Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 28.949.000

Kişi başında yıllık gelir: 14.414,75$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 900.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Sweet, low acidity, rich texture ve rich mounthfeel.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Kahve üretiminin düşmesinden dolayı kaliteli kahveye nadiren rastlanabilmektedir. Kahve genelde bölge olarak piyasaya sunulsa da, Single Estate kahve zorda olsa bulmak mümkündür.

Venezuela Kahve Orijin
Venezuela Kahve Orijin
Venezuela Kahve Orijin
Venezuela Kahve Orijin
Venezuela Kahve Orijin

 

Kahveyle tanışması 1730 yıllarında Jesuit rahibi Jose Gumilla’nın yanında getirdiği kahve fidanı ile olduğu tahmin edilmektedir. Venezuela köleler tarafından işlenen kakao ve tütün çiftlikleri ile tanınmıştır ve 1793 yılı itibari büyük kahve çiftlikleri ile. 1800’lü yılların başında ülkenin ekonomisi için çok önemli bir rol oynamaya başladı. 1811-1823 Venezuela’nın özgürlük savaşı esnasında kakao üretimi düşüş yaşarken kahve üretimi pek etkilenmedi. Kahve üretiminde en büyük çıkışı 1830-1855 yılları arasında yaşadı. Ülke olarak dünya üretiminin 3’te 1’ini karşıladı. 1919’da 1,37 milyon çuval kahve ihracatı gerçekleştirdi. Kahve ve Kakao birlikte ülkenin %75 ihracatını karşıladı. Kahve ihracatının büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletlerine yapıldı. 1920 yılları itibari ülkenin en büyük ihracat ürünü petrol iken, ikinci sırada kahve yerini aldı. Kahveden elde edilen kazancı büyük bir kısmı altyapı için harcandı, 1930’larda kahve fiyatlarının düşmesi ile bu son buldu.

 

Bu dönemden sonra ülkenin en büyük dış ekonomik kaynağı petrol ve doğal minerallerin ihracatına dayalı oldu. Her şeye rağmen kahve üretimi ve ihracatı yüksek rakamlarda seyir etti. Neredeyse Kolombiya’nın kahve üretimine yakın seyir ederken, Hugo Chavez’in başa gelmesi ile bu değişti. Kahve üretimine gelen sıkı kurallar ile kahve üretimi büyük düşüş yaşadı ve son yıllarda Nikaragua ve Brezilya’dan yerel tüketim için kahve ithal eder durumuna düştü. 1992-1993 yıllarında 479.000 çuval kahve ihracatı gerçekleştiren Venezuela 2009-2010 yıllarında sadece 19.000 çuval kahve ihracatı yapabildi. Hükümetin biçtiği fiyatlar üretimi maliyetlerinin altında olmasında dolayı birçok çiftçi kahve üretimini bırakmak zorunda kaldı.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Batı Venezuela

Ülkenin kahve üretiminin büyük bir kısmını karşılayan bir bölgedir. Kahveler genelde eyalet adı altında etikenlenmektedir, örnek olarak; Tachira, Merida veya Zulia. Kimileri burada yetişen kahveyi, sınır komşusu Kolombiya kahvelerine benzetmektedir.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Mart

Varieties: Typica, Bourbon, Mundo Novo, Caturra

 

Merkez Batı Venezuela

Bu bölge Portuguesa, Lara, Falcon ve Yaracuy gibi önemli kahve üreten bölgeleri içerir. En iyi kahveler Kolombiya’ya yakın bölgelerde yetişmektedir. Genelde ihracatı gerçekleşen liman Maracaibos olarak ihracatı gerçekleşmektedir.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Mart

Varieties: Typica, Bourbon, Mundo Novo, Caturra

 

Merkez Kuzey Venezuela

Az bir miktarda kahve üretimi yapan bu bölge, Aragua, Carabobo, Federe-al Dependencies, Miranda, Cojedes ve Guarico en önemli kahve üreten bölgelerdir.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Mart

Varieties: Typica, Bourbon, Mundo Novo, Caturra

 

Doğu Venezuela

Sucre, Monagas, Anzoategui ve Bolivar bölgenin en önemli kahve yetiştiren bölgeleridir. Caracas olarak bilinen kahve türü bu bölgede üretilmektedir.

Rakım: 1000-1200 metre

Hasat Sezonu: Eylül-Mart

Varieties: Typica, Bourbon, Mundo Novo, Caturra, Caracas