Nitelikli Kahve

 

İyi bir kahve demlemek; kahvenin fincandaki kalitesini etkileyen değişkenleri bilmek ve o değişkenleri kontrol altına alabilmektir!

Barista

Barista İtalyanca bay veya bayan barmen anlamına gelir (çoğul olarak baristi). Kısaca barın arkasında sıcak/ soğuk veya alkollü/ alkolsüz içecekleri hazırlayan ve servis eden kişidir. Günümüzde Barista kahve demlemeyi sanat ve meslek haline getirmiş kişi olarak tanımlanır, kısaca kahveci. Avrupa, Amerika ve Avustralya'da saygın bir meslektir.

Extraction

Kahve demlemede belli başlı ilkeler bulunur, bunlardan biride Brew Ratio’dur. Sürekli olarak standart/ sabit kahve hazırlamak için kahve-su oranı, süre, ısı, öğütülmüş kahve taneciklerinin ebadı hesaplanmalı ve kayıt edilmelidir. Bu değişken parametrelerin sonucu nasıl etkilediğini daha iyi anlamamıza neden olacaktır.

Kahve Demleme Teknikleri

Yüz yıllardır insanoğlu en iyi kahve demleme tekniğini keşfetmeye çalışmıştır. İlk önceleri deneme-yanılma yöntemi ile ve 1960'lardan itibaren ise bilimsel olarak yapılmaya başlanmış ve günümüzde devam etmektedir. 

Kahve Filtresi

Birçok farklı kahve demleme tekniğinde kahve filtresi kullanılır. Örnek olarak Espresso, Aeropress, FrenchPress, Drip, V60, Kalita vs. Filtre kahve demleme teknikleri için 3 farklı tip filtre bulunur. Her tip filtre, öğütülmüş kahveyi demlerken farklı çözeltileri filtreler ve bundan dolayı farklı lezzete sahip bir fincan kahve ederiz. 

Kahve İçecekleri

Başlıca kahve içecekleri, anlamları ve tarifleri...

Öğütücü

Genelde kahve demleme ekipmanları arasında en az önem verilen ekipman diyebiliriz. Filtre kahve demleme teknikleri olsun, Espresso Kahve makinesi olsun en iyisini ve kalitelisini seçerken kahve öğütücüsüne yapılacak yatırımda tasarruflu olunmaya çalışılır. Çünkü önemi göz arda edilir. Kahve demlemede her adımın bir ayrı önemi vardır, bu kahve öğütücüsü içinde geçerlidir. Kavrulmuş kahve çekirdeklerine has aroma ve tatları ortaya çıkaran önemli faktör öğütücümüzdür. Unutmayalım ki ucuz etin yahnisi yavan olur!

Su ve Su Kalitesi

Suyun kahve demlemede rolü, sandığımızdan da büyüktür. Bir fincan kahvenin %89-98,5’i sudan oluştuğunu bilmemiz suyun önemini anlamamıza yardımcı olacaktır.

1 / 1

Please reload