Panama.jpg
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 3.406.000

Kişi başında yıllık gelir: 505,05$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 100.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

floral, light citrusy, tea-like body, delicate ve complex.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Panama kahveleri olabildiğince izlenebilir. Single Estate, Korporatif hatta alışılmadık şekilde farklı post harvest veya spesifik tür kahve ağacına kadar izlenebilir kahve bulmanız mümkündür.

Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini
Panama Kahve Orijini

 

Kahve ile tanışması 19. yüzyıllarda Avrupalı göçmenlerin yerleşmesi ile olmuştur. Geçmişte ürettiği kahveyle, kahve sektöründe saygınlık kazanamamış ve çok düşük bir üretime gerçekleştirmekteydi. Son yıllarda Nitelikli Kahve sektörünün büyük ilgisini çekmiş ve kaliteli kahvesi ile Nitelikli Kahve sektöründe saygınlığını kazanmıştır.

 

Panama’nın kahve yetiştiren bölgeleri çeşitli mikro-iklimlere ve becerikli kahve üreticilerine sahiptir. Yüksek kalitesinden dolayı yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu yüksek fiyatlara neden olan faktörlerin başında kahveye olan talep, ülkenin çok güzel ve ucuz olmasından dolayı Kuzey Amerikalıların, ülkenin sınırlı topraklarından arazi satın alıp ev sahibi olmak istemeleri ve ülkenin yüksek standartlarından dolayı kahve işçilerinin diğer Central Amerika ülkelerine göre daha yüksek ücretler almasıdır.

 

Hacienda La Esmeralda

Single Estate denince, belki de ilk akla gelen ve en tanınmış Kahve Çiftliği ‘Hacienda La Esmeralda/ Panama’ kahve yetiştiren Central Amerika ülkelerinin kahve sektörüne önemli etkisi olmuştur. Hacienda La Esmeralda çiftliği Peterson ailesine ait ve bu aile tarafından işletilmektedir. Panama Specialty Coffee Asociation’nın düzenlediği en iyi Panama kahvesi yarışmasında 2004-2007 yılları arasında arka arkaya 4 kere Panama’nın en iyi kahvesi seçildi ve yarışmada dereceye giren kahveler online açık artırma ile satışa sunulmakta olduğundan kısa sürede dünya çapında Single Estate olarak bir üne sahip oldu. 2009, 2010 ve 2013 yıllarında tekrardan bu yarışmayı kazanmayı başardı. 2004 yılında 1 poundu (1 lb.= 0,45kg.) 21$’dan alıcı buldu ve hızla yükselen fiyatı 2010 yılında 1 pound kahve 171$’a alıcı buldu. 2013’te ise Mikro-Lot Natural Processed kahvesi 1 poundu 350,25$’dan alıcı buldu. Böylelikle dünyanın en yüksek fiyatına satılan Single Estate kahvesi oldu. Dünyanın en pahalı kahveleri arasında yer alan Kopi Luwak ve Blue Mountain gibi kahvelerin pazarlamasından dolayı değil, yüksek kalitesinden ve yüksek talebinden dolayı en yüksek fiyat biçilen kahve unvanına sahip oldu. Bu rekor fiyata alıcı bulan Geisha türü kahve tadım notları ise alışılmadık bir şekilde: extremly floral, light citrusy ve tea-like body karakterine sahip. Bu yüksek fiyatlar dolayısı ile Central Amerika ülkelerinde birçok çiftlik Geisha türü kahve ekip, kaliteye önem vermeye başladı.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Boquete

Panama’nın en iyi bilinen kahve yetiştiren bölgesidir.Dağlık bölgeleri farklı mikro-iklimlere sahiptir. Serin ve sisli havası kahve meyvesinin olgunlaşmasını yavaşlatmaktadır.

Rakım: 400-1900 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Typica, Caturra, Bourbon, Catuai, Geisha, San Ramon

 

Volcan Candela

Adını Baru volkanı ve Piedra Candela şehrinden alırve Costa Rika’ya sınırdır. Ülkenin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan bölgedir, aynı zamanda kalitesi ile ilgi çeken kahve üretmektedir.

Rakım: 1200-1600 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Typica, Caturra, Bourbon, Catuai, Geisha, San Ramon

 

Renacimiento

Chiriqui eyaletinde bulunan diğer bir bölge olup, Costa Rika’ya sınırdır.Ufak bir bölge olup Panama’nın önde gelen Nitelikli Kahve üreticilerinden değildir. Ulaşım zorluğundan dolayı büyük bir dezavantaja sahiptir.

Rakım: 1100-1500 metre

Hasat Sezonu: Aralık-Mart

Varieties: Typica, Caturra, Bourbon, Catuai, Geisha, San Ramon