Kahve Kültürü

Avrupa-İtalya

 

 

İtalya'nın Kahve ile tanışması....

 

Un Caffe Per favore!

Espresso ve kahve denince akla İtalya gelir. Venedik ile başlayan kahve akımı tüm ülkeye yayılır ve her bölge kendine ait bir kahve kültürü oluşturur. Özellikle Napoli günümüzün modern espresso bazlı kahvelerinin yaratıcısıdır.

 

 

Tam olarak tarihi bilinmese de İtalya Avrupa'da kahve ithal eden ilk ülkedir. 1600'lü yılların başında (bazı belgelere göre 1638 yılında) ticari gemiler ilk kahve çuvallarını Venedik limanına getirir. Bu olay Turunçgillerin Avrupa ile tanışmasından çok kısa bir süre sonra olur. Turunçgillerden yapılan limonata, Portakal suyu gibi içecekleri sokakta satılıyorken, kahvenin Venedik topraklarına gelmesi ile bu ürünlerin arasında yerini hemen alır. Ve kahve Venedikliler tarafından çabuk kabul görür. Kahve, sokak satıcılarının ana ürünü haline gelir. O zamanlar, sokak satıcılarına limonatacı (limonaji) diye seslenilirdi. Kahve ana ürün haline gelmesine rağmen uzun süre limonatacı olarak kalırlar ve daha sonraları kahveci (caffeieri) adını alırlar. 

İtalya:

İtalya'da Geleneksel Kahve Demleme Tekniği:

 

Espresso makinesinin temelinin bir Fransız mühendis tarafından atıldığı söylensede, İtalyanların geliştirmesi ile günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak kahve kazanlarda kaynatılarak servis edilirdi, daha sonraları bir fincana koyulan öğütülmüş kahve üzerine sıcak su eklenirdi ve bir metal filtre fincanın içine bırakılır ve bu sayede kahvenin telvesinin fincanın dibine çökmesi sağlanırdı, 1800'lü yıllarda Napolitan Flip Flop icat edilir ve 1933 de Moka Pot olarak bilinen Coffee Perculator'ün icadı ile tanışan İtalyanlar espressolarını Moka Pot'da demler, bu demleme tekniği İtalya'da hala kullanılır, 1884 Angelo Moriondo İtalya'nın Turin şehrinde 16 Mayıs 1884'de düzenlenen Expo'da La Stampa adı altında, kendi icadı olan ilk espresso makinesini görücüye çıkarır. Ve bronz madalya ve 6 yıllık patenti ile ödüllendirilir. 1946 Gaggia'nın yüksek basınç ile çalışan makinesi sayesinde yapılan espresso üzerinde bir krema oluşuyordu. İnsanlar kahvelerinin üzerindeki bu kremaya alışık olmadığından ve ilk espresso kremasız kara bir içecek olarak karşımıza çıktığından insanlar kremadan korkar olunca Gaggia bir strateji uygulamaya başlar. Kremaya ekstra bir değer biçerek cafe crema adını alır. Ve o gün bu gündür ki espressonun standardı oluşur ve diğer demleme yöntemleri büyük ölçüde unutulur ve kaybolur gider... 

Espresso Bar Kültürü

 

İlk Cafe 1651 yılında Livorno'da açılır. Bu tarihten itibaren özellikle San Marco Meydanında olmak üzere cafeler arka arkaya açılmaya başlar. Ve 1720 de Cafe Florian,Avrupa'nın en ünlü Cafesi açılır. Venediklilerin ve ülke çapında ünlülerin buluştuğu yer olur burası. Buranın daimi müşterileri arasında Byron, Goethe ve Rousseau gibi sanatçılar yer alırken Casanova'da buranın en daimi müşterileri arasında yerini alır. Burası elit kısmın buluştuğu ve sosyal alış verişte bulunulan bir mekan haline gelir. Bu kadar talep görmesinin nedeni belki de Cafe Florian'ın en başta bayanları içeri alması olabilir.

