Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 102.400.532

Kişi başında yıllık gelir: 706,76 USD ‎(2016)

Kahve Üretimi (2014): 6.625.000 Çuval

Taste Profile:

Nuty, chocolate, low acidity, soft cirus ve fruity tones

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Nadir olsa da Single Estate kahve bulmak artık mümkün. İzlenebilirlik, daha çok korporatiflerde kahvelerin karışmasından dolayı imkânsız gibi. Etiyopya kahveleri kesinlikle birçok değişik aromalar sunduğu kesin.

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

 

Dünyanın tüm kahve üreticileri arasında Etiyopya mistik bir şekilde en zorlayıcı, en cazibeli, en şaşırtıcı olanıdır üretici ülkeler arasında. Öne çıkan floral ve fruity tonlarındaki Etiyopya kahveleri çeşitliliği ile birçok profesyonelin gözünü kamaştırmakta.

 

Etiyopya Arabica kahvenin anavatanı olarak sayılır ki bu daha %100 bir şekilde ispatlanmamıştır. Sudan’ın güneyinde ilk olarak ortaya çıktığı ve Etiyopya’ya yayıldığı hakkında teoriler bulunmakta. Kahvenin ilk olarak insanlar tarafından içerek ve/ veya meyvesini yiyerek tüketildiği ülkenin Etiyopya olduğu ise kesin. Yemen ise insanlar tarafından ilk defa ekilip, tarımı yapılan ülke. 1600’lü yıllarda Yemen ve orta doğuda ilk kahvehanelerin açılmasıyla Etiyopya’dan ilk kahve ithalatı gerçekleşti. O zamanlar kahve hasadı Kafa ve Buno bölgelerinde vahşi hayatta yetişen kahve ağaçlarından yapılıyordu.

 

İlk kayıtlara geçen ithalat ise 1800’lü yılların başından Etiyopya’nın Enrea bölgesinden gerçekleşti. O zamanlar iki tür Etiyopya kahve sınıfı bulunuyordu; Harari (Harar bölgesi çevresinde tarımı yapılan kahve) ve Abyssinia (ülkenin geri kalan bölgelerinde, vahşi hayatta yetişen kahve). Geçmişi uzun zamana dayanan Harar kahvesinin ticareti, bu yüzden en çok arzu edilen ve kalitesi yüksek kahve olarak kabul edilir.

 

1950’li yıllarda yeni yapılanmaya başlayan Etiyopya kahve sektörü, 1957’de National Coffee Board of Ethiopia (Ulusal Kahve Kurulu) şekil alır ve kurulur. Etiyopya kralı Haile Selassie’nin 1970’lerde devrilmesi ile değişim başlar. Sosyalist ideolojiye sahip askeriyenin eline geçen yönetim ile ülke feodal sistemin sonu oldu. Ülkede yeni yapılanma ile her şey kamulaştırılmaya başlandı. Kimileri bunun ülke halkı için pozitif bir değişim olarak görse de, Marksist kurallar ile tarım azaldı ve halk vahşi hayatta yetişen kahveyi hasat etmeye döndü. 1980’lerde ortaya çıkan kıtlık 8 milyon insanı etkiledi ve 1 milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açtı.

 

Demokrasiye Doğru Geçiş

Etiyopya Demokrat Devrimcilerin ayaklanması ile 1991’de Askeri Cuntanın sonu geldi. Bu liberal ayaklanma ülkeyi demokrasiye doğru ilerlemesini sağladı. Etiyopya kapılarını Uluslararası pazara kapılarını tekrardan açtı. Bir düzene sahip olmayan ülkenin durumu farklı kahve fiyatlarına neden oldu. Bu da Etiyopya’da korporatiflerin ve derneklerin kurulmasına yol açtı.

 

Etiyopya Emtia Borsası

Specialty Coffee sektörü ticareti yapanlar için en önemli gelişmeler birisi Etiyopya Emtia Borsasının (ECX-Etthiopian Commodity Exchange) 2008’de kurulması oldu. Amaç Etiyopya ithal ve ihracatında hem satıcıyı hem de alıcıyı korumak, fiyatlarda oluşan dalgalanmayı engellemekti. Bu izlenebilir/ kimliği belli olan kahveyi almak isteyenler için bir hayal kırıklığı oluşturdu, çünkü ürünler bir birleri ile karıştığından, ürünler hakkında spesifik bilgi almak zorlaşmış oldu. ECX’in deposuna gelen kahveler bölgelere göre numaralandırılıyor. Bu numaralandırma Washed Process Kahve Orijinine göre 1’den 10’a, Natural Process Kahve için ise 11 olarak.  Kalite ve boyutlarına göre ise 1 ile 9 numaralandırılıyor. Sınıflandırılmayan kahve ise UG (ungraded) olarak işaretlendiriliyor.

