Kahve Kültürü

 

Kahve, kahve olalı hiç bu kadar leziz ve bu denli yüksek kaliteli olmamıştı ve gün geçtikçe kalitesi yükselmekte. Bu kaliteyi çiftçilere, roasterlara, baristalara ve tüketicilere borçluyuz.

 

Kahve çiftçileri aldıkları eğitim ile daha bilinçli kahve tarımı yapıp, kahve yetiştirmekte, kahvenin türüne göre özel tarım teknikleri geliştirip uygulamaktalar. Yetişen kahveyi özeliklerine, niteliklerine göre toplayıp, işlemekteler (processing).

 

Yetiştirip, hasat edildikten sonra işlenen yeşil kahve çekirdekleri, uzman Roasterlar tarafından sample roasting ve cupping aşamasından geçirilir. Kalitesi ve Nitelikleri belirlenen kahve çekirdeklerinin ticareti ve nakliyatı sonunda kahvenin niteliklerine ve tüketimine (demlenme tekniğine) en uygun şekilde kavrulur.

 

Kahve demleme işinde uzman Baristalar tarafından niteliğine göre uygun ve taze bir şekilde öğütüldükten sonra demlenip, tüketiciye kahve deneyimi sunarlar.

 

Aslında; Çiftçilerin, Roasterların, Baristaların bu seviyede kahve sunabilmelerinin tetikleyicisi bilinçli tüketicilere borçluyuz! Bilinçli tüketicilere daha iyi kahve sunabilmenin arayışları kahve sektörünün rekabet ile gelişmesine neden oldu.

 

Kahve sektörü son yıllarda inanılmaz bir şekilde büyüdü. Günümüzde dünya çapında 125 milyondan fazla insan geçimini kahve sektöründe elde etmektedir ve bazı ülkelerin en büyük ekonomik kaynağı kahve sektöründen oluşmakta.

 

Tüketicilerin iyi kahveyi tanıması ile kahve sektörü çalışanlarının ürüne verdiği önem de çoğaldı. Artık daha çok kahve içiliyor ve daha çok cafeler var. Buna göre daha eğitimli personel işe alınıyor ve sürekli eğitim ile personelinin eğitim düzeyini yüksek tutuyorlar. Kullanılan araç gereçler ise en son teknoloji.

 

Artık kahve, bir acı fincan kahveden ibaret değil.

Kahvenin transparanlığı sayesinde kahvenin niteliklerine göre tüketiciye bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Kahvenin orijini, türü, hasat tekniği, hasat dönemi/ tarihi, işlenme tekniğine, kavrulma tekniği ve seviyesi, kavrulma tarihi ve demleme tekniğine göre kahve fincandaki karakterini belirler ve buna göre değişik aromalar, lezzetler sunar.

 

Kahve sektöründeki bu gelişmeler kahveyi de aslında ikiye ayırdı. Specialty Coffee/Nitelikli Kahve ve Genel Kahve (Hazır kahve, önceden çekilmiş vakumlu paketlerde süpermarketlerde satılan kahve). 

 

İşte Kahvenin keşfedilişinden günümüze, tohumdan fincana olan serüveni... Kahvenin Tarihçesi.