Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 1.210.193.000

Kişi başında yıllık gelir: 1262,64$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 5.303.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Geniş aroma yelpazesine sahiptir. Heavy’den Chocolotier’e kadar… Jammy, Sweet, Fruity

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Üretimin %98’inin ufak çiftçiler tarafından gerçekleşmesinden dolayı, Single Estate kahve bulmak zordur. Genelde bölge veya işleme istasyonlarına kadar izlenebilirliği mümkündür.

Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini
Kolombiya Kahve Orijini

 

 

Kolombiya’nın kahve ile tanışması kesin olarak bilinmemekte olsa da, 1723 yılında Jesuits Hıristiyan misyonerler tarafından getirildiği tahmin edilmektedir. Yavaşça ticari tarım ürünü olarak ülkenin farklı bölgelerine yayılarak ekilmeye başlanmıştır. İlk göze çarpan çıkışı 19.cu yüzyılda gerçekleşmiştir. 1912’de toplam ihracatın %50’sini kahve oluşturmuştur.

 

Kolombiya kahvesi 19.cu yüzyılda kaliteli kahvesi ile dünya kahve piyasasında saygınlığını kazanmaya başlamıştır. 1958’de kahve çiftçisi Juan Valdez, yarattığı Kolombiya Kahvesi sembolü ile büyük rol oynamıştır. Mountain Grown Coffee ve %100 Colombian Coffee gibi terimler ile pazarlamada büyük bir başarı elde etmiştir. Bu sembol aynı zamanda Kolombiya kahvesine değer ve saygınlık kazandırmıştır. Bu pazarlama günümüzde Federacion Nacional de Cafeteros (FNC)/ Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından hala kullanılmaktadır. Bu organizasyon 1927’de kurulmuştur. Kahve dünyasında diğer organizasyonlardan farklıdır, kar amacı güdemeyen bir organizasyon olarak, diğer ülkelerde ihracat ve pazarlama üzerine kurulmuş organizasyonlardan farklılık gösterir. Kahve tarımına olan ilgiyi artırmak amacı ile hükümetin kahve ihracatından sağladığı özel bir vergi ile kurulmuştur. En büyük kahve üreten ülkeler arasında olması ile FNC güçlü, bürokratik bir konum kazanmıştır. Günümüzde 500.000 üyesi bulunmaktadır. Pazarlama, finans ve üretim üzerine yoğunlaşması ile günümüzde, Kolombiya kahve topluluğunda daha derin ve geniş kitlelere ulaşmaktadır. Kahve üretimi yapılan bölgelerde yolların, sağlık merkezlerinin, okulların yapılmasında büyük rol oynamaktadır.

 

FNC ve Kalite

Günümüzde kahve kalitesi ve FNC arasında yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir. FNC kahve üretiminde çiftçilerin daha kazançlı, daha verimli ve etik ticaret yapması ile ilgilendiğinden, kaliteli kahve üretimine önem vermediği gibi yanılgılara neden olmaktadır. Kimilerine göre Castillo türü gibi kahve üretimini destekleyerek daha çok verim almayı, kaliteli kahve üretimine daha az önem verdiği düşünülmektedir. Global iklim şartlarının değişmesi ile Kolombiya kahve üretimine etkisi büyük, bu etkiye karşı daha sabit üretim için, iklim şartlarına dayanıklı kahve seçmeleri aslında pekte yanlış değildir. Ancak bu sayede Kolombiyalı kahve üreticilerinin gelecekte yaşamlarını sürdürmeleri mümkündür. Bu ne kadarda kaliteli kahve üretimini tehlikeye soksa da, çiftçilerin geleceği için önemlidir.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Kolombiya’da kahve üreten bölgeler iyi bir şekilde ve coğrafi olarak tanımlanmıştır ve birçok farklı kahve türü üretilmektedir. Her damak tadına uygun kahve bulmak mümkündür, Heavyü Round, Vibrant veya Fruity. Kolombiya’da kahve hasadı senede iki defa yapılmaktadır biri ana hasat ve diğeri ise lokal olarak bilinen Mitaca/ ikinci hasat hasadı.

