Yukseliğin_etkisi.jpg

Kahvenin kendine has tadını, aromasını belirleyen birçok etken vardır. Bunların en başında Coğrafi (orijin ve bölge) etkenler gelir. Kahvenin kalitesini ve tadını belirleyen diğer önemli bir etken ise yetiştiği yüksekliktir. Bu yüzdendir ki birçok Roaster kahve paketlerine üstüne bu bilgileri belirtir.

 

Yüksek Rakımlar Sert Çekirdek Üretir;

 

Kahvenin yetiştiği alan deniz seviyesinden ne kadar yüksek olursa çekirdek o kadar yoğun ve sert olur. Kahve Terminolojisinde bu çekirdekler Hard Bean olarak adlandırılır. Alçak seviyede yetişen kahve çekirdeklerine göre daha çok tercih edilir. Yükseklerde yetişmesi kahve meyvesinin daha yavaş olgunlaşmasına neden olur, bu da kahve çekirdeğinde daha yoğunlaşmış şekerlerin oluşmasına neden olur. Bu yoğunlaşmış şekerler daha nüanslı tatlar oluşmasına yardımcı olur.

 

Kahve çekirdeğinde daha yoğunlaşmış şekerlerin oluşmasına neden olan faktörler;

  • Sert yetişme koşulları çekirdeğin olgunlaşma sürecini yavaşlatır ve complex (karmaşık) şekerlerin geliştirmesi için gerekli zamanı sağlar.

  • Dağdan aşağı hızlı tahliye olan suyun kahve ağaçlarının suyu çekmesini zorlaştırır ve kahve meyvelerinin yağ oranında değişikliğe neden olur.

  • Yüksek yükseklikler hastalıkların diğer ağaçlara bulaşmasını engeller.

 

1200 metre ve yukarısı YÜKSEK (HIGH ALTITUDE) olarak nitelendirilir

 

Yükseklik tabi ki göreceli bir terimdir. Örnek olarak Kosta Rika’da en yüksekte yetişen kahve deniz seviyesinden 1400 metre iken Etiyopya’da 1800 metrenin üstündedir. Genel olarak 1200 metre üstü rakım, arzu edilen çekirdeklerin yetişmesi için gerekli olanakları sunan yeterli yüksekliktir, bu yüzden YÜKSEK (HIGH) olarak nitelendirilir.

 

Bazı bölgeler ve ülkeler yüksek rakımları tanımlamak için çeşitli terimler kullanır. Örneğin Orta Amerika’da 900 metre üstü için hard bean, 1400 metre üstü için stricly hard bean kullanılır. Meksika’da ise Altura ve Papua Yeni Gine’de Mile High yüksek rakımlarda yetişen kahve için kullanılan terimlerdir.

 

Faklı Rakımlar Farklı Lezzetli Kahvelerin Yetişmesine Neden Olur;

 

Yükseklik sadece kahvenin kalitesi için olumlu bir etken değildir, aynı zamanda çeşitli lezzetler bölgeye göre olduğu gibi, yükseklikle ilişkilidir.

 

Rakıma göre kahvenin nitelikleri;

 

762 metre (2500 feet) altı: soft, mild, simple, and bland

914 metre (3000 feet): sweet ve smooth

1,200 metre (4000 feet): citrus, vanilla, chocolate, veya nutty notes

1,500 metre (5000feet) üstü: spicy, floral, veya fruity

 

Düşük Rakımlarda Yetişen Kahvelerde İstisnalar;

 

Alçak rakımlarda yetişen kahveler de çeşitli koşullardan dolayı yavaş olgunlaşabilir. En iyi istisnalardan biri 2000 feet altında gölgede yetişen (shade-grown) Hawaiian Kona Kahvesi, Hawaii Ekvatorun kuzeyinde olmasına rağmen yetişen kahve, sektörün en saygın kahvelerindendir. Bu kahvenin düşük rakımlara rağmen yavaş yetişmesinin sebebi gölgede yetişiyor olmasıdır. Ağaçlar güneş ışınlarını engellemesinden dolayı, kahve ağaçları güneş ışınlarını direk görmez ve kahve meyvesi daha yavaş olgunlaşır.