 

Yine İtalya'nın Padua şehrinde eski bir limonatacı Pedrocchi belki de İtalya'nın en şık cafelerinden birini açar. Yine Roma'da ise en şık cicili bicili ilk Cafe Greco yunan biri tarafından açılır ve Mendelssohn, Rosetti, Liszt ve Toscanini gibi ünlü sanatçıları ağırlar. İtalya'da bunlar en göze çarpan sosyetik yerler olurken bunlar dışında bir çok Cafe açılır. Bu cafeler daha çok alt kesimin, entelektüellerin gittiği cafelerde daha çok politika ve sanat konuşulurdu. Cafelerin bir çoğu 18. ve 19. yüzyıllar esnasında açıldı. En önemlilerin biri de Bottega de Cafe idi. Buralar da ise ülkenin geleceği, ticaret, sanat ve politika konuşulurdu. İtalya'nın her yerinde ayrı bir kahve kültürü oluşur.

 

Günümüzde İtalya'da eski cafeler harici kahve kültürü daha çok espresso barlarda devam etmektedir, daha doğrusu cafeler aslında bardır, İtalyancada Barista barmen anlamına gelir. İtalyanlar saat 11:00'e kadar cappuccino, latte gibi sütlü kahveleri içerler ve öğlen yemeğinden sonra kahve sadece espressodur. Espresso genelde keyif yapmak için içilen bir kahve yerine, espresso barda ısmarlanan, direk barın deskinde yarım kaşık şeker ile 2-3 yudumda içilir ve yola, işe devam edilir. Barda ısmarladığınız kahvenin fiyatı, masada otururken garsondan ısmarladığınız kahvenin fiyatından daha düşüktür. İtalyan kültüründe garsondan ısmarladığınız zaman servis ücreti alınır.

Venedik:

Cafe Florian

Hotel Danieli

Cafe del Doge

Saint Mark Kilisesi (Papaz Climents VIII'in kahve kutsadığı kilise)

 

Treviso:

Cafe Goppion

 

Milan:

Bottega del Caffè

MUMAC (Museum of Coffee-Making Machines)

Cafe Zucca

Cafe Cova

 

Roma:

Antico Caffè Greco

İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü
İtalyan Kahve Kültürü

İtalya'da Kahve İçecekleri

 

Affogato: (itanyanca "boğulmuş") Espresso kahve bazlı bir tatlı. Bir shot espresso, bir top vanilya dondurma. Cappuccino fincanında servis edilir.

Antoccino: Bir shot espresso ve ve aynı oranda (1:1) köpürtülmü sıcak süt. Espresso fincanında servis edilir. İtalyan kahvesi değildir.

Caffè Americano: Caffè Americano veya kısaca Americano; sıcak suya, bir shot espresso eklenmiş kahve. Ratio 1:16 (30ml:480ml.) İtalyanların Amerikaya göçmen olarak gelmesi ile Amerikanların alışık olduğu Filtre Kahveye tadına benzetmek için yapılmış bir kahvedir. Diğer bir bilgiye göre 2. Dünya Savaşında Avrupaya gelen Amerikan askerlerine ülkelerinde alışık oldukları kahve tadına benzetmek amacı ile yapılmıştır.

Cafe borgia: Cafe Mocha'nın üzerine krem şanti, rendelenmiş portakal kabuğu ve tarçın ile servis edilir.

Cafe con Hielo: Bir shot espresso içine bir küp buz koyularak servis edilir.

Caffè Crema: İki farklı kahveyi tanımlar; 1-) Espressonun eski adı; 1946'da Gaggia'nn ürettiği makine ile espresso'nun üzerinde krema oluşması ile İtalyanların bu kremadan çekinirler ve Gaggia espressoyu Cafe Crema olarak pazarlar. 2-) İsviçre, Kuzey İtalya ve Avusturya'da 1980'ler itibari servis edilem long espresso kahve (180-240ml). Kahve daha kalın çekilir. 

