Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini
Jamaika Kahve Orijini

 

Nüfus: 2.711.000

Kişi başında yıllık gelir: 5.289,97$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 18.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Clean, Sweet, rarly complex veya Fruity an Juicy.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Blue Mountain kahvelerinde izlenebilirlik yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü kahveler işlendikleri Mill/ değirmen adı altında satılmaktadır. Uzun bir zaman Jamaica’da üretilen kahvenin büyük kısmı Japonya tarafından ithal edilmiştir. Kahve çuvalı yerine tahta variller içerisinde nakledilmektedir. Piyasaya birçok Jamaica Blue Mountain adı altında kahve sürülmektedir.

 

Martinique valisi 1728 yılında bir kahve fidanını, Jamaika valisi Sir Nicholas Lawes’e hediye olarak göndermesi ile ada ülke kahve ile tanışır. Sir Nicholas Lawes, St Andrew bölgesinde eker. Her şeye rağmen hasat sonucu elde edilen kahve sınırlı kalmıştır. 1752 yılında sadece 27 ton kahve ihraç edilebilmiştir. En büyük çıkışı 18. yüzyılın ikinci yarısının sonlarına doğru, kahve fidanlarını, St Andrew bölgesinden Blue Mountains bölgesine yayması ile yaşamıştır. 1800 yılında 686 kahve çiftliği faaliyette bulunmaktaydı. 1814 yılında kahve üretimi 15000 tona ulaşmıştı. Yaşanan bu büyük çıkış sonrası kahve üretimi tekrardan düşüşe geçmiştir. En büyük nedenlerinden birisi 1807 yılında köleliğin kaldırılması (Jamaika’da kölelik 1838 yılında kalkmıştır) kahve endüstrisinde emekçi sıkıntısı olmuştur. Bunun dışında birçok başka nedende büyük rol oynamıştır. 1850 yılında sadece 180 kahve çiftliği geriye kalmıştır ve yıllık kahve üretimi ise %90 düşüş ile sadece 1500 tona gerilemiştir. 19 yüzyılın sonunda kahve üretimi kalite sorunları ile beraber 4500 tona kadar düşmüştür. 1891’de kahve tarımı hakkında bilgi ve eğitim çalışmaları ile kalitenin tekrardan yükseltilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar maalesef başarı ile sonuçlanmamıştır. Her şeye rağmen 1944 yılında Central Coffee Clreaing House inşa edilmiştir ve kahve ihraç edilmeden burada kontrolden edildikten sonra deniz yolu ile ihraç edilmeye başlanmıştır. 1950 yılında ise Jamaican Coffee Board/ Jamaica Kahve Kurulu kurulmuştur. Bu yıllardan itibaren Blue Mountain kahve yavaş ve emin adımlarla kalitesini ispat ederek saygınlığını kazanıp, dünyanın en iyi kahveleri arasında yerini almıştır.

 

Tabi ki bu dönemde iyi işlenmiş kahve sınırlıydı, günümüzde ise Jamaica Blue Mountain’ın orta Afrika, Doğu Afrika ve Güney Afrika ülkelerinde yetişen kahvelerle baş etmesi mümkün değildir. Jamaika kahvesi clean, sweet ve mild olarak bilinir, nitelikli kahveden beklenen complex ve farklı karakteristik özelikleri sunamamaktadır. Her şeye rağmen ilklerden olmaları ve sweet/ clean kahveyi akıllıca pazarlamaları, dünya kahve sektöründe kendilerine belki de ölümsüz bir saygınlık kazandırmıştır.

Blue Mountain

Kahve Ticareti tarihinin, üretilen kahvenin pazarlamasının en iyi örneklerinden biri olan Blue Mountains, çok iyi bir şekilde tanımlanmış ve korunmakta olan Jamaika’nın bir bölgesidir. Ancak 900-1500 metre rakımda yetişen Saint Andrew, Saint Thomas, Portland ve Saint Mary kahveleri Blue Mountain olarak etiketlendirilmektedir. 450-900 metre rakımda yetişen kahveleri ise Jamaica High Mountain olarak etiketlendirilmektedir. 450 metre altı ise Jamaica Supreme veya Jamaica Low Mountain olarak etiketlendirilir.

Rakım: 900-1500 metre

Hasat Sezonu: Haziran-Temmuz

Varieties: Blue Mountain/ Typica