 

Cauca

Bu bölge Inza ve Popayan şehirleri yakınlarında bulunmakta. The Meseta de Popayan yüksek rakımlı yayla, kahve tarımı için uygun olanakları sağlamaktadır. Ekvator’a yakın ve Pasifik’ten gelebilecek nemden ve güneyden gelen güçlü rüzgarlardan koruyan, yüksek rakımlı dağlar ile çevrelenmiştir. Sonuç olarak sabit bir klimaya ve volkanik verimli topraklara sahiptir. Yıllık yağmur sezonu ise Ekim ve Aralık ayları arasındadır.

Rakım: 1700-2100 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran (ana hasat) ve Kasım-Aralık (ikinci hasat)

Varieties: %21 Typica, %64 Caturra, %15 Castillo

 

Vale Del Cauca

Cauca Vadisi 2 Andean dağları arasından akan Cauca Nehriyle, ülkenin en verimli bölgelerindendir. 75,800 hektar büyüklüğündeki bu bölge 23,000 aileye ait 26,000 ufak kahve çiftliklerinden oluşmakta.

Rakım: 1450-2000 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Mart-Haziran (ikinci hasat)

Varieties: %16 Typica, %62 Caturra, %22 Castillo

 

Tolima

FARC olarak bilinen isyancı gurubun elinde bulunan bu bölge, son yıllarda yaşanan çatışmalar sonucu olmsuz etkilenmiş bir bölgedir. Son yıllarda düzelme görülmekte olup, en iyi kahveler ufak çiftliklerden, micro lot olarak, korporatifler aracılığı ile piyasaya gelmektedir.

Rakım: 1200-1900 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran (ana hasat) ve Ekim-Aralık (ikinci hasat)

Varieties: %9 Typica, %74 Caturra, %17 Castillo

 

Huila

Mükemmel toprağa veya coğrafyaya sahip bu bölgede yetişen kahve complex ve fruity olarak karşımıza çıkmakta. Bu bölge 16,000 hektardan olmakta ve 70,000’den fazla kahve çiftçisi üretim yapmaktadır.

Rakım: 1250-2000 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Mart Haziran (ikinci hasat)

Varieties: %11 Typica, %75 Caturra, %14 Castillo

 

Quindio

Bogota şehrinin batısında ve ülkenin merkezinde bulunan ufak bir kahve üreten bölgedir. Kahve üretimi, bölgenin yüksek işsizlik oranına sahip olmasından dolayı önemli ekonomik kaynaklarındandır. İklim değişikliklerinden dolayı ve kahve ağacı hastalıklarından dolayı birçok çiftçi narenciye ya da macadamia fındığı üretimine geçmek durumunda kalmıştır. Bu bölge aynı zamanda Parque del Café / Milli Kahve Parkına ev sahipliği yapmaktadır. Calarca Belediyesi 1960 yılından beri haziran ayının sonuna doğru Milli Kahve Şenliği düzenlemektedir.

Rakım: 1400-2000 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Nisan-Mayıs (ikinci hasat)

Varieties: %14 Typica, %54 Caturra, %32 Castillo

 

Risaralda

İyi kurulmuş ve korporatife bağlı birçok kahve çiftliğine sahip bir bölge. Sosyal ve ekonomik olarak kahve bu bölgede büyük rol oynamaktadır. Birçok kişi kahve üretmek için 1920’li yıllarda bu bölgeye taşınmıştır. Aynı zamanda Caldas ve Quindio için bir nakliye merkezi konumundadır, Coffee Highway olarak bilinen Autopista del Cafe bu bölgede bulunmaktadır.

