Kahve Kültürü

Japonya

 

Kahve kemeri dışında kalan bir Asya ülkesidir. Dolayısıyla kahve yetişmez. Çok eski bir çay kültürüne sahip bir ülke olmasına rağmen Asya ülkeleri arasında kişi başı kahve tüketiminin en yüksek olduğu ülkedir. Özellikle Peaberry kahve Japonların tercih ettiği kahvedir. Kahve genelde büyük şehirlerde tüketilir, kırsal alanlarda çay tüketimi daha yaygındır. İlk kahve 1800'lü yılların sonunda Hollandalıların Nagasaki bölgesine hâkim oldukları zaman diliminde tüketilir. Büyük kahve ithalatı 1990'larda başlar. İlk cafe 1888'de Tokyo'da açılır. 1980'lerde Japon cafe zinciri Doutor ile kahve kültürü yayılmaya başlar. Kahve genelde alüminyum kutularda içilir (kola kutusu gibi). İlk Starbucks 1996'da Tokyo'da açılır (starbucks'ın Amerika dışında ilk dükkânı). Günümüzde dünyanın en büyük 3. kahve ithalatçısı durumundadır.

 

Kan kōhī, 缶コーヒー: İçilmeye hazır alüminyum  kutuda kahve. Şekerli, sütlü, gibi çeşitleri bulunmaktadır. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında sıcak olarak süper marketlerden ve otomatlardan temin edilebiliyor.

 

Kyoto Drip (Dutch Coffee): Kahve sıcak su yerine buzlu soğuk su ile demlenir. Kahve demleme süresi diğer demleme sürelerine göre çok farklıdır. Boyutuna göre 4 ile 18 saat arasında değişir, kahvenin su ile uzun süre temasta kalmasından dolayı en yüksek kafein oranına sahiptir. Kolay, kolay okside olmaması, kahvenin özelliğindeki lezzet ve aromalar için daha büyük bir alan sunuyor. Aynı zamanda bu acı veya ekşi bir tat oluşmamasını sağlıyor. Kahvedeki yağların soğuk su ile demlendiğinden çözülmüyor olmasından dolayı 0 kalorilidir. Herhangi bir tatlandırıcıya ihtiyaç duyulmadan içilebilir. Soğuk demleme sayesinde hiç bir lezzet kaybına neden olmaz ve doğal olarak uzun ömürlüdür. (Koyoto dripper hakkında daha fazla bilgi için Bkz. Cold Drip)