French Presss.jpg

 

Cafetiere olarak ta bilinir. Çok basit olması ile maliyetinin düşük olması dünyada bir çok kişinin evinde bulunur. French Press'in temeli 1685 de atılmış ve kullanılmaya başlanmıştır 1929 da İtalyan Attilio Calimani tarafından geliştirilerek patenti alınmıştır. Buna çok benzer bir demleme tekniği Mayer and Delforge tarafından 1852 de icat edilmiştir. Bu demleme tekniği bir süzgeç yardımı ile sıcak suyun öğütülmüş kahvenin içinden bastırılarak geçirilmesi ile olur. Bu demleme tekniğinin avantajı süzgecin metal olması nedeni ile tadını bozmaz, metal süzgeçte ki deliklerin büyük olması nedeni ile kahvedeki yağların az bir kısmı o deliklerden geçerken, çok ufak telve, öğütülmüş kahve tanecikleri kahveye karışır ve ağızda daha büyük bir hacim verir. Dezavantajı ise kahvenin çamur gibi olabilme ihtimalidir, bu genelde kalitesiz bir süzgece sahip ise süzgeçten geçip, kahveye karışmasındandır, sonuç olarak kötü bir tat verebilir. 

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

French Press Demleme Tekniği

French Press'i kullanmak kullanması kolay bir kahve demleme tekniğidir. Evde mükemmel bir kahve yapmak için çok uygundur. İyi bir sonuç almak için püf noktalar; taze öğütülmüş kahve, temiz ekipman, doğru demleme ve filtrelenmiş su.

  • Kaliteli, taze çekilmiş kahve

  • French Press/ Cafeterie

  • tartı

  • Su Kettle'ı

  • Kahve değirmeni

  • Termometre

  • Kronometre

  • Fincan veya sürahi

1. Adım

French Press 1lt. kahve yapmak için 56 gram Medium Roast, ekmek kırıntısı kalınlığında taze kahve öğütünüz.

2. Adım

Sıcak su ile Fench Press'i durulayıp suyu döktükten sonra, kahveyi French Press'in içine koyunuz.

3. Adım

Kronometrenizi 4 dakikaya ayarlayıp başlatınız. Ortalama 96 derecedeki sıcak suyu 30 saniye süresi içinde 200 ml. kadar dökünüz ve blooming süreci bitince (ortalama 1 dakika sonra) bir kaşık yardımı ile karıştırınız. 

4. Adım

French Press potuna geri kalan sıcak suyu bütün kahve ıslanacak şekilde aynı ölçüde potun içine dökünüz.

5. Adım

Kronometredeki 4 dakikalık süreç bitince pistonu yavaşça (30 saniyede) sonuna kadar bastırıp kahve demleme işlemini sonlandırınız. Demleme işlemi sonucu kahvenizi başka bir pota aktarınız veya direk fincanlara döküp servis ediniz. Aksi takdirde kahve demleme süreci devam eder.

6. Adım

Kahvenin üstünü düzeltikten sonra, kağıt filtreyi kahvenin üzerine yerleştiriniz.

7. Adım

Su haznesini yerine yerleştiriniz. Su (400ml.) ve buz (300gr.) hassas tarıda tartınız.

8. Adım

Su ve buz karışımınızı üst hazneye dökünüz. Musluğu açarak filtre ve kahvenin tamamının ıslanmasını sağlamak için kahvenin üzerinde gezdiriniz.

9. Adım

Musluğunuzun damlama hızını ayarlayınız. Kahvemize ve elde etmek istediğimiz Cold Drip kahve için 4sn. 1 damla olarak ayarladık.

10. Adım

6 saatlik demleme sürecinden sonra kahvenizi çalkayarak karışmasını sağlayınız.

11. Adım

En zor kısmı tatma ve ayarlama kısmıdır. Kahvenizin tadına bakınız ve ince ayarlar ile kahvenizi ayarlayınız.

Please reload