Kalita.jpg

 

Hario V60, auto drip ve french press kahve demleme teknikleri arasında bir kahve demleme tekniğidir, her hangi bir yerde, bir fincan kahve demlemek için en hızlı ve verimli kahve elde etmek için çok uygundur. Eğer metal filtre kullanacak olursanız elde edeceğiniz kahve french press kahve gibi, eğer kağıt filtre kullanacak olursanız auto drip kahve gibi bir kahve demlemiş olursunuz. Bu teknik aynı zamanda Melitta process kahve demleme tekniği olarak da bilinir, Alman ev kadını Melitta Bentz (1873-1950) Dresden şehrinde 1908'de kağıt filtreyi bulmuştur. Melitta Şirketini kurduktan sonra hayatının sonuna kadarda yönetici olarak başında bulunmuştur. Ve bu kahve demeleme tekniği dünyada en çok kullanılan kahve demleme tekniği olmuştur.

 

Dipnot: Unutmayın ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Kalita Wave Demleme Tekniği

Kalita daha az tanınmış Japon kahve demleme tekniğidir. Hario v60'a benzer. Aradaki fark Filtre tabanını düz ve 3 delik bulunmaktadır, bu sayede kahvemizi daha eşit bir ekstraksiyon ile demlememizi sağlar. 

  • Araç Gereçler

  • Kalita

  • Kalita Filtre

  • Hassas Tartı

  • Termometre

  • Kahve Değirmeni

  • Kronometre

  • Ketel, Su ısıtıcısı

  • Kahve 22gram (Medium-Coarse)

1. Adım

Sürahinizin üzerine Kalita'yı ve Kalita Filtreyi yerleştiriniz. Filtrenin kahve ile temasa geçecek her bölümünü sıcak su ile durulayınız. Bu sayede sürahisini de ısıtmış ve durulamış olursunuz.

2. Adım

Filtreden sürahinize akan suyu çalkalayarak dökünüz.

3. Adım

sürahinizi ve filtreli Kalita'yı hassas tartının üzerine koyunuz 

4. Adım

Kahvenizi taze bir şekilde 22 gram olmak üzere medium coarse öğütüp filtrenin içine koyunuz.

5. Adım

Suyunuzun ısısını 85-92 dereceye getirip filtredekik kahvenin üzerine dökmeye başlayınız. Su (50-70ml.)ile kahvenin tamamının temasa geçtiğine emin olunuz.

6. Adım

Ortalama olarak 20-30 saniye sonra hassas tartınız 150 gramı göstereseye kadar sıcak suyunuzu kahvenin üzerinde gezdirerek dökünüz. 

7. Adım

Filtredeki suyun %80'inin filtreden geçmesinden sonra hassas tartınız 250 gramı gösterinceye kadar devam ediniz.

8. Adım

Tekrardan filtrenin içindeki suyun %80'ninin filtreden geömesini bekleyiniz ve hassas tartınızda 320 grama kadar sıcak suyu ilave ediniz.

9. Adım

Suyun filtreden geçmesi ile Kalitayı sürahinizden gideriniz ve sürahiyi çalkalyıp kahvenizin karışıp aromaları aktif hale getirip servis ediniz.

Please reload