Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 6.071.00

Kişi başında yıllık gelir: 1.851,11$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 1.500.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Complex, pleasing fruit-like ve clean acidity.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Üretici korporatifine ve hatta Single Estate kahve bulmanız mümkündür.

Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijinie_5z
Nikaragua Kahve Orijini
Nikaragua Kahve Orijini

 

Kahve Hıristiyan misyonerler tarafından 1790 yılında getirildi. 1840 yılına kadar herhangi bir ekonomik değer sahibi olmasa da, yerel tüketim için kahve üretilmiştir. İlk ticari kahve çiftlikleri Managua bölgesinde kuruldu. Kahve ticareti 1840-1940 yılları arası en iyi dönemini yaşadı ve Nikaragua’nın ekonomisine büyük katkılar sağladı. 1870 yıllarında kahve ülkenin en önemli ihracat ürünü haline geldi. Devlet ise kahve tarımına yabancı yatırım çekebilmek için, yabancı yatırımcılara çeşitli kolaylık sağladı. Milli araziler kahve tarımı için özelleştirildi ve 1879-1889 yılları arası 5000 kahve ağacı üzerinde her ekilen kahve ağacı için 0,05$ yardımda bulundu. İlk kahve çiftçileri korporatifleri 20. yüzyılda kuruldu. 1936-1979 yılları arası Somoza ailesi diktatörlüğünde, korporatiflere destekler sürdü. 1979 yıllında Sandinistas devrimi ile komünizmin sistemi altında kahve tarımı büyük darbe aldı. ABD ve CIA destekli kontra gerillalar, yeni hükümete karşı yaptıkları eylemlerde kahve tarımını hedef alarak, işleme istasyonlarına ve kahve çalışanlarına saldırdı. Her şeye rağmen 1992 yılında kahve ülkenin en önemli ihracat tarım ürünü olarak yerini korumayı başardı. 1999-2003 yılları arasında kahve fiyatlarının düşmesi Nikaragua kahve tarımına tekrardan büyük bir darbe vurdu. Ülkenin 6 büyük milli bankalarında, kahve tarımına destek veren 3 banka iflas etti. 1998 yılında yaşanan büyük Mitch Kasırgası ile kahve tarım alanlarının birçoğu yok oldu. Son yıllarda Nikaragua yaşadığı her türlü olumsuzluklara karşı, tekrardan kahve tarımına kaliteye daha çok önem vererek nitelikli kahve sektöründe kendinden bahsettirmeye başladı.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Aşağıdaki büyük kahve yetiştiren bölgeler harici Madriz, Managua, Boaca ve Carazo gibi birçok iyi kahve yetiştiren ufak bölgelere sahiptir.

 

Jinotega

Bu bölge adını, bölgenin başkentinden almaktadır ve Nahuatl dilinde xinotencatl kelimesinden çevrilmiştir ve ‘yaşlı adamın şehri’ anlamına gelir. Bu bölgenin ekonomisi kahve ticaretine dayalıdır ve ülkenin en büyük kahve üreticisi konumundadır.

Rakım: 1100-1700 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Caturra, Bourbon

 

Matagalpa

Bu bölgede adını başkentinden almaktadır. Bu bölgede kahve single estates/ ufak çiftlikler ve korporatifler tarafından üretilmektedir.

Rakım: 1000-1400 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Şubat

Varieties: Caturra, Bourbon

 

Nueva Segovia

Ülkenin kuzey sınırında bulunan bu bölge son yıllarda ürettiği kahveden dolayı saygınlık kazanmaya başlamıştır. Hatta ülkenin en iyi kahvelerinden diye nitelendirebilinir. Ayrıca Cup of Excellence şampiyonlukları bulunmaktadır.

Rakım: 1100-1650 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Caturra, Bourbon