Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 25.235.000

Kişi başında yıllık gelir: 1,473,10$ (2013)

Kahve Üretimi (2013): 200.000 Çuval/60kg 

Taste Profile:

Wild, Complex ve pungent.

Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin
Yemen Kahve Orijin

 

Ticari amaçlı kahve üreten en eski kahve üreticisidir, günümüzde belirgin bir şekilde zorlu şartlar altında ve sıra dışı bir şekilde ticari olarak üretime devam etmektedir. Kahve, Yemen’e Etiyopya’dan gelmiştir. Nasıl geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Etiyopya’dan Mekke’ye hacca gidenler tarafından ticaret amaçlı getirildiği, ya da Etiyopya’dan Arap yarımadasına getirilen köleler tarafından Yemen’e geldiği tahmin edilmektedir. Dünyanın ilk kahve ihracatı ise Liman şehri Mocha/ Moka’dan yapılmıştır. Kahve Lügatinin, belki de en kafa karıştırıcı terimidir. (Bkz. Kahve Sözlüğü/ Terminolojisi)

 

Yemen’de tarım arazileri benzersiz bir özelliğe sahip, ülkenin sadece %3’ü tarıma uygundur, su ise sınırlıdır. Kahve yüksek alanlarda yetişmekte olup sulama için özel sistemler gerekmektedir. Üreticiler yenilenebilir su kaynaklarına sahip olmadığı gibi, gübreleme yaygın olmadığından sınırlı oranda üretim yapılabilmektedir. Tüm bu faktörler Yemen’in sahip olduğu farklı Heirloom kahve türlerini tehlikeye sokmaktadır.

 

Hasat Hand Picked/ El ile yapılmaktadır. Pickers tarafından, hasat sezonu içinde kahve ağaçları birkaç defa farklı zamanlar içinde ziyaret edilip olgun kahve meyveleri toplanmakta. Buna rağmen, hasat selektif olarak yapılmamaktadır. Olgunlaşmış ve olgunlaşmamış kahve meyveleri karışık olarak hasat edilmektedir. Processing/ İşleme ise, genelde çiftçilerin evlerinin çatısında, Natural olarak güneş altında kurutularak yapılmaktadır. Sınırlı alanda sahip teraslarda kurutulan kahve gün çerisinde birkaç kez alt-üst edilerek homojen bir kurutulmaya çalışılsa da, kısıtlı imkanlardan dolayı homojen şekilde kurutulamaz ve bundan dolayı kahvede defect oluşur. Örnek olarak küflenme, homojen olmayan kuruma, fermente vs.

 

Üretimin büyük kısmı küçük çiftçiler tarafından sağlanmakta olup, sınırlı oranda kahve üretmektedir. 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, çiftçi başına ortalama  113kg kahve üretilmektedir. Yemen kahvesine büyük talep bulunmaktadır, üretimin yarısından çoğu Sudi Arabistan’a ihraç edilmektedir. Sınırlı oranda kahve üretimi ve büyük talep nedeni ile Yemen kahvesi yüksek fiyatlara satılmaktadır.

 

Mocha/ Moka Terimi

Aslen ihracatın yapıldığı Liman şehri Mocha/ Moka’yı temsil etmektedir. Zamanla Yemen’de üretilen keskin ve sert kahveyi tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Bazı farklı orijinlerin Yemen kahvesine benzerliğinden dolayı Moka terimini kullanmaktadır, örnek olarak Moka Harar Etiyopya.

Zaman içerisinde bazı kahveler, Mocha kahvesi ile harmanlanmıştır ve örnek olarak Mocha-Java harmanı gibi çok bilinen bir harman kahve terimlerinin arasına katılmıştır. Moka kelimesi koruma altına alınmadığından birçok Roaster tarafından kahvenin tadım notlarını tanımlamak amacı ile kullanılmaktadır.

Bazı ülkelerde ise sert ve keskin bir kahve içeceğini tanımlamak için kullanılmaktadır. Örnek olarak; Türk Kahvesi veya Arap kahvesi, kısaca cezvede demlenen kahveyi tanımlar.

Aynı zamanda Amerika’da uydurulmuş bir kahve içeceğidir. Caffè mocha (/ˈmɒkə/ ya da /ˈmoʊkə/), diğer adıyla mocaccino (Italian: [mokatˈtʃiːno]), caffè latte'nin çikolata aromalı çeşididir.

