Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

İlk kahve plantasyonlar 1890’da kurulmuş olmasına rağmen, bu ülkede kahve tarımının geçmişi çok uzun değildir. Çünkü en başlarda ticari bir tarım ürünü olarak görülmemiştir. 1926 yılında 18 kahve çiftliği kurulmuştur ve ekilmek üzere Jamaica Blue Mountain kahvesi kullanılmıştır ve 1928’de ciddi bir şekilde üretim başlamıştır. Kahve endüstrisinin yapısal büyümesi 1950’li yıllarda alt yapının kurulması ile başlamıştır. Diğer bir gelişme ise 1970’li yıllarda yaşanmıştır. Hükümetin, bu yıllarda kahve tarımına destek vermesi ile ufak çiftlikler korporatifler altında birleşmiş oldu. Yinede kahve tarımı büyük çiftliklere odaklı devam ediyordu. 1980’li yıllarda kahve fiyatlarının düşmesi ile büyük çiftliklerin finansal problemler yaşaması ile az risk taşıyan ufak çiftliklerde kahve tarımında söz sahibi olmaya başladı. Günümüzde kahve üretiminin %95 ufak çiftliklerden oluşmakta ve ülke kahve üretiminin %90’ını sağlamaktadırlar. Buda ülke nüfusunun büyük bir kısmının kahve üretimi ile uğraştığı anlamına geliyor, özelikle yüksek rakımlı yaylalarda. Buradaki en büyük sorun üreticilerin hasat sonrası, kahve işleme tesislerine ulaşımlarının zorluğu ve dolayısıyla üretilen kahvenin izlenebilirliği.

Sınıflandırma:

Kaliteye göre sınıflandırılır. AA, A, X, PSC ve Y. İlk üç Single Estate Kahveler için kullanılır. A ve X Smallholder/ Küçük Çiftçiler içindir. PSC ise Preminium Smallholder Coffee, Küçük Çiftçi Preminium Kahve için kullanılır.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Eastern Highlands

Ülkenin bir tek büyük dağ silsilesi bulunmaktadır, Eastern Highlands’de bunun bir parçasıdır.

Rakım: 400-1900 metre

Hasat Sezonu: Nisan-Eylül

Varieties: Bourbon, Typica, Arusha

 

Western Highlands

Ülkenin diğer yakasında bulunan Mount Hagen, pasif bir volkanın, yüksek rakımlı yaylaları kahve üretimine büyük katkıda bulunan bölgesidir. Burada yetişen kahve genelde Goroka’da işlenmektedir. Bu yüzden bazı kahvelerin izlenebilirliği mümkün değildir. Yüksek rakımlar ve zengin toprak yüksek kaliteli kahve için büyük bir potansiyel sağlamakta.

Rakım: 1000-1800 metre

Hasat Sezonu: Nisan-Eylül

Varieties: Bourbon, Typica, Arusha

 

Simbu/ Chimbu ve Jiwaka

Bölgenin 3. en büyük kahve üreten bölgesidir. Bölgenin adı yöresel lehçede Spiuuuu’dan gelmekte ve teşekkür anlamına gelir. Burada yetişen kahvelerin birçoğu bahçede yetişen kahvelerden oluşmaktadır. Birçoğu için tek ticari üründür ve geçimini bu şekilde sağlamaktadır.

Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin
Papua Yeni Gine Kahve Orijin

 

Nüfus: 7.060.000

Kişi başında yıllık gelir: 2040$ (2014)

Kahve Üretimi (2013): 1.000.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Buttery quality, great sweetness, wonderfull complexity

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Birçok büyük çiftlik bu konuda çok iyi çalışıyor, kısaca single estate kahve bulmak mümkün. İzlenebilirliğin geçmişi çok uzun değil, aynı zamanda bazı büyük çiftlikler, ufak çiftliklerden temin ettikleri kahveleri kendi ürettikleri kahveler ile karıştırmakta. Bölge etiketi ile kahve satma fikri ise bu ülke üreticileri için daha çok yeni. Her şeye rağmen yaylaların rakımı ve verimli topraklar, yüksek kaliteli kahve üretimi için olanak sağlamakta. Nitelikli Kahve sektörünün son yıllardaki ilgisi ile bu değişmekte.