Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi
Hawaii Kahve Orijini
Hawaii Kahve Orijini
Hawaii Kahve Orijini
Hawaii Kahve Orijini
Hawaii Kahve Orijini

 

Nüfus: 1.404.000

Kişi başında yıllık gelir: 53.041,98$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 43.181 Çuval/60kg

Taste Profile:

Low Acidity, Medium Body, Complex ve Fruity.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Kahve tarımı yapan 1. Dünya ülkesi olmasından dolayı olsa gerek, çiftliğe kadar izlenebilir. Çoğunlukla kahveleri kendileri kavurup, turistlere veya tüketiciye kendileri satmaktadırlar. Kahvenin büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri anakarası içerisinde tüketilmektedir. Diğer kısmının ise ihracatı yapılmaktadır.

 

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde kahve yetişen tek bölge olan Hawaii, ilk kahve çiftlikleri 1817’de kuruldu. Bu ilk girişim başarısızlıkla sonuçlandı. 1825’te Avrupa seyahatinden adaya geri dönerken Brezilya’ya uğrayan Hawaii Valisi Chief Boki, buradan birkaç kahve fidanı yanına alarak adaya döner. Bu fidanların ekilmesi ile ada tekrardan kahve tarımına başlar. Bourbon türü kahve fidanları büyük bir ihtimal ile 1828 yılında Kauai’da ekildi. 1836 yılında ise tam randımanlı olarak operasyona başladı. 1858 yılında Kauai’de yaşanan Coffee Blight Insect/ Berry Borer olarak bilinen bir hastalığın salgını ile tüm kahve ağaçları yok oldu. Bu salgından hasar almadan kurtulan tek bölge Kona oldu. 1800’lerin sonunda gelişen kahve tarımı ile Japonya ve Çin’den ve daha sonraları 1920’lerde ise Filipin’den, kahve çiftliklerinde çalışmak üzere birçok göçmen işçiler adaya göç etti. Her şeye rağmen kahve ihracatı ancak 1980’lerde büyük önem kazanmaya başladı.

 

Kona

Adanın ve dünyanın en iyi bilinen kahve orijinlerindendir. Uzun yıllara dayalı kahve üretimi, dünya kahve sektöründe saygınlık kazanmasına yardımcı olmuştur. Geçmiş yıllarda Kona adı altında sahte harmanların piyasada satılmasına rağmen, günümüzde hala saygınlığını korumaktadır. Kona orijini koruma altına alınması ile günümüzde sadece %100 Kona kahve olması şartı ile kullanılabilmektedir. California’da bulunan Kona Kai adı altında bir çiftlik Kona Ticari Markası altında sahte kahve satanlara karşı yıllarca hukuk savaşı verdi, ta ki bu çiftlikte Kosta Rika orijin kahve çekirdeklerini Kona Coffee altında satarken yakalana dek. Son yıllarda Kona bölgesi Berry Borer böceklerine karşı büyük savaş vermekte. Çoğunlukla başarılı olmalarına rağmen üretimde düşüş olmuştur. Fyatının yüksek olmasının nedenlerinden bir tanesi, ABD'nin Kişi başına GSYİH'nin yüksek olması ve dolayısıyla işçi maliyetlerininde yüksek olmasıdır.

 

Kona Kahvelerinde Sınıflandırma:

Kendine ait, çekirdeğin ebadına üzerine kurulmuş bir sınıflandırma sistemi bulunmaktadır. Bu sistem aynı zamanda Type1 ve Type2 olmak üzere ikiye ayrılır. Type1 kahve meyvesinde iki yarın çekirdek bulunan kahve çekirdekleri, Type2 ise Peaberry kahve çekirdekleridir.

 

Type1: (büyükten küçüğe doğru)

Kona Extra Fancy

Kona Fancy

Kona Number 1

Kona Select

Kona Pirme

 

Type2: (büyükten küçüğe doğru)

Kona Number 1 Peaberry

Kona Peaberry Prime

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Kauai Island

Bu adada kahve üretimi sadece Kauai Coffee Company, şirketi tarafından 1250 hektar alan üzerinde yapılmaktadır. Şeker kamışı tarımını çeşitlendirmek amacı ile 1980’lerde kahve üretimine başladı. Arazinin büyüklüğünden dolayı, ağır mekanik kahve tarımı yapılmaktadır.

