Kahve Kültürü

Avrupa-Hollanda

 

 

Hollanda'nın kahve ile tanışması...

 

Hollandalılar orta çağının en iyi tüccarlarındandı ve zamanın en iyi ticari gemilerine sahiplerdi.

Arap yarımadasını ve Osmanlı İmparatorluğunu ziyaret eden Botanikçiler sayesinde kahve ve tarımı hakkında yeterince bilgiye sahiplerdi. Bu yüzden Kahvenin tekelinin sadece Arapların elinde olması Hollandalılar anlam veremiyordu. Bu gücün ellerine geçmemesi için bir sebep yoktu. Araplar kahve ithalatında her hangi bir kahve tohumunun sınırlarının dışına çıkmasına izin vermiyorlardı ama bu bir engel değildi Hollandalılar için. İlk denemelerinde 1607 Hollandalı Pieter Van Dan Broeck Yemen'den kaçırdığı kahve fidanı soğuk havadan dolayı solar gider. İkinci şansları Baba Budan adında Müslüman bir hacı 7 tane kahve çekirdeğini midesine bağlayarak Osmanlı sınırlarının dışına çıkarır. O zamanlar VOC (Hollanda Doğu Hindistan Şirketi) olarak Hindistan Hollanda'nın sömürgesidir ve bu sayede kahve tohumlar tekrar Hollandalıların eline geçer. Hindistan'ın Mysor bölgesine ekilmekle beraber Java, Sumatra, Timor, Celebes ve Bali bölgelerine büyük plantasyonlar kurarlar. 1706'da Java'dan ilk hasat kahve çekirdekleri ve bir adet kahve fidanı Hollanda'ya gönderilir. Kahve fidanı Amsterdam Botanik bahçesine ekilir. Daha sonraları yeni dünya diye adlandırılan Amerika Kıtasına ekilecek kahve fidanlarının atası olacaktır bu kahve. 1714 Yılında Amsterdam Belediye Başkanı Fransa Kralı XIV. Lodewijk'a bir kahve fidanı hediye etmesi ile kahve Hollandalılar harici Fransızlarında eline geçer.

 

Amerika Kıtasında yetişen kahve fidanları Hollandalılar tarafından mı yoksa Fransızlar tarafından dikildiği yılarca tartışılmıştır. Hollandalılar Amsterdam'ı Avrupa'nın kahve ticareti merkezi yaparlar ve buradan Guyana götürüp ilk kahve plantasyonlarını kurarlar. 

 

 

İlk kahve tüccarlarından olan Hollanda, evlerinde 1600'lü yıllarında evde kahve içilmeye başlanmış olup ilk Cafeler 1665'de açılmıştır. Buraya sadece seçkin insanlar girebilirdi. Hollanda Avrupa'nın ikinci kahve tüccarı olmasına rağmen kahve o kadar büyük bir rol oynamadı İtalya veya Fransa'da olduğu gibi. Günümüzde kahveye çok önem veriliyor ve çok seçkin Specialty Coffee yapan Cafeler açıldı. Günümüz Specialty Coffee sektöründe Amsterdam önemli bir yer alır. Hollandalıların kahve kültürüne en büyük katkısı kahveyi Amerika kıtasına götüren ilk millet olmuştur. 

Hollanda:

Hollanda'da Cafe/ Kahve Evi Kültürü

 

Kahve ile tanışmaları erken olmasına rağmen cafe, kahve evi kültürü Hollanda'da pek gelişmemiştir. 1665'de ilk kahve evi açılır. Kahve evleri daha çok ticaretin olduğu yerlerde bulunurdu. Hollandalılar kahve kültürünü geliştirmek yerine ticareti ile ilgilenmişlerdir. Belki de Hollandalıların kahve tarihinde görevleri kahvenin dünyanın her yerine dağılmasını sağlamaktı. Kahve kültürüne indirek olarak büyük katkıları olmuştur. Örnek olarak Kahvenin Hindistan, Endonezya, Latin Amerika'ya dağılması. Cold Drip demleme tekniğini geliştirmeleri. Yine bir Hollandalının fikirleri sayesinde Starbucks açılır.

 

Günümüzde ise inanılmaz bir kahve kültürü oluşmuş ve gelişmekte. Özellikle Amsterdam, Rotterdam ve Den Haag'ta arka arkaya Specialty Coffee cafeleri açılmakta. Bir çok cafe kendi kahvesini kendi kavuruyor. Her cafe bir kahve okulu gibi günün her saati dolup taşıyor. Hollandalı Baristalar ise dünya çapında yarışmalarda derecelere giriyorlar. Her hafta başka bir yerde cupping, aeropress, slow coffee gibi ücretsiz workshoplar düzenleyip hem baristaların birbirleri ile buluşması sağlanıyor hem de kahve severler bilgilendiriliyor. Amsterdam başlı başına bir 3. dalga kahve merkezi. Amsterdam'ı ziyaret ettiğinizde en az 2-3 gün bu Coffee shopları gezmeniz için zaman ayırmanız gerekir.

Hollanda'da Kahve İçecekleri

 

Vahşi Hindiba Kökü Kahvesi: Hollandalılar dünyanın en iyi kahvelerine sahip olmalarına rağmen, bir vahşi hindiba kökü sevdaları vardı. Bu bitkinin kökü kabuklarından temizlenip kahve gibi kavrulduktan sonra, kahve ile karıştırıp içerlerdi. Bu bitkinin kökü kahvenin acımsı tadını dengelediği ve kafein oranını dengelediğinden popüler olur. Daha sonraları Kuzey Fransa'da, Almanya'da ve İskandinav ülkelerinde de popüler olur. 

Dokkumer Kofje (Westfriesland): Kahve ve 1 shot Beerenburg (Jenever) krem şanti ile servis edilir.  

Koffie verkeerd: Ters veya yanlış kahve anlamına gelir. Wiener Melange'ın aynısıdır. üçte biri filtre kahve ve üçte ikisi sütten oluşur.

Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü
Hollanda Kahve Kültürü