Nitelikli Kahve
Angola Kahvesi
Avustralya Kahvesi
Bolivya Kahvesi
Brezilya Kahvesi

 

Nüfus: 14.580.000

Kişi başında yıllık gelir: 814,87$ (2013)

Kahve Üretimi (2014): 10.000 Çuval/60kg

Taste Profile:

Bride, flors ve clean fruity-like.

Traceabelty/ İzlenebilirlik (Kahvenin şeffaf kimliği)

Zambia’nın en iyi kahveleri Single Estate’lerde yetişmekte. Ancak bu büyük çiftliklerden gelen kahvelerin izlenebilirliği mümkün.

Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin
Zambia Kahve Orijin

 

Zambia, nitelikli kahve sektörünün gözünden kaçmış bir kahve orijini. Nitelikli kahve sektörünün ilgisini görmeyen Zambia, kaliteli kahve üretimi için hiç yatırım yapmadı, buda kahve tüccarlarının ilgisini daha da azalttı.

 

Kahve ile tanışması 1950’lerde Kenya ve Tanzanya’dan misyonerlerin getirdiği Bourbon kahve fidanı ile oldu. 1970’lere kadar endüstride bir ilerleme olmadı. 1980’lerde D,nya Bankasından alınan yardım ile hareketlernen sektör, haşere ve hastalıklardan dolayı büyük bir darbe yedi ve çiftçilerin Catimor melezi üretmeye itti. Devlet, üreticilere tekrardan Bourbon üretmeyi tavsiye etsellerde, çiftçileri Catimor yetiştirmekten vazgeçiremedi. 2005/2006 yılında üretim 6500 tona ulaşmasından sonra, günümüze kadar yine büyük bir düşüş yaşadı. Yatırımdaki sorunlar, kahve fiyatlarının düşmesi ve 6000 ton ile, ülkenin 3/1 kahve üretimini sağlayan The Northern Coffee Crop.’un kapanması başlıca nedenleri oldu. 2012’de ülkenin toplam üretimi 300 tona kadar düştü.

 

Kahvenin büyük bir kısmını büyük çiftlikler üretmekte. Birkaç yıl öncesine kadar küçük çiftliklerde ülkenin kahve üretimine katkı sağlamaktaydı, son yıllarda, yok denilecek kadar azaldı. Büyük çiftliklerin gerekli araç gereçlere, yıkama istasyonlarına sahip olması, üretimde ve kalitede sürekliliği sağlamakta ve gelişmekte.

Kahve Yetiştiren Bölgeler:

 

Zambia’da bölgeler tanımlanmış olmadığından yönlere göre tanımlanmaktadır. Muchinga Dağları (Isoka, Nakonde ve Kasama bölgelerini içerir) başkent Lusaka etrafında bulunmaktadır.

Rakım: 900-2000 metre

Hasat Sezonu: Nisan-Eylül

Varieties: Catimor, Bourbon