Rakım: 30-180 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık

Varieties: Typica, Blue Mountains, Mundo Novo

 

Oahu Island

Bu adada kahve üretimi sadece Waialua Estate, çiftliği tarafından 60 hektar alan üzerinde yapılmaktadır. 1990’ların başında kahve tarımına başlamıştır, ayrıca kakao tarımı da yapmaktadır. Ağır mekanik kahve tarımı yapılmaktadır.

Rakım: 180-210 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Şubat

Varieties: Typica

 

Maui Island

Bu adada kahve üretimi sadece Ka’anapali Estate, çiftliği tarafından yapılmaktadır. Bu çiftlik ayrıca evi olan ufak çapta araziye sahip, kahve çiftlikleri satmaktadır. Arazi farklı kişilere ait olsa da kahve hasadı merkezi olarak yapılmaktadır. 1860-1988 yılları arası şeker kamışı tarımı yapılmaktaydı ve daha sonra tamamen kahve tarımına dönmüştür.

Rakım: 100-550 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Ocak

Varieties: Typica, Red Catuai, Yellow Caturra, Mokka

 

Kula, Maui Island

Kaleakala Volkanının yamaçlarında ufak bir bölgedir. Kahve tarımında çok yenidir.

Rakım: 450-1050 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Ocak

Varieties: Typica, Red Catuai

 

Waikapu, Maui Island

Hawaii’de en yeni kahve üretimine başlayan bölgedir. Kahve tarımı sadece Coffees of Hawaii şirketi tarafından yapılmaktadır.

Rakım: 500-750 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Ocak

Varieties: Typica, Catuai

 

Kipahulu, Maui Island

Maui’nin güneydoğusunda düşük rakımlara sahip bir bölgedir. Kahve üretimi organik olarak yapılmaktadır.

Rakım: 90-180 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Ocak

Varieties: Typica, Red Catuai

 

Kaulapuu, Molokai Island

Kahve tarımı sadece Coffees of Hawaii şirketi tarafından yapılmaktadır. Ağır mekanik kahve tarımı yapılmaktadır.

Rakım: 450-1050 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Ocak

Varieties: Typica, Red Catuai

 

Kona Big Island

Diğer bölgelerden farklı olarak, bu adada 630’dan fazla farklı şirket tarafından kahve üretilmektedir. Genelde 2 hektardan ufak çiftlikler, birçok farklı aileye ait olduğundan tarım manüel olarak yapılmaktadır.

Rakım: 50-900 metre

Hasat Sezonu: Ağustos-Ocak

Varieties: Typica

 

Kau, Big Island

Kahve tarımına yeni başlayan diğer bir bölgedir. 1996 yılında kadar şeker kamışı tarımı yapılmaktaydı. 2010 yılına kadar çiftçiler hasat ettikleri kahveleri işlemek üzere Puna veya Kona adasına nakliye etmeleri gerekiyordu. 2010 yılında kurulan Mill ile bu sorun çözülmüş oldu.

Rakım: 500-650 metre

Hasat Sezonu: Ağustos-Ocak

Varieties: Typica

 

Puna Big Island

Kahve tarımı 19. yüzyılına sonuna kadar 2400 hektar arazi üzerinde yapılmaktaydı. Şeker kamışı tarımı ile bu arazi azaldı. 1984’te şeker kamışı değirmeninin kapanması ile, çiftçiler tekrardan kahve tarımına dönmeye başladı. Bu adada çiftlikler genelde 1.2 hektardan daha küçük.

Rakım: 300-750 metre

Hasat Sezonu: Ağustos-Ocak

Varieties: Typica, Red Catuai

 

Hamakua, Big Island

Kahve tarımına 1852 yılında, 8 plantasyon ile başladı. Kısa zaman içerisinde şeker kamışı üretimi popülaritesini kazandı ve kahve üretimi düştü. 1990 yılında şeker kamışı değirmeninin kapanması ile çiftçiler kahve üretimine yönelmeye başladı.

Rakım: 100-600 metre

Hasat Sezonu: Ağustos-Ocak

Varieties: Typica