Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 118.395.00

Kişi başında yıllık gelir: 10.307,28$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 3.900.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Bölgeden bölgeye değişebilmekte; Light Bodied, delicate, sweet, caramel, toffee ve/veya chocolate.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Meksika’da üretilen birçok kahve, ufak çiftçiler tarafından üretilmektedir. Üretici guruplarına, korporasyona, üretici derneğine ve hatta çiftliğe kadar izlenebilir kahve bulmak mümkündür.

Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin
Meksika Kahve Orijin

 

Kahveyle tanışması tam olarak bilinmese de, tahmini olarak 1780’li yılların ortasında olmuştur ve kahve büyük bir ihtimal ile Küba veya Dominik Cumhuriyetinden geldiği tahmin edilmektedir. 1790 yılında Veracruz bölgesinde kahve çiftliklerinin olduğuna dair raporlar bulunmaktadır. Meksika’nın zengin minarelerinin ihracatından kazandıkları servet yüzünden, kahve tarımı en başlarda pek ilgi görmemiştir. İlk göze çarpan atılım, Guatemala ile yaşadıkları sınır sorunları ile zengin Avrupalıların sınırda arazi satın alıp kahve tarımı için alt yapı oluşturmaları olmuştur. Yerlilerin kendilerine ait araziler ellerinden alınıp, dağlara çıkmaları zorlanmış, daha sonraları ise kahve çiftliklerinde çalışmaları için davet edilmişlerdir. 1920 yılında yaşanan Meksika devriminden sonra kahve tarımı küçük çiftçilere de yayılmıştır. 1914 yılında yeni arazı yapılanması ile araziler yerlilere geri verilmiştir, bu sayede kahve çiftliklerinde çalışan yerliler, edindikleri tecrübe ve bilgileri ile bu çiftlikleri işletmeye başlamıştır.

 

1973 yılında Mexican Coffee Institute (Instituto Mexicano del Cafe/ INMECAFE) kurulmuştur. Teknik konularında asiste edilip, kredi ile üreticilere destek sağlayıp International Coffee Agreement/ Uluslar Arası Kahve Anlaşması uygun kotalar ile üretim için destek vermeye başlamıştır. Bu yatırım kahve tarımının gelişmesine ve yayılmasına yardımcı olmuştur. Hatta bazı bölgelerde kahve üretimi %900 artmasını sağlamıştır. Her şeye rağmen devlet politikası 1980’lerde yaşanan kriz ile değişmiştir. Kahve üretimi düşüşe geçmiş ve 1889 yılında devlete kurumu olan INMECAFE’nin tüm tesislerini satarak, özelleştirmeye gitmiştir. Bunun etkisi Meksika kahve çiftçileri üzerinde büyük olmuştur, yaşanan kriz ve devlet desteğinin kesilmesi ile kredi sıkıntısı ve en önemlisi çiftçilerin kahveleri için alıcı bulmalarında zorluklar çekmiştir. Bu sayede kurnaz kahve tüccarları için büyük bir gelir kapısı açılmıştır, çiftçilerden çok ucuza aldıkları kahveleri yüksek fiyatlara satmışlardır. INMECAFE’nin özelleşmesi ve 1989 yılında Uluslar arası kahve anlaşmasının da hükmünün kaybetmesi ile kahve üretiminde kalitenin düşmesine neden olmuştur. Çiftçiler düşük gelirlerden dolayı fidan ekimini durdurdu, kahve ağacı haşerelerine karşı korunmayı, kahve işlemede kendilerini geliştirmeyi ve hatta bazıları kahvelerini hasat etmeyi bıraktı. İlginç olarak Oaxaca, Chiapas ve Veacruz bölgelerinde bazı çiftçiler tam tersine INMECAFE’nin görevlerini üstlenecek korporasyonlar kurdu ve kahve tarımını devam ettirmeye çalıştı. Meksika’da kahve çiftçileri son yıllarda kahve tarımına daha çok önem vermekte olup birçoğu Fair Trade, Organic ve Rainforest Alliance gibi sertifikalara sahiptir.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Chiapas

Guatemala sınırında bulunan bu bölge kahve üretimi için gerekli iklimi, volkanik verimli toprakları ve rakımı Sierra Madre dağları ile sağlamaktadır.

Rakım: 1000-1750 metre

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Maragogype

 

Oaxaca

Bu bölgede üretim yapan çiftçiler ortalama olarak 2 hektardan daha ufak araziye sahip ufak çiftçilerden oluşmakta. Birçoğu korporatifler altında birleşmiştir. Az sayıda büyük çaplı çiftlikler bulunmakta olsa da, son yıllarda daha çok kahve tarımı turizmine yönelmektedirler.

Rakım: 900-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Maragogype

 

Veracruz

Ülkenin doğu körfez kıyısına uzanan bir bölge, ülkenin en az üretim yapan bölgelerinden bir tanesidir olup en yüksek rakımlara sahip bölgelerdendir. Coatepec ise yüksek kalitesi ile öne çıkmaktadır.

Rakım: 800-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Maragogype