Hario v600.jpg

HARİO V60 NEDİR?

 

Hario şirketi 1921’de Japonya’da kuruldu. En başlarda kimya laboratuarı ve tıbbi kullanım için ısıya dayanıklı camlar üretiyordu. II. Dünya savaşı sonu ev kullanımı ve kahve demleme ekipmanları üretmeye başladı. Coffee syphon/siphon kahve adına ürettikleri ilk ürün oldu. 2005 yılında ise cone dripper’ı geliştirip v60 dizayn edilip piyasa sürdü. V60, vector 60 yani 60° derece koni anlamını temsil eder.

 

Pour Over demleme tekniği olan Hario v60 aynı zamanda filtre kahve demleme tekniği olarak ta nitelendirebilinir. Eğer metal filtre kullanacak olursanız elde edeceğiniz kahve french press kahve gibi, eğer kâğıt filtre kullanacak olursanız auto drip kahve gibi bir kahve demlemiş olursunuz. Bu teknik aynı zamanda Melitta process kahve demleme tekniği olarak da bilinir
 

Hario v60’ın Şekil Özelliği:

1-Koni şekli (60º açı): Su temas süresini uzatma, merkeze akmasını sağlar.

2-Büyük tek delik: Su akış hızını değiştirerek, demleme esnasında tadın değişimini sağlar.

3-Spiral kaburga: Demleme esnasında kahve telvesi genişler ve bu kaburgalar hava akışını maksimize ederek havanın sürahi/ fincandan çıkmasına izin verir.

 

Hario v60 Demlemede Değişkenler:

Kahve çekirdeğinin öğütme derecesi

Kahve miktarı

Su ısısı

Su akış hızı

Su miktarı

 

Hario v60 Materiyalin Tada Etkisi:

Hario v60 cone dripper günümüzde plastik, cam, porselen, bakır, paslanmaz çelik olmak üzere 5 farklı materyalden ve 01 seri (130gr/ml),02 seri (390gr/ml) olarak 2 farklı boyutta bulunmakta.

Materiyallin tada etkisi şaşırtıcı bir şekilde büyük.

Porselen v60: Kahvenin tadını biraz düzleştiriyor. Özellikle hacim ve tatlı aromalar belirgin bir şekilde kalırken, asiditesini ve canlılığını kaybetmekte. Zengin asiditeye sahip kahvenin asiditesini düşürmek için en uygun olanı olarak tanımlayabiliriz.

Plastik v60: Kahvenin asidite özelliğini öne çıkarmakta ve vurgulamakta.

Cam v60: Chemex ile demlemeye benzetilebilir. Kahvenin asiditesini, kahvenin ağızdaki hacmini ve tatlılığını öne çıkarır. Clean Cup olarak nitelendirilen bir fincan demlenmiş kahve sunmakta.

Bakır v60: Yüksek ısı iletkenliğinden dolayı dizayn edilmiştir. Isıyı tutma özelliği daha iyi bir ekstraksiyona yardımcı olmaktadır.

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Pour over kahve demleme tekniği olarak da bilinen bu teknik evde uygulaması kolay ve uygun bir tekniktir. Her kahve demleme tekniğinde olduğu gibi iyi bir kahve demlemenin yolu: yüksek kaliteli taze ve doğru incelikte öğütülmüş kahve, araç ve gereçlerimizin temiz olması, önceden sıcak su ile durulayıp önceden ısıtmak, gereken ekstraksiyon süresini iyi ayarlamaktır. Siphon kompleks bir demleme tekniği olduğundan kahve demlenene kadar başından ayrılmamanız gerekir.

  • gereli malzemelerimiz:

  • Kaliteli, taze çekilmiş, light-medium roast kahve

  • Hario v60 ve filtre

  • Hassas tartı

  • Su Kettle'ı veya Ocak

  • Kahve değirmeni

  • Termometre

  • Kronometre

  • Fincan veya sürahi

1. Adım

Sıcak su ile kağıt filtrenizi durulayıp, Hario sürahinizi ısıtınız.

2. Adım

Kahvenizi (21 gram) taze olarak medium coarse derecede öğütünüz.

3. Adım

Durulamak için döktüğümüz sıcak suyu sürahiden gideriniz ve taze çektiğimiz kahveyi filtrenin içine koyunuz. Sürahinizi hassas tartımızın üzerine koyup sıfırlayınız.

4. Adım

Bloom için 60 ml. 90-96 derecedeki suyu 30 saniye içerisinde kahvenin üzerine dökünüz. Bloom esnasında kaşık ile hızlı bir şekilde karıştırıp bloom sürecinin bitmesini bekleyiniz.

5. Adım

Bloom süreci bittikten sonra 55 saniye içerisinde geri kalan su ile kahveniz 300ml. Ve kahvenin tamamını eşit şekilde su ile temasa geçecek şekilde demlemeye devam edininiz. 

6. Adım

Ortalama 2 dakika içinde kahve fincanımız dolmuş olacaktır. Demleme işlemi bittikten sonra dripper'ı sürahinin üzerinden gideriniz

7. Adım

Kahvenizi fincanınıza servis edip, tadını çıkarın.

Please reload