 

Bu sistem kahve hakkında detaylı bilgilere ulaşmayı imkansız hale getirmesine neden olmuş olsa da pozitif yanı çiftçilerin paralarını daha kısa zamanda lamasına ve değerine göre almasına yardımcı olmuş oldu. Günümüzde daha izlenebilir kahve almak için ECX dışında ticaret olanakları oluşturmaya başlamaları ve izin vermeleri, kahvenin izlenebilir olmasına yardımcı oldu. Bu da kalitenin daha çok yükselmesine ve özel kalitelerine göre çiftçilerin daha yüksek ücretler almalarına yardımcı oldu.

 

Etiyopya Kahve Üretim Sistemleri

  • Forest Coffees: Güneybatı Etiyopya’nın ormanlık alanlarında doğal/ vahşi hayatta yetişen

kahvelerdir. Birçok farklı kahve türünün doğal ortamda ve farklı ağaçların gölgesinde yetişmesinden dolayı verimliliği düşüktür.

  • Garden Coffees: Yaşam alanları içerisinde bahçelerde ve konutlar etrafında ekilmiş kahve

ağaçları suni gölgelendirme altında yetişmekte. Birçoğu gübre ile yetiştirilir.

  • Plantation Coffee: Büyük çiftliklerde genel standartlar ile ekilip yetiştirilen kahve ağaçları

gübre ile yetiştirilir. Birçoğu dayanıklı Arabica türlerinden oluşur.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Sidamo:

Etiyopya hükümetinin ticari markalı 3 kahve üreten bölgelerden biri (diğer ikisi Yirgacheffe ve Harar). Bu bölgede üretilen kahve hem washed, hemde natural process. Fruity ve intens karakterinde kahve sevenler tarafından inanılmaz popüler. Bu bölge 1942 yılında Eyiyopya’nın bağımsızlığını ilan ettikten sonra kuruldu. Ve buranın yerlilerinin adından aldı (Sidama). Bu yüzden iki isimde kullanılmaktadır. Bu bölge aynı zamanda kahve yetişen en yüksek bölge.

Rakım: 1400-2200 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Ocak

Varieties: Heirloom

 

Limu:

Sidamo ve Yirgacheffe gibi bölgelerin şöhretine sahip olmasa da yetişen kahvenin kalitesi şaşırtıcı yüksek. Bölgede yetişen kahve genelde küçük çiftçilerden oluşsa da, devlete ait birkaç büyük çiftlik bulunmaktadır.

Rakım: 1400-2200

Hasat Sezonu: Kasım-Ocak

Varieties: Heirloom

 

Jima:

Bu bölge ülke üretiminin büyük bir kısmını sağlamaktadır. Bu bölge aynı zamanda Jimmah, Jimma ve Dijimmah olarak bilinir. Diğer bölgelerin yetiştirdiği kahvelerin gölgesinin altında kalmış olmasına rağmen, kalite yüksek kahveler yetişir.

Rakım: 1400-2000 metre

Hasat Sezonu: Kasım-Ocak

Varieties: Heirloom

 

Ghimbi/ Lekempti:

Bu bölge iki bölümden oluşmaktadır; Ghimbi ve Lekempti. Genelde ikisinin kahveleri bir birleri ile harmanlanarak piyasaya sürülür. Roasterlar iki isimden birini seçerek kullandıkları gibi iki isimi birliktede kullanırlar. Ghimbi’de yetişen kahve bazen, ülkenin başkenti olan Lekempti adı altında karşımıza çıkar.

Rakım:1500-2100 metre

Hasat Sezonu: Şubat-Nisan

Heirloom

 

Harar:

Ülkenin en eski kahve üreten bölgelerinden biri. Burada yetişen kahve açıkçası diğerlerinden farklı. Bu bölgede yetişen kahve genelde ekstra sulama ile yetişmekte. Son yıllarda itibar kazanan bu bölgenin natural process kahvesi aroma notlarında unclean, woody, earthiness ile belirgin blueberry fruit tatları arasında yön değiştirebilmektedir. Olağandışı geniş aroma yelpazesine sahip Harar kahvesi, kahve sektörüne yıllarını vermiş profesyonelleri şaşırtmakta.

Rakım:1500-2100 metre

Harvest: Ekim-Şubat

Heirloom:

 

Yirgacheffe:

Bu bölgede yetişen kahve birçok yönde özel olduğu gibi, kendine has karakteri var. Wet Process kahveleri explosively aromatic, full of citrus ve floral tonları ile Yirgacheffe bölgesini daha ilginç ve özel kılar. En iyi kahveleri aynı zamanda en yüksek kaliteli preminium kahve olarak nitelendirilir. Sanki Earl Grey çay içercesine bir kahve deneyimi sunar.

Rakım: 1750-2200 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Ocak

Varieties: Heirloom