Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 30.475.00

Kişi başında yıllık gelir: 6.661,59$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 4.200.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Clean, little soft ve flat. Sweet ve Heavy bodied, rarely complex.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Single Estate, Korporatife kadar izlenebilir kahve bulmanız mümkündür.

Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin
Peru Kahve Orijin

 

Kahve ile tanışması 1740-1760 yılları arasında olmuştur. İklim ve coğrafi şartlar kahve yetiştirmek için uygun olsa da, ihracat yapılacak kadar büyük ölçekli kahve üretimi gerçekleşmemiştir. Üretimin tamamı yerel olarak tüketilmiştir. 1887 yılında ilk kahve ihracatı Almanya ve İngiltere’ye gerçekleşti.

 

1900’lü yılların başında İngiltere, Peru hükümetine borç verdi ve bunun karşılığında merkez Peru’da 2 milyon hektar araziyi geri ödeme olarak satın aldı. Bu arazinin %25’i tarım için kullanılmaya başlandı. Yüksek rakımlı bölgeden birçok sivil bu arazilerde çalışmaya başladı ve bazıları yıllar sonra arazi sahibi olarak bu arazide tarıma devam etti. Diğerleri ise İngilizler Peru’dan çekilince bu arazileri İngilizlerden satın alarak arazi sahibi oldu. Juan Velasco hükümetinin 1970’lerde yaptığı yasalar kahve tarımını biraz canlandırdı. The International Coffee Agreement/ Uluslar arası Kahve Anlaşması fiyat ve ticareti garantilemesi ile hükümet altyapıyı güçlendirmeye çalıştı ve kahve tarımı çıkışa çıktı. Hükümetin çekilmesi ile kahve tarımı tekrardan düşüşe geçti. Peru’nun kahve kalitesi ve piyasadaki konum, komünist partinin yönetime gelmesi ile daha çok acı çekmeye başladı. Gerillalar hasatları yaktı ve çiftçileri arazilerini terk etmeye zorladı.

 

Günümüzde Peru kahvesi Fair Trade gibi hükümet dışı örgütlerin desteği ile tekrardan bir çıkış yakaladı. Peru kahvesinin birçoğu FT/ Fair Trade sertifikalı olarak piyasada görülmektedir. Gün geçtikçe daha çok arazi kahve tarımına yönelmektedir. 1980 yıllarında 62.000 hektar arazi üzerinde kahve tarımı yapılırken, günümüzde 92.000 hektar arazi üzerinde kahve tarımı yapılmaktadır ve Peru en büyük kahve üretici ülkeler arasında yerini almaya başladı. Altyapı geliştikçe daha çok kaliteli kahve üretilmektedir. Bazı kahveler farklı bölgelerde yetişen kahveler ile harmanlanıp, işlenip satılmaktadır. Bunun en büyük nedeninin altyapının her bölgede gelişmemiş olmasıdır. Bazı kahveler ise hasat sonrası, uzun bir yolculuk sonrası Mill/ değirmenlere yolculuk yapması ile ancak işlenebilmektedir. Küçük kahve çiftçilerin ancak %25’i korporatif üyesi, ancak bu şekilde Fair Trade sertifikasına sahip olunabilmektedir. Peru aynı zamanda güçlü organik tarıma dayalı bir tarım kültürüne sahip. Organik tarımdan her zaman daha kaliteli bir fincan kahve elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden organik kahve üreticileri daha düşük fiyatlara kahvelerini satmaktadır, bu da daha kaliteli kahve üreten kahve çiftçilerinin kahve fiyatlarını negatif bir şekilde etkilemektedir. Beklide bu yüzden, belki de yaygın Typica kahve türünden dolayı Leaf Rust/ Yaprak Pası hastalığı Perulu kahve üreticileri için büyük bir problem olarak karşılarına çıkmaktadır. Her şeye rağmen 2013-2014 hasatı iyiydi.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Cajamarca

Ülkenin kuzeyinde bulunan bu eyalet adını ülkenin başkentinden almaktadır. Peru Andes dağlarını bu bölgede bulunmaktadır. Ekvator iklimine ve uygun verimli toprağa sahip. Bu bölgedeki çiftçilerin birçoğu ufak çiftçilerden oluşmakta. Buna rapmen çok iyi organize bir şekilde birlikte çalışmaktadırlar. Çeşitli hükümet dışı organizasyonlardan/ örgütlerden teknik destek, eğitim, kredi almaktadırlar. Bu örgütler arasında CENFROCAFE 1900 aileye kahve kavurma ve yerel cafe işletmesi yönünde destek ve eğitim vermektedir.

Rakım: 900-2050 metre

Hasat Sezonu: Mart-Ekim

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Pache, Mondo Nuvo, Catuai, Catimor

 

Junin

Bu bölge ülkenin toplam kahve üretiminin %25’ini karşılamaktadır. Burada yetişen kahve yağmur ormanları arasında yetişmektedir. Bu bölge 1980-1990 yılları arasında gerilla aktivitelerinden dolayı büyük hasar görmüştür. İhmal edilen kahve ağaçları bu dönemde çeşitli hastalıklardan dolayı neredeyse tamamen yok olmuştur. 1990’lı yıllarda neredeyse sıfırdan başlamak zorunda kalmıştır.

Rakım: 1400-1900metre

Hasat Sezonu: Mart-Ekim

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Pache, Mondo Nuvo, Catuai, Catimor

 

Cusco

Ülkenin güney kısmında bulunan bu bölgede, coca tarımına alternatif olarak kahve tarımı yapılmaktadır. Kahve çiftçileri genelde küçük çiftçilerden oluşmaktadır. Bu bölge aynı zamanda Machu Picchu şehrini ziyaret etmek isteyen birçok gezginin ve turistin uğrak yeridir.

Rakım: 1200-1900metre

Hasat Sezonu: Mart-Ekim

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Pache, Mondo Nuvo, Catuai, Catimor

 

San Martin

Andes dağlarının doğusunda bulunan bu bölge ortalama 5-10 hektar araziye sahip küçük çiftçilerin kahve ürettiği bir bölgedir. Geçmişte coca tarımı yapan en önemli bölge konumundaydı. Günümüzde ise coca tarımına alternatif tarım ürünlerine yönelmektedir. Bunların en başında kahve, kakao ve bal üretimi gelmektedir. Son yıllarda bu sayede yoksulluk oranı %70’den %30’a kadar düştüğü görülmektedir.

Rakım: 1100-2000 metre

Hasat Sezonu: Mart-Ekim

Varieties: Bourbon, Typica, Caturra, Pache, Mondo Nuvo, Catuai, Catimor