Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 11.212.835

Kişi başında yıllık gelir: 267,11$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 120.00 Çuval

Taste Profile:

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Uganda Kahve Orijin

 

Bu ülkede hala vahşi ortamda Robusta yetişmekte, bu yüzden Uganda, dünyanın en büyük Robusta üreticisi konumundadır. Yaklaşık 3 Milyon aile hayatlarını kahve sektöründen kazanmaktadır. Yirminci yüzyılda Bugisu bölgesinde, Elgon dağlarında ilk defa Arabica kahve ekilmeye başlanmıştır. Kenya sınırına komşu olan bu bölgede Typica ve SL türleri yetiştirilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar burada yetişen kahveyi daha yüksek fiyatlara satabilmek için gizlice Kenya’ya nakliye edilmekteydi. Günümüzde düşük vergilerden dolayı, Kenya’dan kahve gizlice Uganda’ya getirilip satılmaktadır.

 

Devletin kahve sektörüne katkıları ve eğitime verdiği destek ile Arabica ve Robusta üretiminde kalite yükseltmektedir. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar Robusta ve bunun üstü rakımlarda Arabica yetiştirilmektedir.

 

Dünya kahve üretimi sıralamasında 11. olarak yerini alıyor, %80 Robusta, %20 Arabica Typica, SL28, SL14 ve Kent üretilmektedir. Wet Process ve Natural Process olarak işlenir.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Bugisu

Heavy Texture, Sweet ve Chocolate profiline sahiptir.

Rakım: 1600-1900 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık

Kahve Türleri: Typica, SL28, SL14 ve Kent

 

Batı Bölgesi

Karla kaplı Rwenzori dağının eteğinde Arabica kahve yetişir. Drugars diye adlandırılır. Fruity tones ve Good Acity profiline sahiptir.

Rakım: 1500 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık

Kahve Türleri: Typica, SL28, SL14 ve Kent

 

Victoria Gölü

Burada büyük ölçüde Robusta yetişmektedir.

Rakım: 

Hasat Sezonu: Yıl boyunca

Kahve Türleri: Robusta