Kahve Kültürü

Kuzey Amerika

 

Hollandalıların bu kıtanın bir kısmını sömürgeleri haline getirdikleri andan itibaren kahve Amerika'da da içilmeye başlandı. New Amsterdam (1664 de New York oldu) ilk kahve içilen şehir oldu. 1670'de Dorothy Jones ilk kahve satma lisansını aldı (Boston). Cafe kültürü çok sonraları oluştu Amerika'da. 1743 yılında Amerika'nın ilk Cafe Boston'da açılır. Green Dragon Coffee House.

İngiliz sömürgecilerden dolayı çay kültürü daha bir derindi. Boston Çay Partileri (Boston Tea Party) diye tarihe geçen bu ayaklanma İngilizlerin istediği yüksek vergilere karşı Büyük Britanya'dan gelen çay nakliyat gemilerine baskın düzenlenir ve İngilizlerin milli içeceği olan çay içmeme protestosu ile herkes kahveye yönelir. Hal bu ki 1773 de kadar çay içmek en büyük etkin aktivitelerden biri idi Amerika'da. Tabi ki Hollandalıların ve sonradan gelen göçmen İtalyanların da büyük katkısı olmuştur buna. Amerika'nın yaşadığı iç ve dış savaşlar kahvenin popülaritesini daha çok artırdı. Bunlara rağmen Avrupa ile karşılaştırmamız mümkün değildir.

 

Yine 1790 yıllında yılında Merchants Coffee House on Wall Street New York City'de Amerikan Kolonilerinin Sömürgecilere birleşme planları ve dolaylı olarak Amerika Birleşik Devleti'nin temelleri atılmıştır ve Amerika'nın tarihinde büyük rol oynar. Aynı zamanda New York'a gelen tüccarların buluştuğu ve ticaret yapılan bir yer olur burası.

 

1800'lü yıllarda Amerika'da kişi başı yıllık 3,8 kg. tüketilirken bu oran Avrupa'da yıllık 0,6 kg. idi.

1864 e kadar kahve saç tepsiler üzerinde yada tavaya benzer aletler üzerinde kavruluyordu. Ateş üzerinde kavrulan kahve, ateş üzerinden alınarak soğutuluyordu. Jabez Burns şirketi Amerika Patenti ile ilk Kahve Kavurma (Roaster) makinelerini icat etti. Günümüzde kullanılan makinelerin Babası olarak bilinir. 

 

1865'de James H. Nason Amerika'da ilk perculator'ün patentini aldı.

1871'de John Arbuckle kavrulup, çekilmiş kahveyi paketleyip satan ilk kahve şirketini kurdu.

1882 Dünya kahve borsası The Coffee, Sugar and Cocoa Exchange (CSCE) kuruldu.

1886'da Maxwell House kahve melanjını piyasaya sürdü.

Ama cafe kültürü 1920'de Greenwich Village'de açılması ile popülerliği artmaya başladı.

 

1940'da Amerika dünya kahve üretiminin %70'ini ithal etmeye başlar.

1966 da Alfred Peet Hollanda'da babasına ait olan ufak Roaster'ı yeni vatanına Amerika'ya getirir. Sepcialty Coffee'nin büyük babası olarak bilinir. Sturbucks ın kurulmasında büyük rol oynamıştır. Berkeley de Peet's Coffee diye bir dükkan açar.

1971 de Alfred Peet kahve kavurma tekniğini ve düşüncelerini Jerry Baldwin, Zev Siegel ve Gordon Bowker ile paylaştıktan sonra bu 3 kişi Seattle da il Sturbucks'ı açarlar.

1972 de ilk otomatik filtre kahve makinesi Cleveland'da Vincent Marotta tarafından Mr. Coffee olarak piyasaya sunulur.

1984 Sturbucks Alfred Peet'in şirketini satın alır

1990'larda Starbuck ile kahve ve cafe kültürü Amerika Birleşik Devletlerinde oluşmaya başlar. Öyle böyle değildir kahve olayı, sanki bu geç gelmenin acısını çıkarırcasına. Amerikan Patent Enstitüsü 1789-1921 arası 800 den fazla kahve makinesi, 185 kahve değirmeni, 312 Roaster ve 175 kahve ile alakalı şeylerin patentini kayıt etmiştir. Burada etki Hollanda ve İtalyan kökenli yeni Amerikalıların etkisi büyük olmuştur.