 

Qesher

Q’shr veya Qishr olarak ta bilinir, kahve üretiminde bir yan üründür. Kahve çekirdeği çıkartıldıktan sonra geriye kalan kahve meyvesi ve kabuğundan oluşur. Güneş altında kurutulur ve demlenerek çay olarak tüketilir.

Traceabelty/ İzlenebilirlik 

Bu yüksek talebe rağmen izlenebilirlik gelişmemiştir, birçok aracı tarafından ihraç edilen kahve bazen birkaç yıl boyunca ambarlarda beklemiş olabilir. Sonuçta herkes en bayat ürününü ilk başta satmaya çalışmaktadır. Diğer bir sorun ise kahvenin tam olarak nereden geldiğini anlayabilmek kafa karıştırıcı olabilir, çünkü genelde kahve Mocha olarak piyasaya çıkmaktadır. Ki Mocha/ Moka ihraç edilen liman şehridir. İzlenebilir kahvelerin bir kısmı bölgeye kadar izlenebilir olup, çiftlik hakkında fazla bir bilgi edinilebilmesi zordur. Kahve türleri ise lokal isimlerle anılmakta olabilir, örnek olarak Mattari. Daha iyi seviyelerde izlenebilirlik, daha kaliteli bir kahve anlamına gelmez. Bazen farklı kahveler, farklı bölgeler ile karıştırılıp en seçkin bölge adı altında ihraç edilmekte olabiliyor. Yemen kahvesine olan büyük talep kendine has keskin ve vahşi aromalarından dolayıdır, bu aromalar ise işleme sırasında yapılan hatalar sonucu oluşan defect’ten dolayı ortaya çıkmaktadır. Roasterlar Yemen’den gelen birçok kahveyi cupping ile deneyerek satın almakta, bazen çok kötü kalitede kahve ile karşılaşmanız mümkündür.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

Yemen 21 farklı valilikler tarafından yönetilmektedir ve sadece 12’si kahve üretmektedir.

 

Sana’a

Genelde ihraç edilen Premium kahve, bölgeyi tanımlayan isimleri altında satılmaktadır. Bazen kafa karıştırıcı olabilir. Örnek olarak Mattari, Bani Matar bölgesini tanımlıyor olabilir.  Bu bölge Sana’a şehrinin yakınlarında bulunmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olduğu gibi en yüksek bölgelerdendir. Bu bölge aynı zamanda ülkenin en büyük kahve üreticisi konumundadır.

Rakım: 1500-2200 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık (ana hasat) ve Haziran-Ağustos (ara hasat)

Varieties: Heirloom (Mattari, İsmaili, Harazi, Dawairi, Dawarani, Sanani, Haimi)

 

Raymah

Ufak bir valiliktir ve 2004’de kurulmuştur. Göz ardı edilemeyecek kadar, kahve üretimi yapılmaktadır ve sivil toplum örgütleri tarafından, verimi artırmak için kurulan sulama sistemlerine sahiptir.

Rakım: 1850 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık (ana hasat) ve Haziran-Ağustos (ara hasat)

Varieties: Heirloom (Raymi, Dawairi, Bura’ae, Kubari, Tufahi, Udaini)

 

Mahweet

Sana’a şehrinin güneyinde kalır. Altaweelah’nın şehri 15.-18. yüzyıllarında kahve üretimi merkezi olarak bilinir. Ülkede yetişen kahve burada toplanır ve daha sonra ihracatı yapılmak üzere liman şehirlerine gönderilirdi.

Rakım: 1500-2100 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık (ana hasat) ve Haziran-Ağustos (ara hasat)

Varieties: Heirloom (Mahwaiti, Tufahi, Udaini, Kholani)

 

Sa’dah

Bu ufak valilik iç savaş yüzünden büyük sorunlar yaşamaktadır. Sada aynı zamanda Arapçada siyah kahve anlamına gelmekte olan bir terimdir. Ortadoğu’da popüler bir kahve içeceğidir, çeşitli baharatlarla servis edilmektedir.

Rakım: 1800 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık (ana hasat) ve Haziran-Ağustos (ara hasat)

Varieties: Heirloom (Dawairi, Tufahi, Udaini, Kholani)

 

Hajjah

Ülkenin başkenti Hajjah yakınlarında, ufak bir kahve üreten bölgedir.

Rakım: 1600-1800 metre

Hasat Sezonu: Ekim-Aralık (ana hasat) ve Haziran-Ağustos (ara hasat)

Varieties: Heirloom (Shani, Safi, Masrahi, Shami,Bazi, Mathani, Jua’ari)