Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 10.537.000

Kişi başında yıllık gelir: 251,51$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 250.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Fruity, red apple veya red grapes. Berry fruits ve floral.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Yıkama İstasyonlarından itibaren izlenebilirliği mümkün. Single farm/producer olarak ise mümkün değil. Çünkü kahve ufak çiftçiler tarafından üretiliyor, çiftçi başına ortalama 183 kahve ağacı düşmekte olduğundan, istasyonlarda birbirleri ile birleştiriliyor.

Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin
Ruanda Kahve Orijin

 

İlk Kahve fidanları 1904 yılında Alman misyonerler tarafından getirildi. 1917’de ihracat yapacak kadar kahve üretilmesi ile ilk kahve ihracatı yapıldı. Birinci dünya savaşın League Mandate, Ruanda’da kontrolü Almanların elinden almayı başardı ve Belçika’nın sömürgesi altına geçti. Bu yüzden tarihte Ruanda kahvesinin genelde Belçika’ya ihraç edildiği görülmekte.

 

İlk kahve fidanları Cyangugu eyaletinde, Mibiriz’de ekildi. Bu bölgede doğal mutasyon sonucu oluşan, Bourbon türü kahvesi, bu bölgenin adını taşır. Kahve tarımı bu bölgeden sonra Kivu’ya ve daha sonra tüm Ruanda’ya yayılır. Belçika’nın zorlaması ile 1930’larda kahve, çiftçiler için zorunlu bir tarımı ürünü haline geldi. Belçikalılar kahve tarımını katı bir şekilde kontrol ederken çiftçilerden yüksek oranlarda vergi aldılar. Bu Ruanda’da kahve üretiminde miktarın artmasına, ama kalitenin düşmesine neden oldu. Yüksek miktarda kahve üretimine zorlanan çiftçilerin, kaliteyi yükseltmesi için bir yıkama istasyonu/ washing station bile bulunmuyordu. 1990’larda kahve Ruanda’nın en önemli ihracat ürünü haline geldi. 1994’lerde yaşanan soykırım ile 1 milyon üzerinde hayatını kaybetti, yaşanan bu üzücü olaylar Ruanda’nn kahve üretimini de etkiledi. Tüm dünyada kahve fiyatlarının düşmesine neden oldu.

 

Bu olaylardan sonra, Ruanda’nın tekrar kalkınmasında kahvenin rolü büyük oldu. Dış yardım ile kahve üretimine odaklanıldı. 2004’de ilk Washing Station/ Yıkama İstasyonları kuruldu ve kaliteye önem verilmeye başlandı. Burada bölgede 500 bine yakın irili ufaklı çiftçiler kahvelerini işleyip gerekli olduğunda eğitim alabiliyor. Hükümetin desteği ile ihracata önem verip, kolaylık göstermesi, dünya nitelikli kahve sektörünün ilgisini çekti. Ruanda aynı zamanda Cup of Excellence organizasyonuna bağlı tek Afrika ülkesi. İlk Washing Station/ Yıkama İstasyonu United States Agency for International Development (USAID) tarafından kuruldu. Hemen arkasında yenileri eklendi ve günümüzde 300’den fazla Yıkama Istasyonu bulunmakta. The PEARL Project (Partnership for Enhancing Agriculture in Rwanda through Linkages) ve daha sonradan SPREAD (Sustaining Partnerships to enhance Rural Enterprise and Agibusiness Development) olarak adı değişen bu organizasyon, özelikle Butare bölgesinde kahve tarımına odaklandı. Günümüzde ülkenin ihraçtan milli gelirinin %50'si kahve sektöründen oluşmaktadır.

 

Ruanda ‘the Land of Thousend Hills’ olarak bilinir, bu tepeler kahve üretimi için ideal yüksekliği sağlıyor. Kahve tarımı için iklimi ideal. En büyük sorunlar arasında verimli toprakların azalması ve nakliyat geliyor, bu sorunlar kahvenin maliyetini artırmakta.

 

2010 yılında dünya çapında yaşanan ekonomik kriz ile kahve fiyatlarının düşmesi, diğer kahve üretici ülkeler gibi kaliteli kahve üretiminde zorlu dönem geçirdi. Ne kadar çok para getirirse kahve üretimi çiftçiler için daha ilginç hale gelip daha iyi kalitede kahve üretmek için çalışmalarını tetikleyeceği bir gerçek.

