Kahve Kültürü

Avrupa-Portekiz

 

Portekiz'in kahve ile tanışması

 

 

Kahvenin Avrupa'ya girmesi ile Portekiz'de kahveden nasibini almak ister. Avrupa ülkeleri ellerine geçen kahve fidanını, diğer ülkelerin eline geçmemesi için koruma altına alır. 1727'de Portekiz Kralı/ İmparatoru João V. yakışıklı Coronel Francisco de Melo Palheta'yı Fransız Guyana'ya bir kahve fidanı alması için yollar. Fransız Guyana Belediye Başkanı bunu ret eder. Bunun üzerine Coronel Francisco de Melo Palheta Belediye başkanın karısını baştan çıkarır. Belediye başkanın karısı Francisco'ya aşık olunca bir buket çiçek arasına kahve fidanını saklayıp ona hediye eder ve bu şekilde günümüzün en büyük kahve üreticisi ilk kahve fidanına sahip olur. Eline geçen kahve fidanını Brezilya'nın Pará bölgesine ekmesi ile kahve dünya üretiminin lideri Brezilya doğar. Diğer sömürgesi olan Angola'ya 1800'lü yıllarda kahve gelir ve yine kahve plantasyonları kurulur. 1755'de ilk cafe Lizbon'da açılır. Genelde sosyetenin, sanatçıların, politikacıların takıldığı lüks bir yer olarak Portekiz'in kahve kültüründe yer alır. Martinho da Arcada, Café Tavares, Botequim Parras en eski bilinen Portekiz cafeleridir. 1820' Marrare cafés, Sicilyalı António Marrare tarafından açılır. 

Portekiz:

Portekiz'de Kahve İçecekleri

 

Bica: Sert Kahve (günümüzde espresso)

Café com Aguardente: Likörlü kahve

Café com Cheirinho, Bica com Cheirinho: Medronho, Aguardiente veya Konyaklı kahve

Cafe Pingado: Espresso macchiato

Galão: Sütlü kahve (Wiener Melkange gibi) 

Meia de leite: %50 kahve-%50 süt.

Garoto: Çocuk kahvesi, süt ve kakao karışımı. 

Mazagran: Espresso, buzlu bir bardağın içine demlenir ve bir dilim limon isteğe göre şeker koyulur ve 1 shot rum. 

Portekiz'de Cafe Kültürü

 

 

BICA: B (Beba) I (isto) C (com) A (açucar)

 

Porto'da espressoya CİMBALİNO denir. La Cimbali espresso makinelerin gelmesi ile espressoyla tanışan Portekiz halkı, La Cimbali espresso makinesinden elde edilen ufak fincan kahveye Cimbalino demelerinin nedeni ufak Cimbali anlamına gelmesidir.

Lizbon'da kahveye BİCA denir. Aslında Portekizce kökenli bir kelime değildir. Efsaneye göre müşteri sert koyu bir kahve ister. Barista sert bir kahve yapar ve verir, ardından BICA der: B (Beba) I (isto) C (com) A (açucar), yani “Bunu şeker ile içiniz”!

Portekizliler kahve hayranıdır. Lizbon'da sayılamayacak kadar cafe bulunur. Diğer Akdeniz ülkeleri gibi sabahları kahve ile başlanır, öğlen yemeği ve akşam yemi sonrası masada kahve içilir. Özellikle 10:30-11:00 arası kahve saatidir. Espresso genelde 30ml. olarak servis edilir.

Portekiz'de Geleneksel Kahve Demleme Tekniği

 

Kahve ile tanışması ile kahve büyük tencerelerde suyla beraber kaynatılırdı. Hazırlanan kahve bez filtre ile filtrelenip potlara koyulur ve bu şekilde servis edilirdi. 1830'şarda Balâo de café icadı ile evlerde kahve demleme bu şekilde gerçekleşirdi. La Cimbali Portekize ilk espresso makinesini getirmesi ile espresso bazlı kahve popüler olur. Günümüzde evlerde filtre kahve demleme en popüler evde demleme tekniğidir.