Caffè Latte: Espresso ve köpürtülmüş süt ve üstü hafif süt kreması (Ratio 1:2).

Caffe Noisette: Espresso Doppio üzerine 1oz./30ml. sıcak süt eklenerek servis edilir.

Caffè Marocchino: Espressino'ya benzer Espresso, Köpürtülmüş süt ve Kakao pudrasından ile hazırlanır.

Cafe Medici: Portakal veya limon kabuğu ve Çikolata şurubunun üzerine demlenen Doppio Espresso. Genelde üzeri krema ile kaplanır. 

Caffe Mocha: Espresso ve köpürtülmüş süt ve üstü hafif süt kreması (Ratio 1:2). Üzerine Kakao yada çikolata rendelenerek servis edilir. Amerika'da ise sıcak çikolatanın içine bir shot espresso ile servis edilir. 

Caffe Zorro: Espresso Doppioya aynı oranda sıcak su eklenerek hazırlanır. Ratio 1:1

Cappuccino: Orijini Avusturya'dır, 1805 yılında Kapuziner olarak sözlükte geçer. 1700'lü yıllar itibari Avurtuya-Macar İmparatorluğunda bulunan Cafelerin menülerinde yer alır. Cappuchin Rahiplerinin Kapüşonlarına benzediği için bu takma isim takılmıştır. 1930 yıllarında ilk defa Kuzey İtalya'da bugünkü ismi Cappuccino anılmaya başlamıştır. Standardı 150-180ml. porselen fincanda 1 Shot espresso, aynı oranda süt ve yine aynı oranda süt kremasıdır. Ratio 1:1:1. Doğru hazırlanmış Cappuccinonun üzerinde hava baloncukları olmaz ve üst yüzeyi parlaktır. İtalya, Avusturya, İsviçre'de üzerine kakao veya tarçın dökülerek servis edilir. SCAE standartlarında ise bu kabul görmez.

Cappuccino Freddo: 1 shot espresso üzerine soğuk süt ilave edilerek servis edilir.  

Doppio: İtalyancada duble anlamına gelir ve duoppio espresso yani çift shot espressoyu tanımlar.

Espressino: Marocchino'ya benzer espresso ya köpürtülmüş süt ve üzerine kakao tozu ile servis edilir.

Espresso: Espressso makinesi ile 9 barlık buhar basıncı ve 86-96 derecede demlenmiş ortalama 25-30 ml.'lik kahve içeceğidir. Cappuccino, latte, americano gibi bir çok kahvenin temelini oluşturur. Yoğun bir kahve olduğundan, kahvenin konsantresi olarak da tanımlanır.Espresso (25-30ml.) da oran olarak daha çok kafein (80-150gr.) var iken drip filtre kahvede (240ml.) kafein daha çoktur (95-200gr.).

Espresso con Panna: Bir shot espresso üzerine krema eklenerek servis edilir.

Espresso Romano: Bir dilim limon veya limon kabuğu ile servis edilen tek shot espresso kahve.

Guillermo: Bir dilim liment üzerinde çift shot espresso. Bazen buzlu olarak servis edildiği gibi sütde eklenerek servis edilir. 

Latte Macchiato: İtalyancada süt üstündeki leke, benek anlamına gelir. 350-380ml. cam bardakta servis edilir. Süt köpürtüldükten sonra bardağa dökülür ve espresso sütün ortasından bardağa dökülür. Sütteki mikro köpük daha yoğundur. Ortalama olarak süt 2:1 mikro köpükten oluşur.  

Macchiato: Caffè macchiato tek shot espresso üzerine mikro süt köpüğü eklenerek servis edilen espresso kahvedir.

Ristretto: Kısa demlenmiş espresso kahve. Ortalama olarak 20 ml. Espressoya göre daha az acıdır. Daha yoğun, dolu olarak tanımlanır.