Kahve Kültürü

Avrupa-Macaristan

Macaristan’nın başkenti Budapeşte 2010’lu yılların başında Nitelikli kahve kültürü ile tanıştı. Üçüncü dalga kahve akımının öncüleri My Little Melbourne ve hemen ardından açılan Espresso Embassy’den sonra bir çok nitelikli kahve mekanı kültürün yayılmasına yardımcı oldu.

Günümüzde 15’ten fazla mekan çeşitli filtre kahve demleme teknikleri, soğuk demleme teknikleri, transparan kahve kimliğini benimsemiş baristaları ile nitelikli kahve sektörünü temsil etmekte.

 

Eski yıllarda Tuna nehri Budin'i ve Peşte' yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

 

Nitelikli kahve mekanlarının yanı sıra, Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri, kaplıcaları ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

 

Kahve Kültürü ve Tarihi Kahve Mekanları

 

Kahve kültürü 1910-30 yılları arasında yaşandı. Bu yıllar arasında 500’den fazla kahve mekanı bulunmaktaydı. Bu mekanlar özellikle yazarların, şairlerin ve artistlerin buluşma yeriydi. Bir çoğu günün büyük bir kısmını bu mekanlarda müziplik yaparak veya makaleleri, şiirleri üzerinde çalışarak vakit geçiriyorlardı.

 

Mürekkep ve kağit yazarlar ve şairler için ücretsiz olup, yazarlar ve şairler için özel menüyü (ekmek, peynir, söğüş) indirimli olarak yiyebiliyorlardı.

 

Yazarlar, şairler ve sanatçıların yanı sıra, sıradan vatandaşta, kahve içmek, gazete okumak veya son dedikoduları öğrenmek için bu kahve mekânlarına uğrardı.

 

İkinci dünya savaşı sırasında birçoğu yerle bir oldu. Kominist rejimin gelmesi ile bu mekanlar daha zor günler geçirdi. Kominist Parti liderleri bu mekanları yer altı organisazyonların merkezi ve kominist rejim karşıtı gurupların toplanma merkezi olarak gördü ve bu yüzden en poplüler mekanların çoğu kapandı.

 

Bunların en önemlileri:

Ruszwurm

Budapeşte’nin en eski kahve mekânı, 1827’de açıldı. Barok sitilinde olan bu kahve mekanı ufak ve sıcak bir atmosfer sunmakta. Kahve ve hamur işi tatlıları o kadar meşhurdu ki Macar İmparatoriçesi ve Kraliçesi Elzabeth (Sisi, 1837-1898) kurye gönderip kahvaltısı için hamur işi tatlılarından aldırırmış… 1848-49 Devrimi ve bağımsızlık savaşı sonra sahibi tutuklanmış. Koğuş arkadaşlarından olan Rudolf Linzer ona Linzer Bisquit (kayısı reçeli ile yapışmış iki parça kısa kek).yapası için ilham kaynağı oldu.

 

Café Gerbeaud

Budapeşte'nin kalbinde yer alan Gerbeaud, yılın hangi saatinde olursanız olun, genellikle turistlerle doludur.

19. yüzyılın ortalarından beri faaliyet gösteren Avrupa'nın en eski ve en ünlü kahvelerinden biridir. Gerbeaud geleneği ve tarzını hiç değişmeden günümüze kadar kapılarını açık tutmayı başardı.

Gerbeaud'un üç ayrı dükkanı ve Vörösmarty Meydanı'na bakan bir terası var. Tüm odaları dolaşmak için biraz zaman ayırın ve çeşitli dekorasyonlara hayran kalın!

1884'te mekanı satın alan İsviçre pasta şefi Emile Gerbeaud'un portresini göreceksiniz. Konyakosmeggy: konyak içine batırılmış ve koyu çikolata ile kaplanmış, kiraz çiçekli ünlü Macar bonbonunu yaratıcısıdır.

Gerbeaud kahvesinden çok ev yapımı tatlıları ile anılır. Özellikle, yer fıstığı ve çikolata ile kaplanmış sünger tabakaları arasında reçelli keki.