 

Eski Bourbon kahve ağaçlarının, mineraller ile zengin toprakların gerekli yüksekliklerin ve düzenli yağışlar sayesinde dünyanın saygın bir üreticisi Ruanda sıralamada 32.ci sırada olup dünya üretiminin %2 sini karşılar. Üretimin %99’u Washed Arabica Bourbon, Cattura ve Catuai  ve %1 oranında Robustadır. Son yıllarda ürettiği yüksek kalitede kahvesi ile nitelikli kahve sektöründe çok büyük ilgi çekti.

 

Potato Defect/ Patatest Defekti

Burundi ve Ruanda kahvelerine özgün bir defekttir. Bu defekt tanımlanamamış bir bakterinin Kahve Kirazının derisinden içine girip hoş olmayan toksin üretmekte. Bu toksinin sağlığa her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Tek sorun bu defektin göz ile görülür olmaması, kahvenin kavrulmasından sonra öğütme aşamasında fark edilebilir olmasıdır. Öğütülmesi ile ortaya taze patatesi soyarken ortaya çıkan hoş olmayan bir kokunun dağılması ile fark edilebilmektedir. Aynı zamanda bu defekt sadece belli başlı kahve çekirdeklerini etkilemekte, bir çuvalın için bu defekt ile karşılaşmanız, tüm çuvaldaki kahvelerin patates defektine maruz kalmış anlamına gelmez.

 

Yok edilip ortadan kaldırılması zor. Kahve hasattı sırasında veya kahve sınıflandırılma işleminde bu kahve çekirdeklerini belirleyebilmek imkânsız. Öğütme işleminde yayılan koku ile bu defekte maruz kalmış kahve çekirdekleri belirlenebilmekte olması işi zorlaştırmakta. Öğütme esnasında bu kokuyu fark etmeniz halinde öğüttüğünüz kahve çekirdeklerini atıp tekrardan başka kahve çekirdeği öğütmeniz, en basit çözüm. Bu defekti engellemek için çeşitli araştırmalara başlanmış durumda. Bu defekte rağmen, kalitesinden dolayı Ruanda kahvesinin, nitelikli kahve sektöründe saygın bir yeri bulunmaktadır.

Yerli Kahve Türleri

MIBIRIZI

Bourbon kahve türünün bir doğal mutasyondur. Guatemala’dan gelen Bourbon kahve ağaçlarından doğal olarak mutasyon geçirmiştir ve daha sonra buradan Burundi’ya doğru yayılmıştır.

JACKSON

Ruanda’da yetişen bir Bourbon türüdür. Bu türde zamanla Burundi’ye doğru yayılmıştır.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Hemen-hemen Ruanda’nın tüm bölgelerinde kahve yetiştirilmektedir. Roasterlar genelde washing station/ yıkama istasyonuna göre kahvenin orijinini tanımlar.

 

Batı Eyaleti

Nyamagabe, Kivu gölü yakınlarındaki bu bölgede, birçok tanınmış Washing Stations/ Yıkama istasyonları bulunmaktadır. Burada yetişen kahve Complex, Flowery, Elegant, ve juicy porfili ile bilinir ve en yüksek kahve kalitesine sahiptir.

Rakım: 1700-2200 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran

Varieties: Bourbon, Mibrizi

 

Güney Eyaleti

Diğer bölgelere göre deniz seviyesinden daha yüksek bu bölgeler Huye dağlı, Nyamagabe bölgesi en tanınmış bölgelerindendir. Bu bölgede yetişen kahveler Classic Flowery, Citrus, Delicate Creamy ve Sweet profilleri ile tanımlanmaktadır.

Rakım: 1700-2200 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran

Varieties: Bourbon, Mibrizi

 

Doğu Eyaleti

Bu bölge diğer bölgelere göre daha düşük rakımlara sahip ve kahve üretiminde daha yeni, gelişmeye başlayan bu bölge Ngoma ve Nyagatare gibi yıkama istasyonlarını en tanınmış olanlarıdır, Chocolate ve Forest Fruits profilinde kahve ile karşılaşılır. 

Rakım: 1300-1900 metre

Hasat Sezonu: Mart-Haziran

Varieties: Bourbon, Mibrizi