Rakım: 1300-1650 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Nisan-Mayıs (ikinci hasat)

Varieties: %6 Typica, %59 Caturra, %35 Castillo

 

Narino

En yüksek rakımlı kahve üreten bölgeler arasındadır. Burada yetişen kahveler genelde stunning ve complex olarak tanımlanmaktadır. Yükesek rakımlardan dolayı kahve üretimi zorludur. Aynı zamanda dieback olarak bilinen kahve ağacı hastalığı görülmektedir. Ekvatora yakınlığından dolayı iklimin daha sabit olması kahve üretimi için büyük bir avantajdır. Çiftliklerin büyük bir kısmı, 2 hektardan az alana sahip ve 40,000’den fazla kahve çiftliği bulunmaktadır. Sadece 37 çiftlik 5 hektardan daha fazla bir alana sahip.

Rakım: 1500-2300 metre

Hasat Sezonu: Nisan-Haziran

Varieties: %54 Typica, %29 Caturra, %17 Castillo

 

Caldas

Narino ve Quindio ile Kolombiya kahve üreticisi ekseninde yada üçgeninde bulunmaktadır ve ülke kahve üretiminin büyük kısmını karşılamaktadır. Geçmişte ülkenin en iyi kahvelerinin yetiştiği bölge olarak bilinmektedir, günümüzde ise diğer bölgeler daha çok gelişmiş ve iyi kahve üretmektedir. Aynı zamanda FNC tarafından yürütülen Milli Kahve Araştırma Merkezi Cenicafe bu bölgede bulunmaktadır. Bu enstitü kahve tarımı konusunda, dünyanın önde gelenleri arasında olup Kolombiya’ya özel Castillo gibi hastalıklara daha dayanıklı türler burada üretilmiştir.

Rakım: 1300-1800 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Nisan-Mayıs (ikinci hasat)

Varieties: %8 Typica, %57 Caturra, %35 Castillo

 

Antioquia

Bu bölge Kolombiya’da hem kahvenin, hemde FNC’nin doğum yeridir. 128,000 hektar ile ülke kahve üretiminde önemli bir rol oynar. Büyük ve ufak çiftliklerden oluşan korporatifler tarafından kahve üretimi yapılmaktadır.

Rakım: 1300-2200 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Aralık (ana hasat) ve Nisan-Mayıs (ikinci hasat)

Varieties: %6 Typica, %59 Caturra, %35 Castillo

 

Cundinamarca

Ülkenin başkenti Bogota çevresinde bulunmaktadır. 2650 metre ile dünyanın en yüksek rakımlı başkentleri arasındadır. İhracat için kahve üretimine başlayan ülkenin ikinci bölgesidir. İkinci dünya savaşından önce, ülkenin toplam kahve üretiminin %10’u karşılamakta iken zamanla bu oran düşmüştür. Hatta zamanında 10 milyondan fazla kahve ağacı ile ülkenin en büyük kahve çiftliklerine ev sahipliği yapmıştır.

Rakım: 1400-1800 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran (ana hasat) ve Ekim-Aralık (ikinci hasat)

Varieties: %35 Typica, %34 Caturra, %31 Castillo

 

Santander

Ülkenin ithalat için kahve üretimine başlayan ilk bölgelerindendir. Aynı zamanda diğer bölgelere göre rakımı daha düşüktür. Bundan dolayı kahvelerin tadım notları fruity ve complex yerine daha round ve sweet olarak karşımıza çıkar. Bu bölgede yetişen kahvenin büyük bir kısmı Rainforest Alliance sertifikalıdır.

Rakım: 1200-1700 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık

Varieties: %15 Typica, %32 Caturra, %53 Castillo

 

Sierra Nevada

Diğer düşük rakımlı kahve üreten bir bölge olup, burada yetişen kahvenin tadım notları heavy ve round olarak karşımıza çıkar. Sierra Nevada İspanyolca, tepesi karlı anlamına gelir, Andean dağlarının eğimi dik olduğundan, kahve çiftçileri için hasat epey zorlu geçer.

Rakım: 900-1600 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık

Varieties: %6 Typica, %58 Caturra, %36 Castillo