Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 4.586.000

Kişi başında yıllık gelir: 10,184,61$

Kahve Üretimi (2014): 1.396.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Light bodied, Clean ve Sweet.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Kahve tarım arazilerinin %90’ı çiftçilere ait olması ve 2000’lerde small-scale post-harvest ekipmanlarına yatırım yapmaları sayesinde, kahvelerin çiftliklerine yada korporatifine kadar izlenebilirliği mümkündür.

Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini
Kosta Rika Kahve Orijini

 

Kahve tarımı 19. yüzyılın başında başladı. 1821’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra, kahve üretimini desteklemek amacı ile ücretsiz kahve fidanı dağıttı. O zamanki kayıtlara göre ülkede 70,000 kahve ağacı bulunuyordu. 1825’de kahve tarımına destek çeşitli vergiler ile desteğine devam etti. 1831 yılında diğer bir kampanya ile 5 yıl boyunca kahve eken çiftçilere, toprak sahibi olma hakkını verdi.1820’lerde az bir miktarda Panamaya yapılan kahve ihracatı, 1832’de gerçek büyük kahve ihracatı başladı. İlk önce Chile’ye nakliye edilen kahve Cafe Chileno de Valparaiso olarak tekrardan etiketlenip İngiltere’ye ihracat ediliyordu. 1843’te İngiltere’ye kahve ihracatı devam etti. İngilizlerin yatırımları sayesinde 1863’te, kahve tarımına finansal destek vermek amacı ile Anglo-Costa Rican Bank kuruldu. 1846-1890 yılları arasında kahve ihracatı, ülkenin ana ihracat ürünüydü. Kahve ihracatının ülke ekonomisine katkısı büyük olmuştur, bu sayede Atlantik’e bağlayan ilk demir yolları, San Juan de Dios Hastanesi, ilk postane ve ilk milli matbaa kurulmuştur. Sosyal yaşama ve kültürün gelişmesine de büyük katkısı olmuştur, örnek olarak ilk milli tiyatro, kütüphane ve Santo Tomas üniversitesi eski bir kahve şirketi tarafından yaptırılmıştır.

 

Kosta Rika kahve tarımı altyapısı sayesinde uluslar arası kahve pazarına daha iyi fiyatlara çıkması için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kahve işlemede Washed/ Wet Process 1930’larda kahve çiftçisi ile tanışmıştır ve 1905 yılında 200 wet mills ülkede bulunmaktaydı. Wahsed/ Wet Processed kahve, kalitesinden dolayı, uluslar arası pazarda daha iyi fiyatlara alıcı bulabiliyor. Kahve Endüstrisi coğrafi alanların verdiği olanağa göre gelişmeye devam etti. Kahve çiftçileri yeni, uygun kahve tarım alanları aramaya devam etti. Her şeye rağmen ülkenin tamamı, kahve üretimi için uygun değildi. Kosta Rika kahvesi uluslar arası pazardaki saygınlığı inkâr edilemez ve bu sayede iyi fiyatlara alıcı bulduğu tartışılamaz. 20. yüzyılda Heirloom türlerinden, daha yüksek verim veren kahve türlerine geçme akımı başladı. Ekonomik açıdan yüksek verimli kahve ağaçları ne kadar iyi olsa da, sonuç olarak kalitede bir düşüş yaşandı. Son yıllarda bunun farkında olanlar kaliteye dönüş yapması ile nitelikli kahve sektörünün Kosta Rika kahvesine ilgisi tekrardan artmaya başladı.

 

Devletin Kahve Tarımındaki Rolü

Devletin/ Hükümetin desteği tartışılmaz, en baştan beri çeşitli kampanyalar ile ve yardımlar ile Kosta Rika kahve tarımcısına desteğini sürdürmüştür. 1825’de ücretsiz verdiği kahve fidanları, 1831’de ücretsiz kahve tarım arazileri ve kurduğu, dünyanın en saygın kahve araştırma enstitü ICAFE-Instuto de Cafe de Costa Rica (1948) gibi. Ayrıca ufak kahve çiftçilerine destek ile kahvelerinin satılmasına da yardımcı olmuştur.

 

Micro Mill Devrimi

Kosta Rika kahve uzun süre kaliteli kahve olarak nitelendirildi ve premium fiyatlara alıcı buldu. Nitelikli kahve sektörünün gelişmesi ile en büyük sorun izlenebilirlikti. Büyük firmaların ufak çiftliklerden aldığı ve karıştırıp, kendi etiketi ile piyasaya sürmesi kahvenin nereden geldiği ve nasıl işlendiği konuları hakkında bilgiye ulaşılmasını engelliyordu. 2000’li yılların ortasında ufak çiftçilerin small-scale post-harvest ekipmanlarına yatırım yapıp, kahvenin işlenmesinde daha çok kontrol sahibi olmak istediler. Bu sayede özgün, eşsiz kahveler komşu çiftliklerin kahveleri ile karışmadan piyasaya çıkma şansı buldu.

