Nitelikli Kahve

Coffea Arabica ağaçları ilk bakışta aynı görünse de aralarında bir sürü fark vardır. Bazı türler meyvelerini dallarının ucunda taşırken bazıları ise gövdesinde taşır, meyvelerinin renkleri, boyutu gibi farklılıklar gösterir... En önemlisi ise, kahve demlendikten sonra ortaya çıkan lezzet, aroma ve tat farklılıklarıdır.

 

İlk keşfedilen ve yetiştirilmiş kahve çeşidi TYPICA'dır ve hala günümüzde geniş bir coğrafyada yetiştirilmektedir. Bir çok diğer çeşit ya doğal bir mutasyon ya da çapraz üremenin sonucu ortaya çıkmıştır. Bazı çeşitler kendilerine haz aromaya sahip iken diğerleri üretildiği yere göre, geçirdiği işleme süreci ve kavrulma tarzına, derecesine göre aromasını alır.

 

Sadece kimileri bu türleri tanır ve bilir. Çünkü kahve genelde orijinine göre ticareti yapılır. Bu ticaret sırasında hangi yöreden olduğu, çiftliğin adı, falan genelde unutulur önemsenmez kayıp olur gider. Bu yavaş yavaş değişiyor. Burada inceleyeceğimiz çeşitler bir genelleme şeklinde incelenecek çünkü yetiştiği topraklara, işleme sürecine ve kavrulma derecesi, şekline göre aromalarında değişiklikler yaşanabilir.

 

Arabica

En popüler ve kalitesi yüksek kahve türüdür. Dünya çapında %70 oranda Arabica yetiştirilmektedir. Anavatanı Etiyopya'dır. Etiyopya'da vahşi ortamda yetişirken, Yemen'e ve oradan tüm dünyaya dağılmıştır. Günümüzde hala vahşi ortamda yetişmektedir ve Wild Grown Arabica Etiyopya olarak kahve pazarında yer alır. Arabica yüksek yaylalarda veya volkan yamaçlarında, deniz seviyesinden 800-2000 metre yükseklikte yetişir. İdeal hava sıcaklığı; gündüzleri yumuşak, geceleri soğuk 15-25 derece arasındadır. Ortalama olarak 4 kilo kahve meyvesi, 1 kilo kahve çekirdeği vermektedir. Arabica çok nazik bir fidan olup genelde muz veya kakao ağaçlarının gölgesinde yetiştirilir (Shade Grown). Bu sayede ideal hava sıcaklığı sağlanır. Arabica ağacının yetiştiği bölge ne kadar yüksek olursa, kahve meyvesi de o kadar yavaş olgunlaşır. Arabica'nın bir çok alt türü bulunmaktadır.

 

Robusta

Coffea türünün en sağlam türü olup, dünya çapında %30 oranda yetiştirilmektedir. Genelde Güneydoğu Asya, Batı ve Orta Afrika'da yetiştirilir. Kafein oranı Arabica'ya göre iki kat daha fazladır. (kafein oranının, sert bir kahve ile hiç bir alakası yoktur. Kafein, su ile kahvenin teması ile ortaya çıkar, temas ne kadar uzun olursa, kafein oranı o kadar çok olur) Robusta 24-30 derece sıcaklıkta yetişir, doğa şartlarına ve hastalıklara daha dayanıklı olup 2,5 kilo kahve meyvesi, 1 kilo kahve çekirdeği verir. Robusta daha sert, acı tada ve Odunsu (Woody) tonlara sahiptir. Robusta genelde kahve melanjında kullanılmak üzere veya hazır kahve (instant Coffee) üretimi için yetiştirilir.            

Anavatan 

Yetişme Yüksekliği

İdeal Sıcaklık

Çekirdek

Olgunlaşma Süresi

Verim Oranı (1kg)

Etiyopya

800-2200m.

15-24 derece

8-12mm.

6-9 ay

4-7 kg

Batı ve Orta Afrika

maksiumum 800m

22-30 derece

5-8mm.

9-11 ay

2,5-4 kg.

info@erhandizbay.com
Mobile: +4915202366000
VAT ID: NL002483313B26
©Copyright by ErhanDizbay.Coffee