Nitelikli Kahve Orijinleri
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Yaklaşık olarak 70 den fazla ülkede ekilmektedir. 25. Kuzey Paraleli ile 30. Güney Paraleli arasında kalan, Coffee Belt (kahve kemeri) diye adlandırılan bölgede yetişir. Bu bölge aşırı güneş ışınına maruz kalmaz, yağış oranı yüksek olup, sabit ve değişmeyen hava sıcaklığına sahiptir. Bu faktörler kahve yetişmesi için gereken olanakları sağlar. Kahve doğal bir ürün olduğu için insanın doğa bilinci sayesinde kalitesine artı veya eksi etkisi olabilmektedir. Kahvenin ekildiği toprak, yükseklik, hava durumu ve insanın ilgisi, bakımı kahvenin hasadı sonrası tadına büyük etkisi olur.

Afrika

Kahvenin anavatanı Etiyopya kaliteli arabica ile en önemli kahve üreten ülke konumundadır. Specialty Coffee sektöründe Etiyopya hazine odası olarak nitelendirebilinir. Kahve fidanları ülkenin her bölgesinde vahşi hayatta yetişmekte olup bazı arabica türleri hala keşfedilip soy ağcında yer almamaktadır. Bölgeden bölgeye değişmesine rağmen genel olarak fruity, floral olarak tanımlanabilir. Kenya, Ruganda, Burundi ve Kongo diğer kahve üreten Afrika ülkeleridir. Ruanda Specialty Coffee üreten ülkeler arasında complex kahvesi ile yıldızı parlayan ülke olarak nitelendirilebilir. 

Asya

Full body ve low acity, heavy, nuty olarak tanımlanır Asya'da yetişen kahve. Endonezya ve Hindistan en önemli kahve üretici ülke konumundadır. Sumatra, Java, Bali, Flores, İrian, Java ve Sulawesi Endonezya'nın en tanınmış kahve yetiştiren bölgeleridir. Yıllar önce Endonezya'da oluşan hastalıktan dolayı birçok arabica türü yok olmuştur ve bunun yerine hasalıklara ve iklim şartlarına daha dayanıklı robusta ekilmiştir. Son zamanlarda arabica kahve ekimine tekrardan önem verilmeye başlamıştır. 

Güney Amerika

Bu kıta dünyanın en büyük 1. ve 3. kahve üreticisine sahip olması ile saygın bir kıta olmaktadır. İki yağışlı ve iki kuru mevsime sahip olup ucuz (commercial) kahve üretiminden yüksek kaliteli ve specialty coffee üretimine kadar geniş kahve üretim yelpazesine sahiptir. Her türlü arabica kahve yetişirken az da olsa robusta yetiştirilmektedir. 

Central Amerika

Önemli bir kahve kültürüne sahip olan Central Amerika, Guatemala, Meksika, Kosta Rika gibi önemli üreticilere sahiptir. Guatemala 300 mikro iklime sahip olduğundan farklı kahve türlerinin yetişmesi imkânsız olmasına rağmen diğer ağaçların gölgesinde yetişen Guatemala kahvesi saygın bir yer kazanmıştır. Çeşitliliği ve yüksek kalitesi ile kahve cenneti olarak tanımlanır. Meksika kahvesi ise düşük asidesi ve body ile birçok melanjı için temel kahve olarak kullanılabilir kahve yetiştirmektedir. Genel olarak organik ve direct-trade kahve sektörüne yönelik olup specialty coffee bulmak zordur. Kosta Rika kahvesi olağan üstü karaktere sahip olmasa da, orta kalitede kahve yetişir. Specialty Coffee olarak geniş aroma yelpazesine sahip olup good in balance, sweet, fruity olarak tanımlanır. El Salvador olağan üstü doğası, zengin kahve geçmişine sahiptir. Aile çiftliklerinde nesillerce kahve yetişmekte olup genelde balaced sweet, mild acity ve body ile tanımlanır.

Kahve Yetişen Bölgeler
info@erhandizbay.com
Mobile: +4915202366000
VAT ID: NL002483313B26
©Copyright by ErhanDizbay.Coffee