 

Kahve ve Turizm

Kosta Rika, Central Ameika ülkeleri arasında en güvenli ve en gelişmiş ülkesi durumunda. Bu da en Kosta Rika’yı en popüler turistik destinasyonları arasında yer almasını sağlıyor. Özellikle Kuzey Amerikalılar tarafından tercih edilmekte. Turizm, kahvenin yerini almak yerine, turizm ile kahve güzel bir kombine oluşturarak Eco- Tourism olarak ortaya çıktı. Eko-Turizm ülkede büyük popülerlik kazanması ile, kahve çiftliklerini de turlar sayesinde ziyaret edebiliyorsunuz.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Central Valey

Ülkenin başkenti San Jose’nin de bulunduğu bu bölge, nüfus oranının en yoğun olduğu bölgedir. Aynı zamanda ilk kahve tarımı yapılan bölgedir. San Jose, Heredia ve Alajuela olarak 3 alt bölgeden oluşur. Irazu, Barva ve Poas volkanları da bu bölgede bulunur.

Rakım: 900-1600m.

Hasat Sezonu: Kasım-Aralık

 

West Valley

İlk yerleşimci kahve çiftçileri 19. yüzyılda buraya yerleşti. San Ramon, Palmares, Naranjo, Grcia, Sarchi ve Atendas olmak üzere 6 alt bölgeden oluşmakta. Villa Sarchi kahve türü adını Sarchi şehri almaktadır. En yüksek rakımlar Naranjo şehri etrafındaki dağlarda görülmekte olup, bölgenin en iyi kahveleri de bu bölgede yetişen kahvelerden oluşmaktadır.

Rakım: 700-1600m.

Hasat Sezonu: Ekim-Şubat

 

Tarrazu

Bu bölgede yetişen kahve uzun yıllardır kalitesi ile kendin söz ettirmiştir ve genelde High Quality/ Yüksek Kaliteli kahve olarak nitelendirilir. Ufak çiftliklerden toplanıp bir birleri ile harman edilip Tarrazu olarak etiketlenip piyasada yer almıştır. Hatta başka bölgelerden gelen kahveler Tarrazu olarak etiketlenip yüksek fiyatlara satıldığı söylentiler arasında dolaşmıştır. En yüksek rakımlı kahve çiftlikleri bu bölgede bulunmaktadır.

Rakım: 1200-1900m.

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

 

Tres Rios

San Jose’nin doğusunda bulunan ufak bir bölge. Irazu volkanı yakınlarında bulunması nedeni ile kaliteli kahve yetiştirmek için uygun olanaklar sağlamakta. Bölgedeki yoğun nüfustan dolayı yayılan şehir yaşamının negatif etkisinden dolayı her sene daha az kahve hasat edilmekte.

Rakım: 1200-1650m.

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

 

Orosi

Uzun bir yayladan oluşan bu bölge, San Jose’nin daha doğusunda bulunmaktadır ve 3 alt bölgeden oluşmaktadır; Orosi, Cachi, Paraiso. Yüzyılı aşkın kahve üretimi ile ilklerdendir.

Rakım: 1000-1400m.

Hasat Sezonu: Ağustos-Şubat

 

Brunca

İki kantondan oluşur; Coto Brus ve Perez Zeledon. Coto Brus’ün ekonomisi daha çok kahve üretimine bağlıdır. 2. Dünya savaşı sonrası İtalyan yerleşimciler buraya yerleşmiştir ve Korsa Rikalılar ile kahve üretimine başlamıştır. Perez Zeledon kahve üretimine 19. yüzyılın sonlarında Central Valley’den gelen yerleşimcilerin buraya yerleşmesi ile başlamıştır.

Rakım: 600-1700m.

Hasat Sezonu: Ağustos-Şubat

 

Turrialba

Mevsim şartlarından dolayı, diğer bölgelere göre hasat sezonu daha erkendir. İklim şartları karılık olduğundan dolayı, sabit ve düzgün bir kahve üretimi diğer bölgelere göre daha zorludur. Bundan dolayı kahve kalitesi ise daha düşüktür.

Rakım: 500-1400m.

Hasat Sezonu: Temmuz-Mart

 

Guanacaste

Geniş bir bölge olmasına rağmen, sadece ufak bir alanda kahve üretilmektedir. Bu bölgede ekonomi hayvancılık ve pirinç üretimi üzerine kurulmuştur.

Rakım: 600-1300m.

Hasat Sezonu: Temmuz-Şubat