Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 89.709.000

Kişi başında yıllık gelir: 1.951,10$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 27.500.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Flat, woody, lacks sweetness veya much charachter.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Çok uluslu birkaç şirketin sahip olduğu büyük çiftliklerde kahvenin izlenebilirliği mümkün olsa da kaliteli kahve bulmakta zorluk çekilmektedir.

Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin
Vietnam Kahve Orijin

 

Kahve 1857 yılında Fransızlar tarafından getirildi. Kahveyle bu kadar erken tanışmasına rağmen 1910 yılına kadar, herhangi bir ticari önem kazanmamıştır. Buon Ma Thuot bölgesinde kahve tarımı, Vietnam savaşı yüzünden duraklamaya uğramıştır. Vietnam savaşı sonrası kahve tarımı kolektifleştirildi ve tarım ile üretim azaldı. Bu süre içerisinde 20.000 hektar tarım alanı 5000-7000 ton kahve üretiyordu. 25 yıl sonra bu bölgede üretim %25 artarken, ülke çapında ise %100 artış oldu.  Vietnam kahve üretimi en büyük büyümeyi, 1986’da Doi Moi döneminde, tarım alanlarını özel tarıma açması ile yaşadı. 1990’larda yüksek üretim odaklı birçok sayıda şirketler kuruldu. Bu dönemlerde kahve fiyatları yüksekti, özellikle 1994-1984 yıllarında, buda daha yüksek kahve üretimini tetikledi. 1996-2000 yılları arasında Vietnam kahve üretimi 2 katına çıkmış oldu ve dünyanın en büyük 2. kahve üreticisi durumuna geldi. Üretim fazlası kahve, küresel kahve fiyatlarını negatif bir şekilde etkiledi ve fiyatlar düşüşe geçti. Vietnam ne kadarda Robusta kahve üretse de, büyük şirketler kaliteli arabicaya alternatif olarak robustaya yöneldi.

 

2000 yılı itibari Vietnam kahve üretimi keskin bir düşüşe geçti ve kahve fiyatları tekrardan normale döndü. 2012-2013 yılında kahve üretimi 1.3 milyon ton civarında seyir etti ve hala küresel kahve fiyatları üzerinde etkisi hissedilmektedir. Son yıllarda arabica kahve tarımına yönelme olsa da, düşük rakımlı tarım arazilerinden dolayı, kaliteli arabica kahve üretimi için zorluk yaşamaktadır.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Merkez Vietnam

Dak Lak, Lam Dong, Gia Lai ve Kon Tum içeren bu bölge, ciddi yüksek rakımlı yaylalardan oluşuyor. Genelde Robusta üretilmekte. Kahve endüstrisi, Eyalet başkenti Buon Ma Thuot etrafında yer alıyor. Dak Lak ve Lam Dong en büyük üretici bölgeler olup, ülkenin %70 Robusta üretimini karşılıyor. Central Highlands’de Arabica üretimi 100 yıldır Dalat şehrinin yakınlarında, Lam Dong bölgesinde yapılıyor olsa da, ülkenin kahve üretimin çok ufak bir yüzdesine denk gelmektedir.

Rakım: 600-1000 metre

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

Varieties: Robusta Türleri, çok az oranda Arabica (bourbon)

 

Güney Vietnam

Dong Nai eyaletinin Ho Chi Minh şehrinin kuzeydin az oranda kahve üretilmektedir. Büyük oranda Robusta kahve ve Nestle gibi büyük şirketlerin tedarik zinciri konumundadır.

Rakım: 200-800 metre

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

Varieties: Robusta

 

Kuzey Vietnam

Son La, Thanh Hoa ve Quang Tri eyaletlerinde arabica üretilmektedir. Arabica üretimi için azami rakıma sahip yaylalar bulunmakta olsa da, yüksek kaliteli arabica kahve bulmak zordur. Ülke üretiminin sadece %3-5 oranında arabica üretimi yapılmaktadır, buda Vietnam’ı, dünyanın en büyük 15. arabica üreticisi olması için yeterli bir oran.

Rakım: 800-1600 metre

Hasat Sezonu: Kasım-Mart

Varieties: Bourbon, Sparrow (Se), Catimor, Robusta