: Orijini Avusturya'dır, 1805 yılında Kapuziner olarak sözlükte geçer. 1700'lü yıllar itibari Avurtuya-Macar İmparatorluğunda bulunan Cafelerin menülerinde yer alır. Cappuchin Rahiplerinin Kapüşonlarına benzediği için bu takma isim takılmıştır. 1930 yıllarında ilk defa Kuzey İtalya'da bugünkü ismi Cappuccino anılmaya başlamıştır. Standardı 150-180ml. porselen fincanda 1 Shot espresso, aynı oranda süt ve yine aynı oranda süt kremasıdır. Ratio 1:1:1. Doğru hazırlanmış Cappuccinonun üzerinde hava baloncukları olmaz ve üst yüzeyi parlaktır. İtalya, Avusturya, İsviçre'de üzerine kakao veya tarçın dökülerek servis edilir. SCAE standartlarında ise bu kabul görmez.

 • Cappuccino Freddo: 1 shot espresso üzerine soğuk süt ilave edilerek servis edilir. 

 • Cortado: İspanya, Portekiz, Norveç ve Latin Amerika Ülkelerinde özellikle öğlenden sonra içilen bir kahve çeşididir. 1 Shot espresso ve yine aynı oranda sıcak sütten oluşur. Normalde Mikro Köpük yoktur ama baristalar latte art için az da olsa mikro köpüklü yapar. Pingo, Garoto olarak da bilinir ve Küba'da Cotaditio olarak bilinir. Kendisine has bir cam bardakta servis edilir.

 • Cortado Condensada: Cortado'nun yoğun tatlılandırılmış süt ile hazırlanmış versiyonudur.  

 • Dirty Chai: Chai Latte'ye bir shot espresso ilave edilerek hazırlanır.

 • Doppio: İtalyancada duble anlamına gelir ve duoppio espresso yani çift shot espressoyu tanımlar.

 • Eggnog Latte: İngiltere orijin bir kahve çeşididir. 1 Shot espresso, süt ve çiğ yumurta karışımı ile hazırlanır. Özellikle Sonbahar/ Kış sezonununda içilir. Muskat cevizi kahvenin üzerine rendelenerek servis edilir. 

 • Espressino: Marocchino'ya benzer espresso ya köpürtülmüş süt ve üzerine kakao tozu ile servis edilir.

 • Espresso: Espressso makinesi ile 9 barlık buhar basıncı ve 86-96 derecede demlenmiş ortalama 25-30 ml.'lik kahve içeceğidir. Cappuccino, latte, americano gibi bir çok kahvenin temelini oluşturur. Yoğun bir kahve olduğundan, kahvenin konsantresi olarak da tanımlanır.Espresso (25-30ml.) da oran olarak daha çok kafein (80-150gr.) var iken drip filtre kahvede (240ml.) kafein daha çoktur (95-200gr.).

 • Espresso con Panna: Bir shot espresso üzerine krema eklenerek servis edilir.

 • Espresso Romano: Bir dilim limon veya limon kabuğu ile servis edilen tek shot espresso kahve.

 • Flat white: Avustralya ve Yeni Zelanda orijinli bir kahvedir. 1970'lerde cappuccinonun mikro köpüğü olmadan, latte gibi ama daha çok kahve barındıran alternatif oluşmuştur. Orijinal olarak Çift shot espresso 220-260 ml. porselen fincanda servis edilirken günümüzde çift shot ristretto ile 150-160 ml. cam bardakta servis ediliyor. Avustralya ve Yeni Zelandalı Baristaların İngiltereye yerleşip kendi cafelerini açmaları ile İngiltereye oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. 

 • Guillermo: Bir dilim lime üzerinde çift shot espresso. Bazen buzlu olarak servis edildiği gibi sütde eklenerek servis edilir. 

 • Green Eye: Triple Death olarak da bilinir. Filtre kahveye 3 shot espresso eklenerek hazırlanır. 

 • Latte Macchiato: İtalyancada süt üstündeki leke, benek anlamına gelir. 350-380ml. cam bardakta servis edilir. Süt köpürtüldükten sonra bardağa dökülür ve espresso sütün ortasından bardağa dökülür. Sütteki mikro köpük daha yoğundur. Ortalama olarak süt 2:1 mikro köpükten olşur.

 • Libbylou: A hot espresso based beverage. Made with equal parts mocha and white mocha topped with espresso and steamed half & half. Served without any foam and with or without whipped cream.

 • Leche y Leche: Cortado'nun yoğun tatlı süt ve üstüne krema ile hazırlanmış versiyonudur.   

 • Macchiato: Caffè macchiato tek shot espresso üzerine mikro süt köpüğü eklenerek servis edilen espresso kahvedir.

 • Mazagran: Espresso, buzlu bir bardağın içine demlenir ve bir dilim limon isteğe göre şeker koyulur. Orijini Portekizdir.

 • Ristretto: Kısa demlenmiş espresso kahve. Ortalama olarak 20 ml. Espressoya göre daha az acıdır. Daha yoğun, dolu olarak tanımlanır. 

 • Skinny Latte: Yağsız süt ile hazırlanan cafe latte.

 • Soy Latte: Soya sütü ile hazırlanan cafe latte.

 • Yuanyang: Hong Kongun geleneksel sütlü çay ve kahve karışımı bir içecektir. Yuanyang mandarin ördeği anlamına gelir ve aşkı sembolize eder, bu ördekler genelde karşımıza çift olarak çıkar ve erkeği dişisine göre iki farklı birbirine uymayan ördeklerdir. Sütlü çay ile kahve de birbirlerine görünüşünde uymayan içeceklerdir.