Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 44.929.000

Kişi başında yıllık gelir: 600,66$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 750.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Complex, bride and lively acidity ve berry, juicy fruity flavours.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Tanzanya’da yetişen kahvenin %90’ı, yukarıda bahsettiğimiz gibi 450 bin küçük ölçekli çiftçiler tarafından üretilmektedir. Washing Station/ Yıkama İstasyonu, korporatifi hatta eğer büyük çiftlik ise çiftliğe kadar kahve hakkında bilgilere ulaşmak mümkündür.

Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kanzania_arushacoffee_large
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin
Tanzanya Kahve Orijin

 

Sözlü tarihe göre kahve 16. yüzyılda Etiyopya’dan geldi. Haya People (Amwani) olarak bilinen bir kabilenin getirdiği söylenir, ki bu yüzden Tanzanya kahvesi, Haya Coffee olarak adlandırılır. Büyük ihtimal ile Robusta olduğu tahmin edilmektedir. Olgun kahve kirazları toplanır, sıcak suda kaynatılır, daha sonra birkaç gün boyunca füme edilir ve genelde su ile demlemek yerine çiğneyerek tüketilir.

 

Kahve ilk defa Alman sömürgeciliği altında 1911 yılında ihracat ürünü oldu. Bukoba bölgesine arabica kahve ağaçları dikmeleri ile başladı. Almanların kahve tarımı o bölgede yaşayan Hayaların geleneksel kahve tarımından farklıydı ve Hayalar Alman sömürgeciler tarafından zorlanarak gıda çiftliklerini, kahve çiftliklerine dönüştürmek zorunda kaldı. Bu bölge kahve üretiminin olduğu en yaygın bölge konumuna dönüştü. Kilimanjaro dağlık alanlarında yaşayan Chagga kabilesi, Almanların köleliğe son vermesi ile tamamen kahve üretimine yoğunlaştı.

 

Birinci dünya savaşı sonrası ülke İngilizlerin kontrolü altına geçti. Hemen ardından Bukoba bölgesinde 10 milyon arabica ağacı ekme girişiminde bulundular. Yalnız Haya kabilesi buna karşı çıktı ve kahve fidanlarının büyük kısmını söküp tahrip ettiler. Sonuç olarak bu bölge kahve üretiminde Chagga bölgesine göre zayıf kaldı. Her şeye rağmen 1925’de Kilimanjaro bölgesinde Kilimanjaro Native Planters Association (KNPA) adı altında bir korporatif kuruldu. Bu sayede Londra’ya direk ihracat yapabilmeleri daha çok gelir getirmesine yardımcı oldu.

 

Tanzanya’nın 1961 yılında bağımsızlığını ilan etmesi kahve üretimine daha çok odaklanıldı. Üretimi iki katına çıkarmayı hedeflemiş olsalar da 1970’de hedefe ulaşılamadı. Büyüme geri kalan, enflasyon ve ekonomik sorunlardan dolayı çok partili demokrasiye geçildi. 1990’larda gelen reformlar ile kahve üreticileri ihracatı direk kahve ithalatçılar ile ticaret yapmaya başladılar ve kahve sektörü ilerlemeye başladı. Tam her şey yerine oturacak iken 1990’ların sonunda kahve ağacı solgunluğu hastalığı, kahve sektörünü tekrardan sekteye uğrattı. Özellikle kuzey bölgesinde, Uganda sınırında birçok ağacın yok olmasına neden oldu. Günümüzde üretimi çok farklı dalgalanma göstermekte, 2011 de 534 bin çuval iken 2012 de 1 milyon çuval civarındadır. Ülkenin milli gelirinin %20'si kahve sektöründen sağlanıyor. Hasat oranı düşüktür, bunun nedeni kahve piyasasında ki fiyatlar, eğitim ve gerekli araç-gereçlerin sınırlı olması. Üretim ufak tefek çiftlikler ve aile çiftlikleri tarafından yapılıyor. 450 bine yakın aile ekmek parasını kahve sektöründen kazanmaktadır. Buda ortalama olarak da 2,5 milyon insanın yaşamı kahve sektörüne bağlı demek oluyor.

 

Dünya üretiminde 18.ci sırada yer alan Tanzanya, dünya üretiminin %0,6 sını karşılamakta. %70 Arabica Bourbon, Kent, Nyassa, Blue Mountain olmak ile beraber %30 Robusta üretir. Arabica hasat dönemi temmuz-şubat arasında olup, Robusta hasat dönemi nisan-aralık ayları arasındaır. Arabica genelde (washed Process) yıkanmış, Robusta ise (Natural Process) işlemlerinden geçer.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Kilimanjaro

En eski kahve üretimi yapılan bölge olmasında dolayı, Tanzanya kahvesinde en tanınan bölgedir. Bundan dolayı kahve tarımında geleneklere sahip ve gelişmiştir. Diğer yandan, bölgede bulunan birçok ağaç artık çok yaşlı olmasından dolayı verimi düşük.

Rakım: 1050-2500 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Typica, Typica/Nyara

 

Arusha

Yüksek Kilimanjaro Dağlarındaki, Meru Volkanından dolayı verimli volkanik topraklara sahip bu bölge Doğu Afrika'nın en yüksek kalitesine sahip Arabica kahvelerindendir.

Rakım: 1100-1800 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Typica, Typica/Nyara

 

Ruvuma

Bu bölgede bulunan Ruvuma Nehrinden adını alır ve ülkenin en uç güneyinde bulunur. Kahve üretimi en yoğun olduğu yöre Mbingo yöresi yüksek kaliteli kahve potansiyeline sahip. Ekonomideki çatlaklardan dolayı, son yıllarda gerilemiştir.

Rakım: 1200-1800 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Bourbon N5 ve N39

 

Mbeya

Tanzanya'nın kahve üretimi açısından en ümit verici bu bölgesindeki çiftlikler, genç nüfusun elinde olması ile beraber, yüksek değeri olan kahve üretmektedir. Bunun dışında Kakao ve çay üretimi de yapılmaktadır. Birçok organizasyon tarafından ilgi gören bu bölgede üretim ve kalitede yükselme gözlemlenmekte.

Rakım: 1200-2000 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Typica

 

Tarime

Ülkenin kuzeyinde, Kenya sınırında bulunan, sınırlı uluslar arası profile sahip, ufak kahve üreten bir bölge. Kaliteli kahve üretiminde kendini yavaş-yavaş ispat etmeye başlaması ile öne çıkmakta. Üretimi çok düşük ve sınırlı altyapıya sahip olmasına rağmen ilgi görmesi ile son 10 yılda üretimini 3’e katladı.

Rakım: 1500-1800 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Typica, Robusta

 

Kigoma

Ülkenin başkentinin yakınlarında olmasından dolayı, adını başkenti Kigoma’dan alır. Burundi sınırında bulunan bu bölge kuzey-doğu platolarında bulunur. Son yıllarda ürettiği az ama kaliteli kahve ile nitelikli kahve sektörünün ilgisini çekti.

Rakım: 1100-1700 metre

Hasat Sezonu: Temmuz-Aralık

Varieties: Kent, Bourbon, Typica