Kahve Kültürü

Avrupa-İsmanya

 

 

İspanya'nın Kahve ile tanışması....

 

Bir efsaneye göre İspanya 17. yüzyılda Türk göçmenler tarafından kahve ile tanışır. Kahve İspanya'da çabuk kabul görür. Kuzey Afrika Arap ülkeleri (zamanın Osmanlı toprağı) üzerinden kahve yüksek fiyatta kahve tedarik ederdi. Bu yüksek fiyatlar kahve kültürünün biraz geç gelişmesinde etken olur, aynı zamanda Amerika kıtasındaki sömürgelerinden gelen cüzi fiyatta kakao çekirdekleri, İspanyolların daha çok kakao bazlı içecekleri tüketmesi de diğer bir nedendir. Portekizlerin kahve ticaretine katılması ile beraber, cüzi fiyata kahve tedarik etmeye başlar. Hal bu ki Portekizlerin kahvesinin kalitesi, Yemen'den gelen kahve kadar iyi değildi. Bazı tüccarlar Araplardan kahve almaya devam eder. İlk cafe (la Fonda de San Sebastián) 2 İtalyan kardeş tarafından 1764'de Madrid'de  açılır. Ardından Barselona, La Coruna, Bilbao, Valencia ve Cartagena'da cafeler açılır. Kahve ticaretinin Avrupalıların eline geçmesi ile İspanya'da kahve ticaretinden nasibini alır ve Porto Rika, Kosta Rika, Küba, Venezuela, Bolivya, Meksika ve Kolombiya'dan oluşan İspanyol sömürgelerine kahveyi götürür ve plantasyonlar kurar.

 

İspanya kahve federasyonu (Federación Española del Café, or FEC) 2007'de yaptığı araştırmada yıllık 24 milyon fincan kahve içildiği yönündedir, buda kişi başı yıllık 599 fincan kahve yapar.

 

Günümüzde bir çok cafeye sahip İspanya'da genel olarak İtalyan tarzı cafeler karşımıza çıksa da, lokal İspanyol cafeleri de bulunmaktadır. Tarihi 1800'lü yıllara dayan Madrid'de Cafe Commercial bunların arasında en eskisi. Yine Malaga şehrindeki Cafe Central esi adıyla Cafe Münih ve Cafe Suizo.

İspanya:

İspanya'da Cafe Kültürü

 

Genel olarak Dark Roast kavrulmuş kahve veya torrefacto (şekerle kavrulmuş kahve) servis edilir. Bir bilgiye göre kahvenin alkol ile karıştırılıp içilen ülke İspanyadır. Cafe kültürü olarak diğer Avrupa ülkelerine benzer. Bir çok yazarın, sanatçının aynı zamanda bölgenin önde gelenleri gibi halkında gittiği cafelerde sanat, ticaret, politika gibi konular konuşulur, yeni haberler paylaşılırdı. Günümüzde cafeler popülerliğini koruyor, İspanyollar sabahları olduğu gibi öğlenleri ve akşamları özellikle yemekten sonra kahve içerler. Bölgeler arası kahvelerde farklılık gösterebiliyor. Saat 11:00 civarında Almuerzo olarak bilinen kahve içme saatidir.

İspanya'da Geleneksel Kahve Demleme Tekniği

 

Chorreador Method en eski geleneksel kahve demleme tekniklerindendir. Sock Brew/ Cotton Drip olarakta bilinir. Bu demleme tekniği aynı zamanda İspanyol sömürgelerinin olduğu Latin Amerika'da da kullanılan en eski geleneksel kahve demleme tekniğidir. Kosta Rika'da hala kullanılmaktadır. Moka Pot'un icadı ile İspanyolların evlerinde hemen yer alır, genelde kahve evlerde Moka Pot ile demlenir. 

İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürüador-5
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü
İspanya Kahve Kültürü

İspanyol Kahve İçecekleri:

 

Café Solo: Ufak bardakta servis edilen koyu, sert kahvedir. Günümüzde ise espresso servis edilir.

Café Con Leche: Diğer bir popüler kahve içeceğidir. 1 shot espresso ve ılık sıcak süt olarak ufak bardakta veya uzun ince bir bardakta servis edilir.

Café Bombon: Diğer bir sütlü kahve içeceğidir. 1 shot espresso ve aynı oranda yoğunlaştırılmış tatlı süt bir kaşık yardımı ile kahveye eklenir ve dibe çökmesi sağlanır.  

Café Cortado: 1 shot espresso ve aynı oranda köpürtülmüş sıcak süt.

Café Con Hielo: Yaz aylarının kahve içeceğidir. Bir fincanda kahvenin yanında bir bardak buz ile servis edilir. İsteğe göre kahve, buzlu bardağın içine dökülüp içilir.  Café Sombra veya Café Manchado: İspanyolların cafe latte machiatosu olarak tanımlanabilir.

Café Carajillo: Ünlü Spanish Coffee, İspanyol kahvesi; 1 shot rum üzerine 1 shot brandy/ rum ve üzerine krema eklenerek servis edilir. Limon kabuğu ile süslenilebilir.

Cafe Barraquito: 1 espresso ve 1 shot espresso üzerine krema ile servis edilir.