 

Gerbeaud'un pasta reyonundan deneyebileceğiniz diğer tatlı lezzetler:

• Krémes,

• Dobos torta,

• Gesztenye püré (kremalı kestane püresi),

• Eszterházy torta,

• Oroszkrém torta (zengin kremalı kek),

• Sacher torta ve

• çeşitli dolgulu strudeller.

Karşı koyamayacağınız diğer bir şey ise, Gerbeaud’un dondurması, yaz aylarında Vörösmarty Meydanı'ndaki kafenin dışında satıyorlar.

NY Cafe19
NY Cafe22
NY Cafe21
NY Cafe20
NY Cafe18
NY Cafe17
NY Cafe16
NY Cafe10
NY Cafe11
NY Cafe9
NY Cafe12
NY Cafe13
NY Cafe14
NY Cafe15
NY Cafe8
NY Cafe7
NY Cafe6
NY Cafe5
NY Cafe3
NY Cafe4
NY Cafe1
NY Cafe2

New York Café

 

Ekim 1894'te açılan New York Cafe, 2014'te 120 doğum gününü kutladı. 500'den fazla kahveden New York Café, 20. yüzyılın başında en şık ve popüler olanıydı. Yazarlar ve şairler mekanın sabit müşterilerindendi. Bir hikayeye göre, yazar Ferenc Molnár, gece gündüz açık kalmasını istedi ve bu yüzden anahtarını çalıp Tuna'ya attı.

Hareketli atmosferden keyif almak isteyen aktörler, gazeteciler, sanatçıların yanı sıra yazarlar da New York'u tercih ettiler. New York Café'deki tablolar, Macar edebiyatının pek çok önemli parçasının yaratılmasına tanık oldu.

New York Café, lüks bir otel ile birlikte 2006'nın ilkbaharında yeniden açıldı, böylece orijinal ihtişamıyla yerini görebilirsiniz.

 

Centrál Café

 

Tüm tarihi Budapeşte kahvelerinin en görkemli merkezlerinden biri olan Central, sadece kahve içmek ve eğlenmek için değil, yazarlar, şairler, editörler ve sanatçılar için toplantı yeri olan bir yerdi.

Kahve evi, yeni fikirlerin, düşüncelerin tartışıldığı ve dağınık olduğu kentsel sosyal yaşamın odak noktası olarak işlev gördü. Birçok edebi eser, 19-20. Yüzyılın başında ve 20. yüzyılın ilk yarısında ilham aldı ve doğdu.

Ünlü edebiyat dergilerinden Nyugat'ın personeli burada düzenli toplanırdı. Central Cafe’nin bugün faaliyet gösterdiği restoran bölümünün galerisi üzerinde çalışıyorlardı.

Centrál Cafe’nin sıradan konukları arasında ünlü yazarlar Frigyes Karinthy ve Lőrinc Szabó'nun bulunuyordu ve altın çağını iki dünya savaşı arasındaki zaman diliminde yaşadı.

Komünistler, Centrál gibi popüler ve benzersiz yerleri tolere etmedi, bu yüzden bu yerleri kapattılar.

Zor zamanlar sona erdi ve Centrál Café, 1989'da komünist diktatörlüğün düşüşünden sonra yeniden açılan ilk klasik kahve oldu.

Restore edilmiş kafe 19'uncu yüzyılın sonu ve 20'nci yüzyılın başlarındaki görkemli kahve evi kültürünü merkezi olmayı yeniden başardı.

Mükemmel kahve spesiyallerinin tadını çıkarın (Café Pepperino gibi: çikolata ve biberli espresso), kek ve pastaların tadın!

 

Astoria Ayna Cafe & Restaurant

 

Tüm tarihi Budapeşte kahvelerinden Astoria, savaşlardan ve komünist rejimden çok fazla zarar görmeden ayakta kalmayı başardı.

Günümüzde Mirror Cafe ve Restaurant olarak tanınıyor ve The Danubius Hotel Astoria tarafından işletiliyor. Doğu ve Batı'nın lezzetlerini birleştiren harika füzyon mutfağına sahip.

köleliği ve sömürgeciliği tetikler ve köle ticareti büyümeye başlar.