Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 11.167.000

Kişi başında yıllık gelir: 6.051,22$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 150.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Low acidity, heavy body.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Genelde yetiştiği bölgeye kadar izlenebilir.

Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin
Küba Kahve Orijin

 

Adanın kahveyle ilk tanışması 1748 yılında Hispaniola adasından gelen kahve fidanı ile oldu. Ufak bir kahve endüstrisine sahip olan Küba, Haiti 1791 Haiti devriminden kaçan Fransız göçmenler ile kahve endüstrisi büyümeye başladı. 1827’de 2000’den fazla kahve çiftliğine ulaştı ve başlıca ihraç ürünü durumuna geldi.

 

Castro Devrimi (1953-1961) ile tarım alanları millileştirildi ve kahve üretimi düşüşe geçti. Bunun en büyük nedeni ise, kahve çiftlikleri sahiplerinin devrimin başlangıcı ile adadan kaçmaları ve çiftliklerin yeni işletmecilerinin kahve tarımı tecrübesinin olmaması. Hükümetin 1970’lerde desteği ile tekrardan yükselen kahve üretimi 30.000 tona ulaştı. Diğer Orta Amerikan ve Güney Amerikan Uluslar arası ihracattan büyük paylar alırken, Castro devrimi nedeni ile ülkeden kahve ithal etmek karmaşık olduğundan, Küba Kahve endüstrisi bundan pay alamadı. Sovyetlerin dağılması ile dış dünyaya tamamen izole kalan, amargo altındaki Küba’nın en önemli ve tek kahve ihracatı yapabildiği ülke Japonya oldu. Üretimin 5’de 1’i ihraç edilirken, geri kalanı ülkenin yerli tüketimi için kullanılmakta. Bu oran yerli tüketimi karşılamamakta olup 2013 yılında 40 Milyon dolar ile dışarıdan kahve ithal edilmiştir.

 

Günümüzde Küba kahve üretimi yıllık 6000-7000 ton civarında seyretmektedir. Adanın coğrafi ve iklim şartları, kahve için çok uygun olmasına rağmen, kahve tarımında kullanılan araç-gereçler eski ve nakliyat için hala katırlar kullanılmaktadır. Nakliyat için kullanılan yollar ise çok kötü durumda. Bunun gibi zorluklar kaliteli kahve üretmek için çiftçileri zor durumda bırakmakta. Kahve genelde güneş altında kurutularak işlenmekte, ihraç edilen kahve ise genelde Wet process.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Sierra Maestra

Ülkenin doğusuna kadar uzanan, 1500’lü yıllardan 1950’li yıllara uzun bir tarihi geçmişe sahip bir sıradağ olan Sierra Maestra aynı zamanda ülkenin en büyük kahve üretiminin karşılamaktadır.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Typica, Bourbon, Caturra, Catuai, Catimor

 

Sierra Del Escambray

Ülkenin merkezinde bulunan ufak bir dağ olan Serra Del Escambray, çok az oranda kahve üretimi yapılmaktadır.

Rakım: 350-900 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Typica, Bourbon, Caturra, Catuai, Catimor

 

Sierra Del Rosario

Bu bölgede 1790’dan beri kahve çiftlikleri bulunmakta olmasına rağmen, Küba’da üretilen kahvenin az bir miktarını bu bölge karşılamaktadır. Kübanın ilk biyosfer rezervi burada bulunmaktadır ve korunma altındadır.

Rakım: 300-500 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Typica, Bourbon, Caturra, Catuai, Catimor